پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی اف تی ایکس از والدین سم بنکمن فرید شکایت کرد
صرافی اف تی ایکس از والدین سم بنکمن فرید شکایت کرد عکس

صرافی اف تی ایکس از والدین سم بنکمن فرید شکایت کرد

September 19, 2023
9
0

صرافی اف تی ایکس (FTX) والدین سم بنکمن فرید را متهم کرد که از موقعیت خود در شرکت برای جمع‌آوری میلیون‌ها دلار ثروت نامشروع استفاده کرده‌اند. این صرافی ورشکسته حتی مدعی است که والدین بنکمن فرید در ورشکستگی شرکت نیز نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

روز دوشنبه (۲۷ شهریور) شکایتی بر علیه جوزف بنکمن و باربارا فرید، هر دو از اساتید رشته‌ حقوق دانشگاه استنفورد ثبت شد. در این شکایت، آقای بنکمن و خانم فرید متهم شده‌اند که از موقعیت خود در شرکت برای گردآوری ثروت نامشروع استفاده کرده‌اند. بر اساس اسناد دادگاه، انباشت این حجم از ثروت از سوی والدین بنکمن فرید بعدا نقش مستقیمی در ورشکستگی شرکت نیز ایفا کرده است.

ادعای دخالت والدین بنکمن فرید در برنامه‌های صرافی اف تی ایکس از مدت‌ها قبل شایعه داغی پیرامون این شرکت ورشکسته بوده است. حال، شاکیان پرونده ادعا می‌کنند که برخلاف اظهارات قبلی سم بنکمن فرید، والدین او از زمان شروع به کار شرکت در جریان امور تجاری قرار داشته‌اند.

در اسناد شکایت آمده است که جوزف بنکمن نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های صرافی اف تی ایکس داشته و عملا نقش یک «مدیر ارشد» را ایفا کرده است. او حتی برای دوره‌ای عهده‌دار نقش‌های اجرایی در تیم مدیریت اف‌تی‌ایکس بوده است.

در همین حال، باربارا فرید، یکی از بنیان‌گذاران مایند دِ گپ (Mind the Gap) نیز از نقش مهم خود در شرکت برای روانه کردن کمک‌های‌ مالی به کارزارهای سیاسی استفاده کرده است. مایند دِ گپ، یک کمیته سیاسی جناح چپ است که به پیروزی نامزدهای حزب دموکرات در انتخاب‌های مختلف آمریکا کمک می‌کند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

سم بنکمن فرید دفاعیه ۲۵۰ صفحه‌ای منتشر کرد

در همین حال، شواهد نشان می‌دهد که والدین سم بنکمن فرید از شرکت اف تی ایکس منافع شخصی زیادی به دست آورده‌اند، از جمله دریافت یک هدیه نقدی ۱۰ میلیون دلاری و همچین ملک مجللی به ارزش ۱۶.۴ میلیون دلار در باهاما. علاوه بر این، شاکیان پرونده جوزف بنکمن را به استفاده از بودجه‌ی شرکت برای مقاصد شخصی مانند اجاره هواپیمای شخصی یا اقامت در هتل‌های گران قیمت متهم کرده‌اند.

در همین حال، شاکیان عقیده دارند که متهمان یا کاملا از کلاهبرداری پسرشان اطلاع داشته یا اینکه سعی کرده‌اند با بستن چشمانشان به واقعیت از منافع شخصی و خیریه‌ای که به بهای از دست رفتن دارایی‌های بدهکاران شرکت به دست می‌آمد بهره‌مند شوند. شاکیان پرونده از دادگاه درخواست کرده‌اند که مسئولیت بازپرداخت بدهی‌های مالباختگان را برعهده‌ی متهمان بگذارد.

شکایت اخیر علیه والدین سم بنکمن فرید مقدمه‌ای برای شروع محاکمه جنجالی او است. بنکمن فرید قرار است روز ۳ اکتبر (۱۱ مهر) در دادگاه منطقه‌ای ناحیه منهتن نیویورک به قضاوت قاضی لوئیس کاپلان حاضر شود. بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق صرافی ورشکسته به جرم کلاهبرداری و سوءمدیریت سرمایه‌‌های مشتریان محاکمه می‌شود.

حدود ۱ ماه قبل وثیقه سنگین ۲۵۰ میلیون دلاری او لغو شد تا از آن زمان به بازداشتگاه بدنام متروپولیتن در بروکلین فرستاده شود. با این حال، با وجودی که سایر مدیران ارشد شرکت سعی کرده‌اند با توافق با دادستان‌ها و اقرار به اتهام‌هایشان، تخفیف‌هایی در مجازات دریافت کنند، اما بنکمن فرید همچنان روی موضع خود پافشاری می‌کند و خود را بی‌گناه می‌داند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News