پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالگرجستان خود را برای آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی خود آماده می‌کند
گرجستان خود را برای آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی خود آماده می‌کند عکس

گرجستان خود را برای آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی خود آماده می‌کند

October 1, 2023
4
0

بانک ملی گرجستان اعلام کرد که هم‌اکنون مشغول آماده‌سازی برنامه آزمایشی پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود موسوم به لاری دیجیتال (Digital Lari) است. در این طرح آزمایشی ۹ شرکت صنعت ارز دیجیتال از جمله ریپل لبز مشارکت دارند. باتوجه به اینکه گرجستان از مدت‌ها قبل خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا بوده است، انتظار می‌رود لاری دیجیتال ضمن حفظ آزادی پولی، قابلیت مشارکت با یورو دیجیتال را داشته باشد.

بانک ملی گرجستان اعلام کرد که تحقیقات خود را برای عرضه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود در یک برنامه آزمایشی آغاز کرده است. یکی از ۹ شرکتی که بانک ملی گرجستان در طرح لاری دیجیتال با آنها همکاری می‌کند، ریپل لبز، ناشر ارز دیجیتال ریپل است. شرکت ریپل لبز در حال حاضر درگیر CBDCهای کشورهای مختلفی در سراسر جهان مانند کلمبیا، مونته‌نگرو، هنگ کنگ، بوتان و پالائو است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

یورو دیجیتال چه زمانی عرضه می‌شود؟

وارلام ابانویدز، رئیس بخش فین‌تک بانک ملی گرجستان قبلا در ماه جون (خرداد) اعلام کرده بود که قرار است از لاری دیجیتال با علامت اختصاری GEL برای بیمه کشاورزی و همین‌طور معاملات املاک و مستغلات استفاده شود. ابانویدز در ادامه گفت:

ما به پیوستن به اتحادیه اروپا فکر می‌کنیم. از این رو، می‌خواهیم قابلیت تعامل با یورو دیجیتال را منتهی با آزادی پولی داشته باشیم.

گرجستان مدت‌هاست که نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا است. قرار است در اواخر سال ۲۰۲۳ در نشست کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در مورد پیشرفت گرجستان در زمینه اصلاحات مورد نظر این اتحادیه تصمیم‌گیری شود.

بانک ملی گرجستان قبلا در ماه می سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که مشغول بررسی امکان عرضه ارز دیجیتال ملی خود است. بالاخره این بانک در ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد که از شرکت‌های فین‌تکی که علاقه‌مند به پروژه هستند دعوت به همکاری کرده است.

بانک ملی گرجستان اواسط شهریور نیز گفته بود که در پروژه ام‌بریج (mBridge) بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) که با حضور کشورهای چین، هنگ کنگ، تایلند و امارات متحده عربی اجرا می‌شود، یکی از ۱۰ کشور ناظر بوده است. این بانک در همین حال اعلام کرد که از دانش و تخصص پروژه اُروم (Aurum) بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی نیز بهره می‌برد.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Cointelegraph