پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاریک هورویتز، مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت: هوش مصنوعی به شکوفایی انسان کمک می‌کند
اریک هورویتز، مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت: هوش مصنوعی به شکوفایی انسان کمک می‌کند عکس

اریک هورویتز، مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت: هوش مصنوعی به شکوفایی انسان کمک می‌کند

June 1, 2023
5
0

اریک هورویتز، مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت عقیده دارد که هوش مصنوعی می‌تواند به انسان‌های آینده اجازه‌ی شکوفایی را بدهد. اریک هورویتز روز ۳۰ می (۹ خرداد) مقاله‌ای با عنوان «تفکراتی در مورد هوش مصنوعی و آینده شکوفایی انسان» را در بلاگ رسمی شرکت مایکروسافت منتشر کرده بود.

او در این مقاله در رابطه با آینده هوش مصنوعی صحبت کرده بود و مجموعه‌ای از مقالات که افراد متخصص این صنعت نوشته بودند را معرفی کرده بود. این افراد پس از اینکه نسخه‌ی GPT-4 چت‌بات شرکت اوپن‌ای‌آی‌ (OpenAI) پیش از عرضه‌ی عمومی در اختیار آنها قرار گرفته بود، برداشت‌های خود از این فناوری انقلابی را به رشته‌ی تحریر درآورده بودند.

جدیدترین اخبار دنیای هوش مصنوعی و کریپتو را در پارسیان کریپتو بخوانید:

اولین بازداشتی اخبار جعلی تولیدی هوش مصنوعی با استفاده از چت بات ChatGPT در چین

هالیوود درخواست انجمن نویسندگان آمریکا برای ممنوعیت استفاده از هوش مصنوعی را نپذیرفت

اریک هورویتز که از قابلیت‌های این چت‌بات شگفت‌زده شده بود، در بخشی از این مقاله نوشت: «من از کورسوهای غیرمنتظره‌ای از هوش را فراتر از آنچه در نسخه‌های دیگر هوش مصنوعی دیده بودم را در این چت‌بات مشاهده کردیم.»

مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت گفت که هوش مصنوعی مشخصا پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای تحول دارد. مایکروسافت و اوپن‌ای‌آی‌ به گروهی از کارشناسان دسترسی زودهنگام به GPT-4 را داده‌اند و از آنها خواسته‌اند تا فرصت‌ها و چالش‌های این فناوری را در صنایع مختلف شناسایی کنند.

در همان روزی که اریک هورویتز این مقالات را منتشر می‌کرد، نام او به عنوان یکی از امضاکنندگان سند مرکز ایمنی هوش مصنوعی (CAIS) نیز ذکر شده بود. این سند شامل یک مقدمه و بیانیه‌ی تک جمله‌ای بود و مدیران شرکت‌های پیش‌روی هوش مصنوعی از جمله اوپن‌ای‌آی، دیپ‌مایند و همین‌طور برندگان جایزه تورینگ و سایر محققان برجسته‌ی هوش مصنوعی آن را امضا کرده بودند. این افراد در این سند هشدار داده بودند که این فناوری می‌تواند به ‌طور بالقوه منجر به نابودی بشرت شود.

در این بیانیه آمده بود: «کاهش خطر انقراض ناشی از هوش مصنوعی باید در کنار سایر خطرات اجتماعی همچون بیماری‌های همه‌گیر و جنگ هسته‌ای در اولویت جهانی قرار بگیرد.»

اریک هورویتز در پست اخیر خود از چالش‌های توسعه‌ی ایمن هوش مصنوعی و همینطور نگرانی خود از ماهیت تحول‌برانگیز این فناوری صحبت کرده بود، اما جایی به خطر انقراض انسان‌ها بر اثر هوش مصنوعی اشاره‌ای نکرده بود. شرکت مایکروسافت خارج از حیطه‌ی هوش مصنوعی فعالیت‌های خود را در سایر فناوری‌های نوظهور افزایش مي‌دهد. این شرکت اخیرا به یکی از شرکای برنامه‌ی آزمایشی ارز دیجیتال ملی برزیل، رئال دیجیتال پیوست. از دیگر شرکای این پروژه می‌توان به سانتاندر و ویزا اشاره کرد.

منابع:cointelegraph