پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالقیمت بیت کوین به پایین‌ترین حد در ۲ ماه اخیر رسید؛ احساسات ریسک‌گریز بازار را فراگرفته است
قیمت بیت کوین به پایین‌ترین حد در ۲ ماه اخیر رسید؛ احساسات ریسک‌گریز بازار را فراگرفته است عکس

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین حد در ۲ ماه اخیر رسید؛ احساسات ریسک‌گریز بازار را فراگرفته است

August 18, 2023
34
0

قیمت بیت‌ کوین روز جمعه به پایین‌ترین حد در دو ماه اخیر رسید. هم‌اکنون موجی از احساسات ریسک‌گریز بازار ارزهای دیجیتال را فراگرفته است. روز پنجشنبه، بیت‌کوین بزرگ‌ترین افت قیمت یک روزه خود از آبان ۱۴۰۱ تاکنون را داشت و ۷.۲ درصد افت قیمت را تجربه کرد. قبلا بیت‌کوین همزمان با اعلام ورشکستگی صرافی اف‌تی‌ایکس چنین افت قیمت ۲۴ ساعته‌ای را تجربه کرده بود.

در همین حال، در جریان معاملات آسیایی روز جمعه قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح دو ماه‌ اخیر خود، ،۱۷۲ دلار رسید. با این افت، قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار به پایین‌ترین حد از ۲۶ خرداد تا به امروز می‌رسد. وضعیت بیت‌کوین امروز دوباره تا حدی بهبود پیدا کرد و به قیمت ۲۶،۴۴۱ دلار رسید. اما دوباره با افت ۲.۱۴ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت گذشته به قیمت ۲۶،۰۵۶ دلار رسید.

بازار جهانی ارزهای دیجیتال تحت‌تأثیر موج فروش اخیر قرار گرفته‌؛ به ‌طوری که دیروز شاخص‌های اصلی وال استریت با افت بسته شدند. سهام آسیایی نیز به دلیل تشدید نگرانی در مورد اقتصاد چین و ترس از بالا ماندن نرخ بهره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای سومین هفته به سمت ضرر پیش رفت. نگرانی از وضعیت بازار چین به دلیل ورشکستگی اخیر غول املاک این کشور، اِورگرند (Evergrande) است. اتریوم، دومین ارز دیجیتال برتر بازار نیز روز پنج‌شنبه افت قیمت شدیدی داشت. اتریوم دیروز با قیمت ۱۶۸۵.۲۰ دلار معامله شد.

برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران افت بازار ارزهای دیجیتال را به گزارش اخیر نشریه وال استریت ژورنال نسبت داده‌اند. در این گزارش عنوان شده بود اسپیس ایکس ۳۷۳ میلیون دلار از بیت‌کوین‌های خود را فروخته است. بنا به گزارش‌ها، شرکت صنایع هوافضایی ایلان ماسک فروش اخیر را پس از افت قیمت بیت کوین در دستور کار قرار داده بود. ماسک از چهره‌های جنجالی و تأثیرگذار در حوزه ارزهای دیجیتال است که قبلا با توییت‌های خود باعث تغییر قیمت بیت کوین شده بود.

بن لایدلر، استراتژیست بازار جهانی از پلت‌فرم ای‌تورو (eToro) نقش فروش دارایی‌های اسپیس ایکس را بالا می‌داند. اما این تحلیل‌گر عامل مهم‌تر را تشدید فشار فروش به دلیل ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران می‌داند. جوزف ادواردز، مدیر تحقیقات شرکت اینگما سکوریتیز (Enigma Securities)، کارگزار ارزهای دیجیتال نیز افت قیمت بیت کوین را به نوسان‌های پايین و عدم اشتیاق سرمایه‌گذاران خُرد به این ارز دیجیتال نسبت داد.

بیت‌کوین در ماه‌های اخیر همواره در محدوده قیمت ۳۰ هزار دلاری در نوسان بوده است. وضعیت بیت‌‌کوین پس از سقوط شدید در سال ۲۰۲۲ دوباره بهبود پیدا کرده بود. بازار ارزهای دیجیتال نیز در ماه جون (خرداد/ تیر) با درخواست صندوق‌ قابل معامله (ETF) نقدی بیت‌کوین شرکت بلک راک وضعیت صعودی پیدا کرد. برخی از سرمایه‌گذاران تحرکات بازار را نشانه پذیرش درخواست‌ صندوق‌های‌ قابل معامله چندین شرکت بزرگ مدیریت مالی جهان از جمله گری ‌اسکیل (Grayscale) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) دانستند.

ادواردز در این خصوص توضیح می‌دهد:

هم‌اکنون نگرانی اصلی این است که [وضعیت نزولی بازار] مقدمه‌ای بر نتیجه رأی دادگاه شکایت گری اسکیل علیه SEC باشد. خوش‌بینی باعث تورم بازار ارز دیجیتال در بیش‌تر اوقات تابستان شده بود.

بر اساس گزارش‌ها، نتیجه دادگاه شرکت گری اسکیل علیه SEC احتمالا در روزهای آینده اعلام می‌شود. SEC خرداد ماه سال ۱۴۰۱ درخواست گری اسکیل برای تبدیل صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال (GBTC) به صندوق‌ قابل معامله نقدی بیت‌کوین را رد کرده بود. به همین دلیل گری اسکیل از این نهاد مستقل دولتی شکایت کرد. برخی از چهره‌های مهم صنعت ارز دیجیتال از جمله کتی وود، مدیرعامل شرکت آرک اینوست و نیت گرسی، تحلیل‌گر صندوق‌های قابل معامله بورس عقیده دارند که رأی دادگاه به نفع گری اسکیل خواهد بود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.