پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکنیا فعالیت‌های ورلد کوین را ممنوع اعلام کرد؛ فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز دست به کار می‌شوند
کنیا فعالیت‌های ورلد کوین را ممنوع اعلام کرد؛ فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز دست به کار می‌شوند عکس

کنیا فعالیت‌های ورلد کوین را ممنوع اعلام کرد؛ فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز دست به کار می‌شوند

August 2, 2023
445
0

پروژه ارز دیجیتال ورلد کوین (Worldcoin) با وجود بیش از ۲ میلیون ثبت‌نام در سراسر جهان، به دلیل اسکن عنبیه چشم کاربران خود به شدت زیر ذره‌بین مقامات کشورهای مختلف رفته است. دولت کنیا در تازه‌ترین تغییروتحولات اعلام کرد که به دلیل نگرانی از حریم خصوصی عموم مردم موقتا جلوی فعالیت این پروژه را می‌گیرد. وزارت کشور کنیا امروز، چهارشنبه در بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که فعالیت‌های پروژه ارز دیجیتال ورلد کوین با نماد اختصاری WLD را به حالت تعلیق درآورده است. این اقدام وزارت کشور کنیا به گفته مقامات دولتی یک اقدام کاملا «پیشگیرانه برای تأمین امنیت عموم مردم است.» تعلیق فعالیت‌های ورلد کوین تا زمانی که مقامات این وزارت‌خانه این پروژه رمزارز را بدون خطر تشخیص دهند پابرجای خواهد ماند.

شرکت ورلد کوین که سام آلتمن، مدیرعامل شرکت هوش مصنوعی اوپن‌ای‌آی (OpenAI) تأسیس کرده، به شدت مقام‌های کشورهای مختلف و ناظران حریم خصوصی در سراسر جهان را به تکاپو انداخته است. در این پروژه ارز دیجیتال از عنبیه چشم افراد اسکن گرفته می‌شود تا به آنها یک گذرنامه‌ دیجیتال یا شناسه ورلد (World ID) داده شود. به این ترتیب، انسان و منحصر به فردی عنبیه فرد تأیید می‌شود و یک هش عنبیه ساخته می‌شود. به گفته پروژه ارز دیجیتال ورلد کوین، کاربران نیز می‌توانند از طریق این شناسه ضمن تأیید بی‌همتایی، بدون افشای اطلاعات، هؤیت اصلی خود را به تأیید برسانند و از حفظ حریم خصوصی و امنیت خود مطمئن شوند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هشدارهای جدی ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم درباره پروژه ورلدکوین (Worldcoin)

هرچند که پروژه ورلد کوین از ۹ روز قبل آغاز شده، اما همچنان در مورد قانونی یا مشروع بودن آن بحث‌های زیادی در میان است. نگرانی اصلی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و ناظران حریم خصوصی بیش‌تر در مورد شرایط نگهداری از این اطلاعات حساس بیومتریکی است.

نهادهای قانونگذار در اروپا به همین دلیل تحقیقات جدی را در مورد ارز دیجیتال ورلد کوین آغاز کرده‌اند. فرانسه، آلمان و بریتانیا از جمله دولت‌هایی هستند که قبلا تحقیقاتی را در مورد این ارز دیجیتال بحث‌برانگیز شروع کرده‌اند. دفتر کمیساریای اطلاعات بریتانیا (ICO) اعلام کرد، نهادهای دولتی باید پیش از آغاز پردازش اطلاعات پرخطر یک ارزیابی حفاظت اطلاعات را انجام دهند.

با وجود این موانع، گوی‌های بیومتریک یا همان دستگاه‌های تصویربرداری بیومتریک اورب (Orb) شرکت ورلد کوین هم‌اکنون در این کشورها فعالیت دارند. در حال حاضر ۲ دستگاه در بریتانیا، یکی در فرانسه و یک دستگاه نیز در آلمان نصب شده است. علاوه بر این، ۳۶۶ گوی بیومتریک در تمام نقاط جهان نصب شده است. این شرکت هم‌اکنون مشغول تولید ۲ هزار دستگاه اورب دیگر است.

ورلد کوین پس از این نگرانی‌ها در وب‌سایت رسمی خود نوشت که پروژه‌اش کاملا منطبق بر قوانین و مقرارت مربوط به گردآوری و انتقال اطلاعات بیومتریک از جمله مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) است. در حالی که آلتمن مدعی است که هر ۸ ثانیه یک نفر با اسکن چشم به این پروژه می‌پیوندد، اما او اعلام کرد که تعداد گوی‌های بیومتریک قرار است در ماه‌های آینده در شهرهای بزرگ افزایش پیدا کند و ظرفیت ثبت‌نام کلی ارز دیجیتال ورلد کوین ۵ برابر شود.

طیق شمارنده‌ زنده‌ای که در وب‌سایت این شرکت دیده می‌شود، هم‌اکنون تعداد کسانی که شناسه‌ ورلد را دریافت کرده‌اند از مرز ۲ میلیون و ۱۶۴ هزار نفر از ۱۲۰ ملیت مختلف در ۳۴ کشور جهان گذر کرده است. بخش زیادی از تعداد زیاد تأییدیه‌های این پروژه ارز دیجیتال را باید به پای ۲۵ توکنی که شرکت به داوطلبان در ازای اسکن چشم اهدا می‌کند گذاشت. ارز دیجیتال ورلد کوین که در زمان عرضه در هفته گذشته ۲.۳۹ دلار قیمت داشت، هم اکنون وارد فهرست‌های معاملاتی صرافی‌های بزرگ شده و با قیمت ۷.۵۰ دلار معامله می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:decrypt