پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهکر صرافی اچ تی ایکس (HTX) ارزهای دیجیتال سرقتی را به‌همراه یک پیغام جالب بازگرداند
هکر صرافی اچ تی ایکس (HTX) ارزهای دیجیتال سرقتی را به‌همراه یک پیغام جالب بازگرداند عکس

هکر صرافی اچ تی ایکس (HTX) ارزهای دیجیتال سرقتی را به‌همراه یک پیغام جالب بازگرداند

October 9, 2023
48
0

صرافی اچ تی ایکس (HTX) که قبلا هوبی (Huobi) نام داشت، توانست با موفقیت ۴،۹۹۹ ارز دیجیتال مسروقه را بازگرداند. با بازیابی دارایی‌های سرقتی پلت‌فرم HTX اتفاق بی‌سابقه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال رقم خورد.

هکرها در تاریخ ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) کیف پول داغ صرافی اچ تی ایکس را هک کردند و ۵ هزار اتریوم به ارزش ۸ میلیون دلار به سرقت بردند. صرافی اچ تی ایکس به سرعت توانست عاملان حمله هکری را شناسایی کند و از آنها درخواست کرد که وجوه مسروقه را به صرافی بازگردانند. این پلت‌فرم یک پاداش ۵ درصدی نیز برای هکرهای کلاه سفید در نظر گرفت که موعد آن روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) به پایان می‌رسید.

جالب اینکه هکر به درخواست تیم صرافی پاسخ داد و ۴،۹۹۹ اتریوم مسروقه را به اچ تی ایکس بازگرداند و فقط ۱ اتریوم از دارایی‌های غیرقانونی را نگه داشت. حمله‌های هکری در حوزه ارزهای دیجیتال به شدت رایج است، اما از سوی دیگر به ندرت اتفاق می‌افتد که هکرها رمزارزهای سرقتی را به صاحبانشان بازگردانند.

پیش از این در اواسط مرداد هکر پلتفرم کرو فایننس (Curve Finance) پس از بازگرداندن دارایی‌های سرقتی جایزه ۱۰ درصدی معادل ۷ میلیون دلار دریافت کرده بود. در همین حال، صرافی کوینکس (CoinEx) با وجود اینکه «پاداش ويژه‌ای» برای هکرها در نظر گرفته بود موفق به بازیافت وجوه نشد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هکر کرو فایننس تمام ارزهای دیجیتال سرقتی را در ازای پاداش ۷ میلیون دلاری بازگرداند

پاداش سخاوت‌مندانه صرافی کوینکس به هکرها در صورت بازگرداندن ۵۴ میلیون دلار ارز دیجیتال سرقتی

عملیات شناسایی هکرها از سوی تیم امنیت سایبری اچ تی ایکس نیز مؤثر بود. اصطلاح هکرهای کلاه سفید در صنعت کریپتو به هکرهای اخلاقی گفته می‌شود که بدون سوءاستفاده از اموال مسروقه آسیب‌پذیری‌ها و نقض‌های امنیتی پلت‌فرم‌ها را شناسایی کرده و به توسعه‌دهندگان گزارش می‌دهند و در ازای آن، پاداش دریافت می‌کنند. در مثال پلت‌فرم اچ تی ایکس، هکر با بازگرداندن ارزهای دیجیتال مسروقه خود را در دسته هکرهای کلاه سفید قرار داد و مورد تشویق تیم اچ تی ایکس نیز قرار گرفت.

جالب اینجاست که هکر پلت‌فرم HTX در یکی از تراکنش‌ها پیغامی را گنجانده بود. هکر با این پیغام به صرافی ‌گفت که چگونه موفق به سرقت ارزهای دیجیتال شده و پیشنهادی برای بهبود امنیت این پلت‌فرم داده بود.

هکر صرافی اچ تی ایکس در پیغام خود نوشت:

کلید خصوصی کیف پول گرم سیستم شما قابل‌نفوذ است. باید آدرس کیف پول گرم خود را عوض کنید و امنیت آن را بالا ببرید.

در همن حال، تیم پلت‌فرم HTX نیز در پیغامی که در تراکنش حاوی ۲۵۰ اتریوم پاداش هکر کلاه سفید گنجانده بودند، نوشت:

انتخاب درستی داشتید. لطفا گزارش تجزیه و تحلیل نقض امنیتی این پلت‌فرم را به ایمیل بفرستید تا بتوانیم از وقوع اتفاقات مشابه در آینده پیشگیری کنیم. ضمنا از حریم خصوصی شما محافظت می‌شود.

اخیرا صرافی گلکس (Galxe) در حادثه دیگری با یک نقض امنیتی مواجه شد. کاربران این پلت‌فرم اعلام کردند که وب‌سایت گلکس کاملا از کار افتاده و آنها هیچ‌گونه دسترسی به کیف پول و دارایی‌های خود ندارند. هکرها با حمله به سرور DNS توانسته بودند پلت‌فرم گلکس را از کار بیندازند.

قبل از این، شبکه اجتماعی استارز آرنا (Stars Arena) که در بلاک‌چین اولانچ اجرا می‌شود اعلام کرده بود که توانسته بودجه ۳ میلیون دلاری برای جبران حمله هکری اخیر تأمین کند. هرچند منبع این بودجه مشخص نشد، اما استارز آرنا در حمله اخیر نزدیک به ۳ میلیون دلار ارز دیجیتال از دست داده بود. این پلت‌فرم به کاربران اطمینان داد که تا انجام بررسی‌های لازم و رفع مشکلات امنیتی مربوط به قرارداد هوشمند فعالیت خود را از سر نخواهد گرفت.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.