پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالطرح جدید صندوق بین‌المللی پول برای راه‌اندازی پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی
طرح جدید صندوق بین‌المللی پول برای راه‌اندازی پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عکس

طرح جدید صندوق بین‌المللی پول برای راه‌اندازی پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

June 20, 2023
10
0

صندوق جهانی پول اعلام کرد که قصد دارد یک پلتفرم جهانی برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا ارزهای دیجیتال ملی (CBDC) راه‌اندازی کند. پرداخت‌های برون‌مرزی با استفاده ارزهای دیجیتالی به راحتی انجام می‌شوند، و همین از مزیت‌های مهم ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. اما همچنان با رقابت شدیدی در بین راهکارهای بلاکچین وجود دارد، دولت‌های مختلف جهان علاقه‌ ندارند کنترل این بخش مهم اقتصادی به شرکت‌های کریپتو واگذار کنند.

توبیاس ادرین (Tobias Adrian)، مدیر بخش بازارهای پولی و سرمایه صندوق بین‌المللی پول اخیرا در یک نشست خبری اعلام کرد که این نهاد تصمیم گرفته است که به کاهش‌ تراکنش‌های برون‌مرزی و بین‌المللی بدون وانهادن چارچوب‌های قانونی کمک کند.

آقای ادرین معتقد است که یک پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند به نحو مؤثری هزینه‌های تراکنش‌ را کم کند. با این حال، پروژه صندوق جهانی پول با آنچه مدنظر علاقه‌مندان به کریپتو که «تحقق یک نظام مالی غیرمتمرکز است» فاصله زیادی دارد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ریپل با مونته‌نگرو برای توسعه ارز دیجیتال ملی این کشور قرارداد امضا کرد

با اوج‌گیری بحران پول نقد، پذیرش ارز دیجیتال ملی نیجریه افزایش یافت

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که کریستالینا جورجیوا (Kristalina Georgieva)، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول به سختی مشغول کار روی بسترسازی برای یک زیرساخت جهانی است تا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی از کشورهای مختلف بتوانند همکاری مؤثری با یکدیگر داشته باشند.

توبیاس ادرین عقیده دارد که این سیستم جدید می‌تواند بدون اینکه اطلاعات خصوصی گیرندگان را به واسطه بدهد تراکنش‌ها را انجام دهد. آقای ادرین قبلا این ایده را در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ پیشنهاد داده بود. در پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال ملی دفتر کل را اپراتور پلتفرم مدیریت می‌کند. این دفتر کل این اطمینان را به وجود می‌آورد که مالکیت هر تراکنش منحصر به فرد به چه کسی تعلق دارد تا از مسئله‌ی دوبار خرج کردن (Double Spending) جلوگیری شود.

آقای ادرین و همکارانش در صندوق جهانی پول که نسبت به چارچوب‌های بین‌المللی توجه زیادی دارند، عنوان کردند که در این طرح دولت‌ها همچنان حق مسدود یا محدود کردن تراکنش‌ها شهروندان و مبارزه با پولشویی را خواهند داشت. با این حال، صندوق بین‌المللی پول تمایل دارد که با این اقدامات کشورهایی که با بحران‌های مالی فزاینده‌ای مواجه هستند بیش از پیش محدود نشوند. قبلا شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله بانک تسویه حساب‌های بین المللی و سوئیفت (SWIFT) از تمایل خود به استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برای تراکنش‌های برون‌مرزی گفته بودند.

منابع:coindesk