پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالروسیه طرح راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو را کنار گذاشت
روسیه طرح راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو را کنار گذاشت عکس

روسیه طرح راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو را کنار گذاشت

June 1, 2023
4
0

دولت روسیه دیگر برنامه‌ای برای تأسیس یک صرافی ملی کریپتو که تحت کنترل دولت باشد ندارد، بلکه می‌خواهد چندین پلتفرم برای مبادلات کریپتو را در دستور کار خود قرار دهد. به گفته آناتولی آکساکوف، عضو دومای دولتی (پارلمان روسیه)، دولت روسیه قبلا در نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرده بود که قصد دارد یک صرافی ملی کریپتو را راه‌اندازی کند، اما ظاهرا این برنامه حالا کاملا کنار گذاشته شده است. طی این طرح قرار بود که یک صرافی ملی کریپتو زیر نظر صرافی مسکو شروع به کار کند.

اکنون بنا به گزارش روز ۲۹ می (۸ خرداد) خبرگزاری ایزوستیا روسیه، دولت می‌خواهد به جای راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو قوانینی برای ایجاد پلتفرم‌های ارز دیجیتال وضع کند. از گزارش‌های مختلف این‌طور برمی‌آید که وزارت دارایی روسیه از جمله وزارت‌هایی است که مقام‌هایش اصلا روی خوشی به طرح صرافی ملی کریپتو نشان ندادند.

اخبار دنیای کریپتو را از پارسیان کریپتو دنبال کنید:

زن نیویورکی قبل از طلاق بیت کوین‌های شوهرش به ارزش ۵۰۰ هزار دلار را پیدا کرد

بانک مرکزی کره جنوبی حق تحقیق از صرافی‌ها و شرکت‌های ارز دیجیتال این کشور را دریافت کرد

آکساکوف که ریاست کمیته دولتی روسیه در بازارهای مالی را برعهده دارد، اظهار داشت که مبادلات ارزهای دیجیتال به کسب‌وکارهای روسیی امکان انجام تراکنش‌های فرامرزی را می‌دهد. همچنین صرافی کریپتو به شرکت‌های محلی این امکان را می‌دهند تا از گزند تحریم‌های بین‌المللی در امان بمانند. آکساکوف در ادامه گفت: «دولت روسیه می‌تواند در پاسخ به چنین محدودیت‌هایی به ایجاد پلتفرم‌ها و سازمان‌های ارز دیجیتال جدید ادامه دهد.»

آکساکوف پیشنهاد کرد که بانک مرکزی روسیه احتمالا بتواند مرجع اصلی برای نظارت بر مبادلات ارزهای دیجیتال باشد. با این حال، به گفته الکسی گوزنوف، معاون رئیس بانک مرکزی روسیه، هنوز زود است که در مورد مبادلات ارزهای دیجیتال در روسیه به معنای استاندارد آن صحبت کرد. به احتمال زیاد، چنین پلتفرم‌هایی ترجیح می‌دهند که همچون سازمان عمل کرده و با ایجاد تعامل بین صادرکنندگان و واردکنندگان باعث سهولت مبادلات فرامرزی شوند.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت‌های بزرگ کریپتو در روسیه قبلا اعلام کرده بودند که با طرح راه‌اندازی یک صرافی ملی کریپتو کاملا مخالف هستند. از این رو، ایده ایجاد یک چارچوب قانونی برای چنین سازمان‌ها و شرکت‌هایی احتمالا با استقبال بیشتری مواجه شود.
ناظران صنعت کریپتو نیز ایده راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو در روسیه را چندان امکان‌پذیر نمی‌دانستند. دیوید لسپرانس، بنیان‌گذار شرکت Lesperance & Associates در این خصوص به کوین‌تلگراف گفت: «جامعه‌ی کریپتوی روسیه مفهوم یک صرافی ملی کریپتو در این کشور را نپذیرفته بود.»

به گفته این کارشناس حقوقی، مالیات در چنین حالتی کمترین نگرانی کاربران از نظارت‌های دولتی خواهد بود. او در ادامه افزود: «معاملاتی مانند ارسال وجه به مخالفان [دولت روسیه]، خرید بلیط هواپیما برای پرهیز از سربازی اجباری و موارد دیگر همگی می‌توانند باعث ضربه‌های سنگینی به کاربران شوند. و اصولا کاربران چرا باید از یک صرافی ملی کریپتو استفاده کنند وقتی یک از گزینه‌های دیگر تنها یک وی‌پی‌ان آن‌طرف است؟

خبر جدید در حالی منتشر شده که دولت روسیه همچنان به دنبال تدوین قوانینی برای تحت‌کنترل قرار دادن صنعت کریپتو و همین‌طور راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود است.

منابع:cointelegraph