پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالقرار وثیقه سم بنکمن فرید لغو شد؛ مدیرعامل سابق اف تی ایکس به زندان افتاد
قرار وثیقه سم بنکمن فرید لغو شد؛ مدیرعامل سابق اف تی ایکس به زندان افتاد عکس

قرار وثیقه سم بنکمن فرید لغو شد؛ مدیرعامل سابق اف تی ایکس به زندان افتاد

August 12, 2023
182
0

قاضی لوئیس کاپلان از دادگاه منطقه‌ای ناحیه منهتن نیویورک در جلسه روز جمعه دادگاه بعد از لغو قرار وثیقه سم بنکمن فرید، او را راهی زندان کرد. علت لغو وثیقه مدیرعامل و بنیانگذار صرافی اف تی ایکس (FTX) دستکم دو بار اعمال نفوذ و تخریب شاهدان پرونده اعلام شده است. قاضی کاپلان در حالی این حکم را صادر کرد که کم‌تر از دو ماه دیگر، در تاریخ ۲ اکتبر (۲۰ مهر) اولین دادگاه بنکمن فرید برگزار می‌شود.
دادستان‌ها انتشار خاطرات شخصی کارولین الیسون، شریک زندگی سابق و رئیس سابق بخش تجارت کمّی آلامدا ریسرچ (Alameda Research)، شرکت خواهر صرافی اف ‌تی ‌ایکس را عبور از خط قرمزها دانسته‌اند.

قاضی لوئیس کاپلان که به رفتار فوق‌العاده جدی خود شهرت دارد، عنوان کرد که سم بنکمن فرید ظاهرا بدون اینکه هیچ‌کدام از مفاد وثیقه را زیرپا بگذارد، بارها و بارها از خط قرمزها عبور کرده است. قاضی کاپلان در جلسه ۳۳ دقیقه‌ای روز جمعه درخواست به تأخیر انداختن بازداشت بنکمن فرید را رد کرد. حکم دادگاه می‌تواند وضعیت بنکمن فرید که خود را برای دادگاه مهر ماه آماده می‌کند، بسیار پیچیده‌تر از قبل کند. مدیرعامل سابق صرافی ورشکسته اف تی ایکس در دادگاه مهر ماه به اتهام کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران و برداشت غیرقانونی میلیاردها دلار از سپرده‌های مشتریان صرافی محاکمه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنکمن فرید که خودش را بی‌گناه می‌داند، وقتی که قاضی کاپلان حکم بازداشت او را صادر کرد، با شانه‌های خمیده به جلو خم شده بود و متعجب به نظر می‌رسید. پس از دادگاه مأموران سرویس مارشال‌های آمریکا بند کفش، ساعت، ژاکت، کراوات سم بنکمن فرید را از او گرفتند و بعد از خالی کردن جیب‌هایش به او دستبند زدند. مدیرعامل و بنیانگذار سابق صرافی اف تی ایکس وقتی از ساختمان دادگاه خارج می‌شد، حالت پریشانی داشت. والدین بنکمن فرید که هر دو از اساتید حقوق دانشگاه استنفورد بودند، در جمع حاضران در دادگاه حضور داشتند. باربارا فرید، مادر مدیرعامل سابق اف تی ایکس با اشک برای پسرش سر تکان داد. جوزف بنکمن نیز در حالی که دستش را روی قلبش گذاشته بود، صحنه بازداشت پسر ۳۱ ساله‌اش را تماشا کرد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

احتمال به زندان افتادن سم بنکمن فرید پیش از دادگاه اکتبر؛ شرایط وثیقه بنیان‌گذار سابق صرافی اف‌تی‌ایکس سخت‌تر شد

صرافی اف تی ایکس سال‌ها در مورد جابجایی‌ اموال مشتریان به بانک‌ها دروغ می‌گفت

آقای سم بنکمن فرید پس از افزایش قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال توانست ثروت خود را به ۲۶ میلیارد دلار افزایش دهد. او توانست با موفقیت شگفت‌انگیز صرافی اف تی ایکس حتی به یک فرد با نفوذ در دنیای سیاست نیز تبدیل شود و میلیون‌ها دلار به کمپین‌های انتخاباتی کمک کند. اما بنکمن فرید پس از سقوط صرافی اف تی ایک تمام ثروتش را از دست داد؛ به‌طوری که او اعلام کرد، بعد از دستگیری ماه دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) تنها ۱۰۰ هزار دلار در حساب بانکی خود داشته است. سم بنکمن فرید پس از دستگیری با یک وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری در حبس خانگی در املاک شخصی والدینش در شهر پالتو آلتو، کالیفرنیا به سر می‌برد.

دادستان‌های پرونده عنوان کردند که بنکمن فرید با هدف آزار و اذیت کارولین الیسون و منصرف کردن سایر شاهدان پرونده خاطرات شخصی او را در اختیار خبرنگار نیویورک تایمز قرار داده است. دادستان‌ها این‌طور استدلال کردند که بنکمن فرید با این اقدام، این تصور را به وجود آورده بود که هر فردی که بخواهد بر علیه او شهادت دهد، می‌تواند انتظار درز اطلاعات ناخوشایند درباره خودش در رسانه‌ها را داشته باشد.

مارک کوهن، وکیل سم بنکمن فرید سعی کرد با استناد به متمم اول قانون اساسی آمریکا (حق آزادی بیان) از حق موکلش دفاع کند، اما قاضی لوئیس کاپلان به سرعت با دفاعیات او مخالفت کرد. کاپلان حضور بنکمن فرید در یک جلسه حضوری برای دادن نوشته‌های شخصی الیسون به خبرنگار نیویورک تایمز را حاکی از «نیت سوء» او دانست. به گفته قاضی کاپلان، بنکمن فرید می‌توانست نوشته‌ها را از طریق پیام الکترونیکی -که طبعا از سوی دادستانی نظارت می‌شد- به او بدهد، اما این کار را نکرد.

در مورد محل زندانی شدن بنکمن فرید همچنان بحث وجود دارد، اما ظاهرا مرکز اصلاح و تربیت شهرستان پاتنام در فاصله ۸۸ کیلومتری شمال منهتن نیویورک محل بازداشت او باشد. قبلا احتمال زندانی شدن او در بازداشتگاه متروپولیتن بروکلین نیز مطرح شده بود. این زندان به دلیل وضعیت آشفته‌اش از جمله کمبود نیروی انسانی، قطع مداوم برق و حتی پیدا شدن حشرات در غذای زندانیان بدنام است..

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید
منابع:Reuters