پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبی ‌تراست (Btrust)، شرکت جی زی و جک دورسی استعدادهای آفریقایی بیت ‌کوین را پرورش می‌دهد
بی ‌تراست (Btrust)، شرکت جی زی و جک دورسی استعدادهای آفریقایی بیت ‌کوین را پرورش می‌دهد عکس

بی ‌تراست (Btrust)، شرکت جی زی و جک دورسی استعدادهای آفریقایی بیت ‌کوین را پرورش می‌دهد

September 8, 2023
9
0

نهاد غیرانتفاعی بی تراست (Btrust) که جی زی، ستاره موسیقی رپ و جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر در سال ۲۰۲۱ تأسیس کردند، یک نهاد غیرانتفاعی دیگر به نام کالا (Qala) را خریداری کرد. کالا در زمینه تربیت استعدادهای آفریقایی در حوزه توسعه بیت ‌کوین و شبکه لایتنینگ فعالیت می‌کند. نام کالا پس از تصاحب اخیر به بی تراست بیلدرز پروگرام (Btrust Builders Program) تغییر پیدا کرد.

شرکت بی تراست با تصاحب کالا به دنبال توسعه فعالیت‌های خود در کشورهای آفریقایی است. این نهاد غیرانتفاعی با وجود در اختیار داشتن منابع مالی قبلا فعالیتی در خصوص استعدادیابی آفریقایی‌ها انجام نداده بود. در مقابل، وضعیت شرکت کالا برعکس است. این شرکت با وجود اینکه سیستم کارآمدی برای پرورش استعدادهای حوزه بیت‌کوین در اختیار دارد، اما به دلیل اینکه یک نهاد اجتماعی فاقد درآمد است، منابع مالی کافی برای رسیدن به اهداف خود را نداشته است. پیش از اینکه شرکت جی زی و جک دورسی اقدام به خرید کالا کند، این نهاد بیش‌تر به کمک‌های مالی سازمان‌ها و نهادهای مانند صرافی کوین بیس و ۱۰۰ هزار کمک مالی بنیاد حقوق بشر متکی بوده است.

جی زی و جک دورسی در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۲۱ به‌طور مشترک با بودجه ۵۰۰ بیت‌کوین (حدود ۲۹ میلیون دلار در آن زمان) اقدام به تأسیس شرکت بی‌ تراست کردند. شرکت بی تراست از آن زمان تلاش کرده‌ که با فعالیت‌های خود و حمایت از تیم‌هایی از هند و آفریقا در توسعه بیت کوین تمرکززدایی کنند. بی تراست در این راه از رویدادهای مختلفی از جمله کنفرانس بیت کوین آفریقا حمایت کرده‌ است. این کنفرانس قرار است با حمایت مالی بی تراست از ۵ تا ۷ دسامبر (۱۴ تا ۱۶ آذر) در غنا برگزار شود.

شرکت کالا نیز در سال ۲۰۲۱ با هدف تأمین منابع و پرورش توسعه‌دهندگان نرم‌افزار آفریقایی برای شرکت‌های بزرگ بیت‌کوین شروع به کار کرده است. این شرکت بزرگ‌ترین انجمن آنلاین توسعه‌دهندگان بیت ‌کوین در آفریقا به حساب می‌آید.

پس از تصاحب کالا، برنارد پارا، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر این شرکت در بیانیه‌ای رسمی در این خصوص گفت:

ما جدا عقیده داریم که تغییر و تحول جدید نه تنها باید به چشم یک بهبود عظیمِ برای اکوسیستم بیت‌کوین دیده شود، بلکه باید پایه‌ای مهم برای استفاده از بیت‌کوین به صورت یک دروازه‌ و عامل تعیین‌کننده‌ای برای آزادی مالی در ‌آفریقا و جنوب جهان (کشورهای توسعه‌نیافته آفریقا و آسیایی) تلقی شود.

هیئت‌مدیره شرکت بی ‌تراست هم‌اکنون شامل افرادی مانند ابوبکر نور خلیل، کارلا کرک کوهن، اوبی نوسو و اوجوما اوچای می‌شود. جک دورسی پس از اینکه در سال ۲۰۲۱ بی تراست را تأسیس کرد، در اعلامیه‌ای برای جذب اعضای هیئت‌مدیره فراخوان منتشر کرد. بعدا بیش از ۷ هزار درخواست به این شرکت ارسال شد. فیمی لونگ، مدیرعامل و استفانی تیتکومب، مدیر برنامه کالا نیز قرار است به عنوان مدیران برنامه‌ به بی تراست بیلدرز پروگرام ملحق شوند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.