پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهکر صرافی اف تی ایکس بعد از تعلیق صرافی تورسواپ سراغ پلت‌فرم دیگری رفت
هکر صرافی اف تی ایکس بعد از تعلیق صرافی تورسواپ سراغ پلت‌فرم دیگری رفت عکس

هکر صرافی اف تی ایکس بعد از تعلیق صرافی تورسواپ سراغ پلت‌فرم دیگری رفت

October 8, 2023
44
0

هکری که در سال ۲۰۲۲ صرافی اف تی ایکس (FTX) را هک کرده بود، همچنان مشغول پولشویی است و حالا تصمیم گرفته که استراتژی خود را تغییر دهد. پلت‌فرم لوکانچین (Lookonchain) روز جمعه (۱۴ مهر) متوجه شد که این هکر دیگر از شبکه تورچین (Thorchain) برای جابجایی رمزارزهای سرقتی استفاده نمی‌کند، بلکه به جای آن سراغ شبکه ترشولد (Threshold) رفته است.

داده های پلت‌فرم لوکانچین نشان می‌دهد که هکر صرافی اف تی ایکس بیش از ۳ هزار اتریوم به ارزش ۴.۹ میلیون دلار را از طریق شبکه ترشولد به بیت کوین تبدیل کرده است. بنا به داده‌های لوکانچین، این هکر از آن زمان توانسته با موفقیت حدود ۷۵،۶۳۶ اتریوم به ارزش ۱۲۴ میلیون دلار را به بیت کوین تبدیل کند. هکر اف تی ایکس هم‌اکنون ۱۰۹،۴۸۵ اتریوم به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار در کیف پول خود دارد.

ترشولد یک شبکه‌ی غیرمتمرکز است که پُلی بین بلاک‌چین بیت‌کوین و اتریوم برقرار می‌کند. هکر قبلا استفاده از صرافی تورسواپ (Thorswap) را ترجیح می‌داد، اما این صرافی برای توقف فعالیت‌های غیرقانونی تصمیم گرفت فعالیت شبکه خود را موقتا به بهانه تعمیر و نگهداری به حالت تعلیق در بیاورد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هکر صرافی اف تی ایکس ۴.۲ میلیون دلار اتریوم جابه‌جا کرد

تورسواپ صرافی غیرمتمرکزی است که روی پروتکل تورچین ساخته شده و نقش رابط کاربری اصلی تمام محصولات و خدمات این شبکه را دارد. بنا بر گزارش‌ها، تصمیم تورسواپ برای ورود شبکه‌ تورچین به حالت تعمیر و نگهداری، پس از بحث‌، مذاکره‌ و مشاوره با نهادهای مجری قانون انجام گرفت. این شبکه ظاهرا تا زمانی که یک راه‌حل ایمنی قوی پیدا نکند، همچنان خاموش می‌ماند.

اما پیش از اینکه تورچین وارد حالت تعمیر و نگهداری شود، هکر اف تی ایکس توانسته بود حداقل ۳۸ میلیون دلار اتریوم را از این شبکه به ریل‌گان (Railgun)، پلت‌فرمی که محافظ حریم خصوصی است انتقال دهد.

حمله هکری به صرافی اف تی ایکس در آبان ۱۴۰۱ تنها ساعاتی پس از اعلام ورشکستگی شرکت اتفاق افتاد. در ابتدا میزان ارزهای دیجیتال مسروقه صرافی حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شد. اما اف‌تی‌ایکس با بررسی‌های خود رقم واقعی را نزدیک به ۳۲۳ میلیون دلار اعلام کرد. هکر صرافی اف تی ایکس بعد از حدود ۱۰ ماه عدم فعالیت، یک‌شنبه هفته گذشته مقدار ۲۵۰۰ اتریوم (به ارزش ۴.۲ میلیون دلار) را از یکی از کیف پول‌های خود انتقال داد.

هؤیت هکر همچنان نامشخص است، اما برخی از کارآگاهان بلاک‌چین شخص سم بنکمن فرید، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی اف تی ایکس را عامل این حمله هکری می‌دانند. محاکمه بنکمن فرید به جرم کلاهبرداری و پولشویی از سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده است. هرچند خود بنکمن فرید بارها ادعای دست داشتن در این سرقت اینترنتی را رد کرده، اما انتقال رمزارزهای مسروقه همزمان با محاکمه او، باعث شده تا بسیاری انگشت اتهام را به سمت شخصی از درون صرافی اف ‌تی ‌ایکس دراز کنند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News