پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالشبکه مولتی چین پس از برداشت غیرمجاز ۱۲۷ میلیون دلار، به دلیل کمبود بودجه خاموش شد
شبکه مولتی چین پس از برداشت غیرمجاز ۱۲۷ میلیون دلار، به دلیل کمبود بودجه خاموش شد عکس

شبکه مولتی چین پس از برداشت غیرمجاز ۱۲۷ میلیون دلار، به دلیل کمبود بودجه خاموش شد

July 17, 2023
161
0

تیم پلتفرم مولتی چین (Multichain) به منابع مالی و سرورهای شبکه خود که در اختیار ژائوجون (Zhaojun)، مدیرعامل شرکت است دسترسی ندارد. ژائوجون که مدت‌ها بود از سرنوشت او خبری نبود، بنا به گزارش‌ها توسط پلیس کشور چین دستگیر شده است. حال با اتفاقات اخیر که حکم آخرین میخ بر تابوت پروتکل میان‌زنجیره‌ای مولتی ‌چین را داشتند، این شبکه میان‌زنجیره‌ای فعالیت خود را متوقف کرد.

پیش از این چینالیسیس (Chainalysis)، یکی از برجسته‌ترین شرکت‌ها در زمینه تجزیه‌وتحلیل بلاکچین برداشت‌ غیرمجاز ۱۲۷ میلیون دلار از دارایی‌های مولتی چین را کلاهبرداری راگ ‌پول (Rug Pull) و خرابکاری داخلی دانسته بود. این شرکت تجزیه‌و‌تحلیل بلاکچین هک اخیر را «یکی از بزرگ‌ترین هک‌های تاریخ ارزهای دیجیتال» دانسته بود.

پس از اتفاقات بی‌سابقه اخیر بالاخره حساب کاربری مولتی چین در توییتر رسما اعلام کرد که فعالیت‌های شبکه را متوقف می‌کند. این تیم دلیل خود را نبود منابع جایگزین اطلاعات و بودجه عملیاتی دانسته بود. در این بیانیه آمده بود که تیم جهانی شبکه مولتی چین از زمان بازداشت مدیرعامل شرکت به دست پلیس کشور چین، هیچ ‌تماسی با او نداشته است. به گفته اعضای تیم مولتی چین، آنها پس از تماس با خانواده ژائوجون متوجه شدند که پلیس کامپیوتر، تلفن و عبارت‌های بازیابی مدیرعامل شرکت را ضبط کرده است.

به گفته اعضای تیم، از زمان شروع به کار پروتکل میان‌زنجیره‌ای مولتی ‌چین تمام بودجه‌های عملیاتی و دارایی‌های سرمایه‌گذاران تماما در اختیار ژائوجون بود و از این رو، حالا تمام این منابع در اختیار پلیس قرار دارمد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ماجرای برداشت‌های مرموز ۱۲۷ میلیون دلاری پلتفرم مولتی‌ چین و ناپدیدی مدیرعامل شرکت چه بود؟

اعضای تیم مولتی چین افزودند که خواهر ژائوجون مقداری از دارایی‌های شرکت را به آدرس‌های تحت‌کنترل خودش انتقال داده بود. با این حال، بعدا خانواده‌ مدیرعامل مولتی چین اطلاع دادند که او نیز دستگیر شده و حالا از دسترس خارج شده است. در نتیجه، تیم اعلام کرد که فعالیت خود را متوقف می‌کند.

خرابی‌های پروتکل میان‌زنجیره‌ای از ماه می (اوایل خرداد) آغاز شده بود. در آن زمان پس از ارتقاء، مسیرهای شبکه به حالت تعلیق درآمدند و انتقال وجوه بیش از حد طول می‌کشیدند. همین عامل باعث شد تا صرافی بایننس به دلیل وضعیت مبهم به پشتیبانی خود از پل بلاکچین پایان دهد.

اوضاع بدتر نیز شد و بسیاری از به دلیل برداشت‌های بی‌سابقه از پل فانتوم احتمال هک شبکه را دادند. روز ۶ جولای (۱۵ تیر) نیز کارشناسان امنیت بلاکچین به این نتیجه رسیدند که شبکه مولتی چین قطعا هک شده است. در این زمان برداشت‌های غیرعادی و غیرمجازی به میزان بیش از ۱۲۷ میلیون دلار انجام گرفتند. تیم مولتی چین بعدا اعلام کرد که برای روشن شدن موضوع تحقیقات خود را شروع کرده‌اند و به کاربران نیز توصیه کردند که تا اطلاع ثانوی هرگونه مجوز قراردادی را لغو کنند.

از ۱۲۷ میلیون دلار ارز دیجیتالی که در هک اخیر به سرقت رفته، نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار از پل فانتوم خودِ مولتی ‌چین برداشت شده بود. دیگر دارایی‌های سرقتی شامل رپد اتریوم (WETH)، رپد بیت‌کوین (wBTC) و یواس‌دی‌سی (USDC) بودند. علاوه بر این، هکر ۶۶۶ هزار دلار از پل دوج‌کوین برداشت شده که شامل ۸۵ درصد از کل سپرده‌های این پل می‌شد. در همین حال، ۶٫۸ میلیون دلار در قالب یو‌اس‌دی‌سی و تتر از پل مون ریور (Moon River) به سرقت رفت.

پی‌نوشت: رسانه‌های مختلف میزان برداشت‌های غیرمجاز شبکه مولتی چین را ارقام متفاوتی از جمله ۱۲۲، ۱۲۵، ۱۲۶، ۱۲۷ و ۱۳۰ میلیون دلار گزارش داده‌اند. پارسیان‌ کریپتو نیز قبلا به نقل از رسانه ترون‌ویکلی (TronWeekly) این رقم را ۱۲۷ میلیون دلار گزارش داده بود. به محض اطلاع از رقم دقیق هک‌ اخیر،‌ این خبر به‌روزرسانی می‌شود.