پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالروپیه دیجیتال، ارز دیجیتال ملی هند به عنوان جایگزین ارزهای دیجیتال عمل می‌کند
روپیه دیجیتال، ارز دیجیتال ملی هند به عنوان جایگزین ارزهای دیجیتال عمل می‌کند عکس

روپیه دیجیتال، ارز دیجیتال ملی هند به عنوان جایگزین ارزهای دیجیتال عمل می‌کند

March 4, 2023
7
0

یکی از مقام‌های بانک مرکزی هند (بانک ذخایر هند-RBI) در مصاحبه‌ای که روز جمعه انجام داد، تأکید کرد که روپیه دیجیتال، ارز دیجیتال ملی (CBDC) این کشور قرار است جایگزین ارزهای دیجیتال باشد. هند از جمله کشورهایی است که شدیدا مخالف ارزهای دیجیتال است. دولت هند بارها اعلام کرده که نگران فعالیت‌های مجرمانه با استفاده از ارزهای دیجیتال است. دولت هند همچنین مدت‌ها است که فعالیت کاربران ارزهای مجازی را تنها منوط به استفاده از صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که خود دولت معرفی کرده دانسته است.

حال این مقام رسمی بانک مرکزی هند بار دیگر نسبت به حساسیت‌های دولت این کشور تأکید کرد و گفت که روپیه دیجیتال باید دارای تمام خصوصیات ارزهای فیزیکی از جمله ناشناسی باشد. آجای کوما چوداری، مدیر اجرایی بانک مرکزی هند  روز جمله در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی CNBC-TV18 اطلاعات تازه‌ای از ارز دیجیتال ملی هند را به گوش شهروندان این کشور رساند.

در مقاله «ارز دیجیتال ملی (CBDC)؛ پارادوکسی بحث‌برانگیز در دنیای بلاکچین» درباره ارز دیجیتال ملی بیشتر بخوانید.

چوداری در بخشی از این مصاحبه اظهار داشت: «بانک مرکزی هند هم‌اکنون مشغول بررسی عملکرد آفلاین روپیه دیجیتال است.» او با اشاره به اینکه ارز دیجیتال ملی هند به زودی به وسیله‌ای برای مبادلات در کشور تبدیل می‌شود تأکید کرد که این ارز دیجیتال حتما قرار است تمام ویژگی‌های ارز فیزیکی از جمله اصل ناشناسی را داشته باشد. مدیر اجرایی بانک مرکزی هند قبلا گفته بود که در طراحی ارز دیجیتال ملی هند تمهیداتی اندیشیده شده تا کمترین اختلال ایجاد شود. همچنین به گفته این مقام رسمی ارز دیجیتال ملی هیچ‌وقت جایگزین ارز فیزیکی یا سیستم مالی کنونی نخواهد شد.

چوداری در ادامه به این شبکه تلویزیونی گفت که روپیه دیجیتال شکل دیجیتالی پول را در اختیار عموم مردم هند قرار می‌دهد و نقش جایگزین ارزهای دیجیتال را خواهد داشت. قبلا رابی سانکار، معاون بانک مرکزی هند چنین ادعایی را مطرح کرده بود و گفته بود که روپیه دیجیتال تمام کارهای ارز دیجیتال را منتهی بدون خطرات مرتبط را انجام می‌دهد.

بانک مرکزی هند

بانک مرکزی هند قبلا در ماه نوامبر ۲۰۲۲ (آبان) فروش عمده روپیه دیجیتالی را به صورت آزمایشی شروع کرده بود. خرده‌فروشی روپیه دیجیتالی نیز در ماه دسامبر (آذر) آغاز شده بود. ریلنس ریتیل (Reliance Retail) اولین خرده‌فروشی بود که پول دیجیتال ملی هند را پذیرفت. سانکار فاش کرد که روپیه دیجیتال در حال حاضر بیش از 50 هزار کاربر دارد و 5 هزار بازرگان نیز این پول دیجیتال را پذیرفته‌اند.

شاکتیکانتا داس، رئیس بانک مرکزی هند نیز همان موقع گفته بود که ارز دیجیتال ملی واحد پول آینده است. او تصریح کرده بود که سیستم پرداخت بلادرنگ موجود هند و رابط پرداخت‌های یکپارچه  به واسطه‌گری بانک‌ها متکی هستند، با این حال، ارز دیجیتال ملی بیشتر شبیه به اسکناس‌های ارز فیزیکی اما با ویژگی رفت و برگشت خودکار عمل می‌کند.

بانک مرکزی هند همچنان به توصیه‌های ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم ادامه می‌دهد. داس هشدار داد که ارزهای دیجیتال خطرات عمده‌ای برای ثبات مالی، نظام پولی و امنیت سایبری کشور هند دارند. علاوه بر این، او هشدار داد که این خطرات باعث تضعیف اقتدار بانک مرکزی این کشور می‌شود.

منابع:news.bitcoin