پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی JPEX خدمات شعبه هنگ کنگ خود را به حالت تعلیق درآورد
صرافی JPEX خدمات شعبه هنگ کنگ خود را به حالت تعلیق درآورد عکس

صرافی JPEX خدمات شعبه هنگ کنگ خود را به حالت تعلیق درآورد

September 18, 2023
6
0

رسانه‌های محلی صبح امروز گزارش دادند که پلیس هنگ کنگ، لام زو (Lam Zuo)، یک فرد مشهور اینترنتی را به دلیل تبلیغ صرافی JPEX دستگیر کرده است. کمیسیون اوراق آتی و بهادار هنگ کنگ (SFC) نیز قبلا هشدارهایی در رابطه با این پلت‌فرم مبادله ارزهای دیجیتال منتشر کرده بود.

علاوه بر این، روزنامه انگلیسی‌زبان ساوت چاینا مورنینگ پست نیز ادعا کرده بود که پلیس هنگ کنگ از زمان اختصاص دادن یک خط تلفن اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مربوط به این صرافی، ۸۳ شکایت دریافت کرده است. شهروندان ادعا کرده‌اند که حدود ۳۴ میلیون دلار هنگ کنگ (۴.۳ میلیون دلار آمریکا) ارز دیجیتال را با معامله در این پلت‌فرم به خطر انداخته‌اند.

گزارش چهارشنبه هفته گذشته (۱۳ سپتامبر) نیز نشان می‌داد، کمیسیون اوراق آتی و بهادار هنگ کنگ رسما تأیید کرده بود که صرافی JPEX فاقد مجوزهای لازم برای فعالیت در این منطقه است. این نهاد دولتی اضافه کرده بود که این پلت‌فرم نه تنها هیچ مجوزی ندارد، بلکه دفتر دبی این صرافی هیچ درخواستی برای دریافت مجوز نیز ارائه نکرده است. کمیسیون اوراق آتی و بهادار هنگ کنگ در همین حال هشدار داده بود که تبلیغات صرافی JPEX: «آنقدر خوب است که [بعید است] درست باشد.»

هشدارهای کمیسیون پس از آن منتشر شد که صرافی میزان کارمزدهای تراکنش خود را به‌طرز چشمگیری بالا برد. وو بلاک‌چین (Wu Blockchain)، میلیاردر و کارآفرین ارزهای دیجیتال در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) حتی کارمزدهای تا ۹۸۰ تتری را نیز گزارش داده بود.
صرافی JPEX روز یک‌شنبه اعلام کرد، دلیل افزایش کارمزدهایش بلوکه شدن دارایی‌های شرکت از روی سوءنیت یکی از شرکای بازارساز پلت‌فرم بوده است. این پلت‌فرم مبادلات ارز دیجیتال در وب‌سایت رسمی خود نوشت:

اخیرا به علت رفتار غیرمنصفانه‌ی مؤسسات مربوطه در هنگ کنگ با JPEX و برخی اخبار منفی، شرکای بازارساز ما وجوه ما را از روی سوءنیت بلوکه کردند. آنها خواستار اطلاعات بیش‌تر شده‌اند تا مذاکرات را از سر بگیرند. به همین دلیل نقدینگی ما را محدوده کرده و هزینه‌های عملیاتی روزانه ما را نیز به طور چشمگیری افزایش داده‌اند. همین موضوع باعث مشکلات اخیر شد.

صرافی JPEX اعلام کرد که هم‌اکنون مشغول مذاکره با این شرکای بازارساز است تا مشکلات را رفع کند. اما به دلیل تأثیر منفی روی نتیجه‌ی مذاکرات، تا پیش از پایان مذاکرات در این خصوص توضیح بیش‌تری نمی‌دهد.

بالاخره در تازه‌ترین فعل و انفعالات صرافی JPEX اعلام کرد که مجبور شده است موقتا فعالیت‌های شعبه هنگ کنگ خود را به حالت تعلیق درآورد. رسانه‌های محلی در تایوان نیز گزارش داده‌اند که دفتر شعبه شهر تایپه (پایتخت کشور تایوان) این صرافی نیز اخیرا تخلیه شده است. پلیس تایوان از برخی از افراد مشهور و اینفلوئنسرهای تایوانی که با این صرافی همکاری کرده بودند بازجویی کرده است.

پلت‌فرم JPEX در وب‌سایت رسمی خود نوشته که مجوز فعالیت از سوی کمیسیون سرمایه‌گذاری و اوراق بهادار استرالیا را دارد و یک تجارت خدمات پولی دارای مجوز در شبکه اجرای جرایم مالی کشور آمریکا است. در همین حال، شرکت‌کنندگانی که از غرفه صرافی JPEX در کنفرانس اخیر توکن ۲۰۴۹ (Token2049) سنگاپور بازدید کرده بودند، متوجه شدند که این غرفه نیز از روز اول کاملا رها شده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.