پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالمحکومیت وکیل شرکت وان ‌کوین به جرم پولشویی به ۱۰ سال زندان
محکومیت وکیل شرکت وان ‌کوین به جرم پولشویی به ۱۰ سال زندان عکس

محکومیت وکیل شرکت وان ‌کوین به جرم پولشویی به ۱۰ سال زندان

January 27, 2024
0
0

مارک اسکات، وکیلی که در شرکت وان کوین (OneCoin) در بلغارستان کار می‌کرد، در دادگاه به ۱۰ سال حبس محکوم شد. اسکات متهم به پولشویی حدود ۴۰۰ میلیون دلار از پول‌های این شرکت شده است. قاضی دادگاه همچنین پول حاصل از فروش خودروی پورشه اسکات و همین‌طور مبلغی که به حساب بانکی در جزایر کیمن در حوزه کارائیب منتقل کرده بود را هم برای پرداخت غرامت طلبکاران شرکت وان‌کوین طلب کرد.

شرکت وان کوین در سال ۲۰۱۴ با رؤیای به زیر کشیدن بیت‌ کوین وارد کار شد. اما در واقعیت، روژا ایگناتووا، یکی از بنیان‌گذاران این شرکت تنها به دنبال یک کلاهبرداری بزرگ بود. این شرکت در مدت ۲ سال فعالیت خود توانست نزدیک به ۴ میلیارد دلار ارز دیجیتال از کاربران به سرقت ببرد.

ایگناتووا که رسانه‌ها به او لقب «ملکه کریپتو» داده‌اند از حدود ۶ سال قبل تا به‌امروز دیده نشده و همچنان متواری است. اخیرا اعلام شد که مترو گلدوین مایر، یکی از استودیوهای مشهور هالیوودی قرار است فیلمی بر اساس ماجرای این شرکت و زندگی خلافکارانه ایگناتووا بسازد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

اورلیان میشل، خالق مجموعه NFT میمون‌های جهش‌یافته به ۵ سال حبس محکوم شد

ایگناتووا در خرداد سال قبل وارد فهرست ۱۰ نفر از تحت‌ تعقیب‌ترین مجرمان اداره تحقیقات فدرال آمریکا، FBI شد. در شهریور ماه امسال دادگاه یکی دیگر از بنیان‌گذاران شرکت وان کوین،‌ کارل سباستین گرینوود برگزار شد. در این دادگاه گرینوود به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

مارک اسکلات پیش از این بارها گفته بود که اصلا از ماجرای کلاهبرداری شرکت وان کوین خبر نداشته است. وکلای او هم در دادگاه همین ادعا را تکرار کردند، موضوعی که باتوجه به پولشویی‌های او ابهام‌برانگیز است.

<< قیمت مونرو را در اینجا مشاهده کنید >>

دادستان‌ها عنوان کردند که اسکات با راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری قلابی ۵۰ میلیون دلار برای ژورا ایگناتوا پولشویی کرده است. اسکات اخیرا مجبور شده بود برای تأمین هزینه‌های زندگی لوکس‌اش خودروی پورشه خود را با قیمت ۲۵۰ هزار دلار بفروشد. او همچنین مبلغ ۳۰۰ هزار دلار را به شماره حسابی در جزیره کیمن انتقال داده بود. قاضی دادگاه اعلام کرد که تمام این پول‌ها باید به عنوان غرامت به طلبکاران شرکت وان کوین پرداخت شود.

مارک اسکات همچنان از اقرار به اتهامات خود سر باز می‌زند و حتی عنوان کرد که می‌خواهد به حکم دادگاه اعتراض کند. او مدعی است که تنها بعد از خواندن مطلبی در یک وب‌سایت از ماجرای کلاهبرداری شرکت اطلاع پیدا کرده است. پیش از این، آبان امسال رسانه‌ها گزارش دادند که ایرینا دیلکینسکا، رئیس سابق بخش حقوقی وان‌کوین هم به اتهام کلاهبرداری و پولشویی گناهکار شناخته شده است.

دیلکینسکا هم نقش پررنگی در پولشویی‌های وان‌کوین ایفا کرده و در یک مورد ۱۱۰ میلیون دلار از درآمدهای غیرقانونی شرکت را به حساب بانکی در جزایر کیمن انتقال داده است. انتظار می‌رود که دیلکینسکا به‌ازای هر فقره جرم کلاهبرداری و پولشویی خود به ۵ سال حبس محکوم ‌شود. دادگاه صدور حکم او روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) برگزار می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:Beincrypto