پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی اف تی ایکس (FTX) سال‌ها در مورد جابجایی‌ اموال مشتریان به بانک‌ها دروغ می‌گفت
صرافی اف تی ایکس (FTX) سال‌ها در مورد جابجایی‌ اموال مشتریان به بانک‌ها دروغ می‌گفت عکس

صرافی اف تی ایکس (FTX) سال‌ها در مورد جابجایی‌ اموال مشتریان به بانک‌ها دروغ می‌گفت

June 27, 2023
40
0

مدیرعامل جدید صرافی اف تی ایکس (FTX) در یک گزارش جنجالی ادعا کرد که مدیریت سابق این صرافی متمرکز کریپتو برای مدت‌ها در مورد جابجایی‌های مشکوک پول‌های نقد مشتریان به بانک‌ها دروغ گفته است. با وجودی که صرافی اف تی ایکس خود را پیشگام حفاظت از مشتریان صنعت کریپتو می‌دانست، اما ادعا می‌شود که تعمدا اموال مشتریان و شرکت‌ها را با هم ترکیب می‌کرد تا بتواند دست به خرید املاک لوکس بزند یا اینکه از طریق شرکت خواهرش، آلامدا ریسرچ (Alameda Research) وارد معامله‌های سودآور شود.

جان جی. ری سوم (John J. Ray III)، مدیرعامل جدید صرافی اف تی ایکس، روز گذشته در دادگاه پرونده بدهکاران صرافی این سخنان را بر زبان آورد. جان ری ادعا کرد، زمانی که بانک‌ها مدیریت اف تی ایکس را تحت فشار گذاشتند که در مورد جابجایی وجوه مشتریان توضیح دهد، «به جای گفتن حقیقت-که اصلا قصد آن را نداشت- در واقع برای مدت تقریبا یک سال از حساب‌های شرکت آلامدا ریسرچ برای انجام تراکنش‌ها مشتریان FTX.com استفاده کرد.»

به این ترتیب گروه اف تی ایکس برای مدت تقریبا یک سال به مشتریان خود دروغ می‌گفت. اف تی ایکس یک صرافی ارز دیجیتال بسیار محبوب بود که به مشتریان خود امکان خرید و فروش و شرط‌بندی روی نوسان‌ ارزهای دیجیتال را می‌داد. اما به ادعای دادستان‌ها، این صرافی آنقدر درگیر سوءمدیریت و کلاهبرداری از مشتریانش شده بود که نهایتا در نوامبر ۲۰۲۲ به‌صورت غیرمنتظره‌ای ورشکسته شد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

صرافی اف تی ایکس ۷٫۳ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را بازیابی کرد

سم بنکمن فرید به اتهامات تازه‌ای متهم شد

مدیریت صرافی اف تی ایکس که قبلا جان ری آن را «فوق‌العاده کم‌تجربه و ساده‌لوحانه» توصیف کرده، در مدت فعالیت خود حدود ۸٫۷ میلیارد دلار از پول‌های نقد مشتریان را اختلاس کرد. سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل سابق و یکی از بنیان‌گذاران صرافی FTX، از تاجران سابق شرکت بازرگانی جین استریت (Jane Street) و فارغ‌التحصیل دانشگاه م‌آی‌تی بود. او با پرداخت مبالغ کلان سعی می‌کرد سیاستمداران و افراد مشهور را به صرافی بکشاند.

بنکمن فرید از سال گذشته در حبس به سر می‌برد. او هم‌اکنون با ۱۳ فقره اتهام روبرو است. از جمله اتهام‌های مدیرعامل سابق صرافی FTX می‌توان به توطئه برای کلاهبرداری سیمی، کلاهبرداری از مشتریان و سوءاستفاده از میلیاردها دلار سپرده‌های آنها، نقض قوانین مالی کمپین‌های انتخاباتی و همین‌طور رشوه دادن اشاره کرد.

هفته گذشته یک شکایت جدید بر علیه بنکمن فرید مطرح شد. بر این اساس ظاهرا مدیرعامل سابق صرافی FTX برای استفاده از نفوذ و قدرت مایکل کیوز، مدیربرنامه‌های پرنفوذ هالیوود و دستیار سابق هیلاری کلینتون، حدود ۷۰۰ میلیون دلار هزینه کرده بود.

جان جی. ری سوم، مدیرعامل جدید صرافی اف تی ایکس در دادگاه ۲۶ جون

جان جی. ری که یک وکیل بسیار باتجربه و خوش‌نام است، حالا وظیفه بازگرداندن اموال مشتریان صرافی اف تی ایکس را برعهده دارد. او که قبلا در پرونده‌های ورشکستگی زیادی از جمله پرونده مشهور سقوط شرکت اِنران (Enron) در سال ۲۰۰۱ همکاری کرده بود، ادعا می‌کند هیچ‌وقت چنین آشفتگی مالی را در یک شرکت ندیده بود. شرکت اِنران در زمان فعالیت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های انرژی جهان به حساب می‌آمد. اما در سال ۲۰۰۱ اعلام ورشکستگی کرد تا یکی از پیچیده‌ترین فراینده‌های مالی آمریکا اتفاق بیفتد.

جان ری روز دوشنبه در دومین گزارش موقت بدهکاران صرافی اف تی ایکس اعلام کرد، او و همکارانش با وجود دشواری‌های بسیار موفق به ردیابی و شناسایی تقریبا ۷ میلیارد دلار مبالغ اختلاس‌شده مشتریان این صرافی شده‌اند. هم‌‌اکنون جستجو برای بقیه‌ی ۲ میلیارد دلار دارایی‌های مشتریان ادامه دارد. بدهکاران صرافی اف تی ایکس متشکل از اف تی ایکس و شعب فرعی این صرافی می‌شوند. حجم کل دارایی‌های اختلاس‌شده مشتریان صرافی ۸٫۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود که مقداری از این پول (حدود ۶٫۴ میلیارد دلار) در قالب استیبل‌کوین و ارز فیات بودند.

جان ری در گزارش خود عنوان کرد که اختلاط و سوءاستفاده از سپرده‌های مشتریان اصلا تصادفی نبوده است؛ بلکه مدیریت صرافی اف تی ایکس به کمک وکیل ارشد خود این جابجایی‌ها را مخفی نگه داشته است. با وجودی که در پرونده بدهکاران اف تی ایکس از وجود برخی از خبره‌ترین و باتجربه‌ترین وکلا و حسابداران قانونی استفاده می‌شود، اما ردیابی و بازایابی دارایی‌های مشتریان، یافتن منبع تأمین دارایی‌های کلان بدهکاران و تمایز قائل شدن بین سپرده‌های شرکت اف تی ایکس و مشتریانش فرایند فوق‌العاده‌ پیچیده‌‌ای است.