پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالمشاور صرافی افی تی ایکس در جریان هک سال قبل موفق به نجات ۵۰۰ میلیون دلار شده بود
مشاور صرافی افی تی ایکس در جریان هک سال قبل موفق به نجات ۵۰۰ میلیون دلار شده بود عکس

مشاور صرافی افی تی ایکس در جریان هک سال قبل موفق به نجات ۵۰۰ میلیون دلار شده بود

October 10, 2023
40
0

بنا به گزارش تحقیقاتی که اخیرا نشریه وایرد (Wired) منتشر کرد، روز ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آبان ۱۴۰۱) تراکنش‌های عجیب و غریب زیادی در صرافی اف تی ایکس (FTX) انجام می‌شد. در آن روز زَک دکستر، مدیر اجرایی لجرایکس (LedgerX) زیر مجموعه صرافی اف تی ایکس از کارکنان سابق شرکت درخواست کرد در کنفرانس ویدئویی حاضر شوند در خصوص دارایی‌های در خطر مشتریان بحث و تبادل‌نظر کنند.

کومانان راماناتان، مشاوره اف تی ایکس که از طرف شرکت حقوقی مارشال و آلوارز (Alvarez & Marshall) مأمور شده بود، داوطلب شد تا یک کیف پول جدید لجر نانو (Ledger Nano) بسازد و ارزهای دیجیتال را به آنجا منتقل کند. لجر نانو یک کیف پول سخت‌افزاری است که برای ذخیره و نگهداری از ده‌ها ارز دیجیتال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این ویدئو کنفرانس گری وانگ، مدیر ارشد فناوری سابق اف تی ایکس و آلامدا ریسرچ نیز حضور داشت. وانگ که یکی از شاهدان پرونده سم بنکمن فرید محسوب می‌شود، چهارشنبه هفته گذشته در جریان محاکمه بر علیه رئیس سابقش شهادت داد. بنا به گزارش‌ها، وانگ به انتقال حدود نیم میلیارد دلار ارز دیجیتال مشتریان به کیف پول شخصی راماناتان کمک کرده بود.

در واقع، وانگ به دلیل اینکه سمت مدیر ارشد فناوری شرکت را در اختیار داشت، دسترسی به کلیدهای درب پشتی شرکت داشت. او و سم بنکمن فرید بعدا از این همین دسترسی برای ارسال ۴۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال به ناظران اوراق بهادار باهاما استفاده کرده بودند. این ماجرا تنها چند ساعت قبل از اینکه شرکت اف‌تی‌ایکس رسما اعلام ورشکستگی فصل ۱۱ کند اتفاق افتاده بود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هر آنچه در هفته اول محاکمه سم بنکمن فرید گذشت

هکر صرافی اف تی ایکس بعد از تعلیق صرافی تورسواپ سراغ پلت‌فرم دیگری رفت

راماناتان به همراه راین میلر، مشاور عمومی اف‌تی‌ایکس روز ۱۱ نوامبر ۵۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌های صرافی را از یک دستگاه USB به سرویس ذخیره ارز دیجیتال بیت گو (BitGo) منتقل کردند. دکستر قبلا برای راه‌اندازی کیف پول‌ سرد جهت نجات وجوه مشتریان با این شرکت تماس گرفته بود.

یکی از کارمندان صرافی اف تی ایکس که نخواست نامش فاش شود، در خصوص مأموریت نجات دارایی‌ها توسط راماناتان به نشریه وایرد گفت:

او واقعا با استفاده از [کیف پول] لجر شخصی خودش ریسک زیادی به جان خرید. او یک رئیس تمام و کمال است. واقعا حس می‌کنم که اگر این کار را با لجر نمی‌کرد، پول‌های بیش‌تری را هم از دست داده بودیم.

استفاده از کیف پول سخت‌افزاری شخصی برای انتقال ارزهای دیجیتال در دوره‌ی پر از هرج و مرج و شلوغ صرافی اف تی ایکس واقعا مفید بود. پیش از اینکه کارکنان شرکت بتوانند تمام سرمایه‌های در خطر را نجات دهند، هکر اف تی ایکس وارد عمل شد. هکر (یا هکرها) توانست در جریان این حمله هکری ۳۲۳ میلیون دلار ارز دیجیتال را به سرقت ببرد.

برای نزدیک به ۱۰ ماه خبری از هکر صرافی اف تی ایکس نبود تا اینکه از چند هفته قبل جابه‌جایی ارزهای دیجیتال مسروقه شروع شد. طبق آخرین خبری که از هکر اف‌تی‌ایکس داریم، او از شبکه‌های تورچین (Thorchain) و ریل گان (Railgun) برای پولشویی و ناپدید کردن ردپای دیجیتال خود استفاده کرده است.

در مورد اموال شرکت اف تی ایکس نیز، جان ری سوم که رهبری پروژه بازسازی اف‌تی‌ایکس را برعهده دارد، تا این لحظه توانسته بیش از ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های این شرکت را بازیابی کند. حدود ۱.۱ میلیارد دلار از دارایی‌های صرافی اف تی ایکس هم‌اکنون در اختیار شرکت رمزارز بیت گو قرار دارد.

صرافی اف‌تی‌ایکس قرار است این‌بار با نام اف‌تی‌ایکس ۲ (FTX 2.0) فعالیت خود را از سر بگیرد. مدیران اف‌تی‌ایکس اخیرا از والدین بنکمن فرید، جوزف بنکمن و باربارا فرید نیز شکایت کرده‌اند. سم بنکمن فرید، بنیان‌گذار اف تی ایکس نیز در صورت محکومیت ممکن است با چند ده سال حبس روبرو شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News