پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالحدود یک سوم بیت‌کوین‌های عرضه در گردش گم‌شده‌اند
حدود یک سوم بیت‌کوین‌های عرضه در گردش گم‌شده‌اند عکس

حدود یک سوم بیت‌کوین‌های عرضه در گردش گم‌شده‌اند

July 18, 2023
152
0

گزارش جدید پلتفرم اینتو‌دی‌بلاک (IntoTheBlock) که در حوزه تجزیه‌وتحلیل بلاکچین فعالیت می‌کند نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۹ درصد از کل عرضه در گردش بیت‌کوین ممکن است برای همیشه از بین رفته باشند یا اینکه برای مدت بیش از ۵ سال به هر دلیلی هیچ‌ جابجایی نداشته‌اند.

خصوصیت ذاتی بیت‌کوین (BTC) کمیابی این ارز دیجیتال است که باعث ارزشمندیش می‌شود؛ چرا که فقط ۲۱ میلیون سکه دیجیتال می‌تواند استخراج شود. با این حال، این خصوصیت که باعث جذابیت‌ هر چه بیش‌تر بیت‌کوین برای سرمایه‌گذارن شده، حکم شمشیر دو لبه‌ای را دارد که در صورت گم‌ یا فراموشی کلیدهای خصوصی می‌تواند باعث از دست رفتن همیشگی دارایی‌های سرمایه‌گذاران شود.

اخیرا توجه پلتفرم اینتو‌دی‌بلاک به افزایش قابل‌توجه آدرس‌های غیرفعال بیت‌کوین جلب شده است. در گزارش این پلتفرم تجزیه‌وتحلیل بلاکچین آمده است: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که ۲۹ درصد بیت‌کوین بیش از ۵ سال است که اصلا جابجا نشدند. این احتمال وجود دارد که بخشی از این رمزارزها، سکه‌های دیجیتال گمشده باشند.»

پلتفرم گلس‌نود آلرتس (Glassnode Alerts) اطلاعات دیگری به این گزارش افزود و نشان داد که مقدار کل بیت‌کوین‌های (نگه‌داشته) هودل شده (HODL) یا گمشده به بالاترین حد خود، ۷،۷۸۱،۲۲۴،۱۶۸ رسیده است. با توجه به قیمت فعلی بیت‌کوین که حدود ۳۰ هزار دلار است، در واقع، بیش از ۲۳۵ میلیارد دلار بیت‌کوین احتمالا برای همیشه نابود شدند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

نهنگ‌های بیت کوین طی ۷ هفته اخیر ۴٫۷ میلیون دلار بیت کوین انباشته‌اند

طبق گزارش آرک اینوست، مؤسسات بیش از هر زمان دیگری بیت کوین نگه می‌دارند

طی یک سال اخیر شاهد رشد علاقه سازمانی به سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین بودیم و شرکت‌هایی مانند مایکرواستراتژی خزانه‌ بیت‌کوین‌های خود بزرگ‌تر کرده‌اند. افزایش تعداد آدرس‌های ثابت ممکن است نشان دهد که افراد یا سازمان‌های بیش‌تری به پادشاه ارزهای دیجیتال به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند تا اینکه بخواهند از این ارز دیجیتال برای تجات یا هزینه‌های کوتاه‌مدت خود استفاده کنند. با این حال، ممکن است این امر به این معنا باشد که حجم قابل‌توجهی از بیت‌کوین‌ها به خصوص از سوی اولین پذیرندگان ارز دیجیتال برای همیشه از بین رفته باشند.

با توجه به این واقعیت که اولین پذیرندگان بیت‌کوین در یکی از همان اولین دفعات جهش نجومی قیمت بیت‌کوین، پول‌های دیجیتال خود را نقد کرده‌اند، احتمال دوم محتمل‌تر به نظر می‌آید. در طول ۱۴ سالی که از عرضه اول بیت‌کوین می‌گذرد، قیمت این رمزارز به آسمان رفته و حتی مقادیر پایین بیت‌کوین در روزهای اول عرضه حالا ارزش فوق‌العاده‌ای دارد. اگر این سرمایه‌گذاران هنوز به آدرس‌های غیرفعال خود دسترسی داشتند، کاملا منطقی بود که تا به حال در بازار فعالیت کرده بودند.

در حالی که بیت‌کوین رفته‌رفته بیش‌تر وارد جریان اصلی اقتصاد می‌شود و بیش‌تر از سوی مردم پذیرفته می‌شود، کسانی نیز بدون اطلاع از نحوه ایمن نگه‌داشتن کلیدهای خصوصی خود در حوزه بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

یک مثال مشهور برنامه‌نویسی به نام استفان توماس، یک برنامه‌نویس اهل سانفرانسیسکو است که نمی‌تواند به ۷۰۰۲ بیت‌کوین خود دسترسی پیدا کند. توماس این بیت‌کوین‌ها را در سال ۲۰۱۰ در ازای ساخت یک ویدئو دریافت کرده بود. در آن زمان قیمت بیت‌کوین حدود ۲ الی ۳ دلار بود. توماس هم که ماجرای بیت‌کوین‌ها را فراموش کرده بود، بعد از رشد چشمگیر قیمت این رمزارز به فکر پول‌های دیجیتالش افتاد، اما متوجه شد به هیچ‌وجه نمی‌تواند رمزعبور هارد خود را پیدا کند. حالا او مانده و مقادیر باورنکردنی بیت‌کوین به‌ارزشی بیش از ۲۱۰ میلیون دلار که ممکن است برای همیشه از چنگ او دررفته باشند.

محدودیت عرضه بیت‌کوین، کمبود این رمزارز به همراه سکه‌های گمشده‌ می‌توانند جذابیت بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره ارزشمند را بیش‌تر کنند. این امر می‌تواند به دلیل رشد تقاضا و بالعکس کاهش عرضه، باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شود.

منابع:crypto