پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالرئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا: هیچ دلیلی برای تأیید نشدن ETF اسپات بیت ‌کوین وجود ندارد
رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا: هیچ دلیلی برای تأیید نشدن ETF اسپات بیت ‌کوین وجود ندارد عکس

رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا: هیچ دلیلی برای تأیید نشدن ETF اسپات بیت ‌کوین وجود ندارد

July 11, 2023
118
0

جی کلایتون (Jay Clayton)، رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) که روز دوشنبه در یک برنامه در شبکه تلویزیونی CNB صحبت می‌کرد گفت که دیگر هیچ‌ دلیلی برای تأیید نشدن ETF اسپات بیت‌ کوین (صندوق قابله معامله بیتکوین در بورس) وجود ندارد. رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار در این گفتگوی تلویزیونی به جوانب مختلف ماجرای طولانی درگیری قانونی کمیسیون و درخواست ETF اسپات بیت کوین بلک راک و سایر شرکت‌های خدمات مالی اشاره کرد.

کلایتون ضمن اشاره به وضعیت پرونده‌های درخواست ETF اسپات بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اشاره کرد که در آن زمان همه‌چیز با امروز متفاوت بود. او در مورد افکارش در آن زمان گفت: «اگر به تجارت بیت‌کوین در آن زمان و ظهور این ارز دیجیتال نگاه کنید، ممکن است شبیه به سهام به نظر برسد، ولی چیزی شبیه به آن نیست.» اما حالا به عقیده کلایتون همه‌چیز تغییر کرده تا جایی که غول‌های مدیریت مالی از جمله بلک راک می‌خواهند از بیت کوین حمایت کنند و نام و اعتبار خود را بر‌سر این ارز دیجیتال بگذارند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

پیش‌بینی‌ بانک استاندارد چارترد برای افزایش قیمت بیت کوین به ۱۲۰ هزار دلار تا قبل از ۲۰۲۵

لری فینک: بلک ‌راک می‌خواهد بیت کوین و ارز دیجیتال را ارزان‌تر و در دسترس‌تر کند

از نظر کلایتون همه‌چیز برای بیت‌کوین و بازار کریپتو باورنکردنی بوده، چیزی که او اصلا انتظارش را نداشت. در واقع، خود کلایتون قبلا به بیت‌کوین مشکوک بود و گفته بود که تحقیقات نشان داده‌اند ۹۰ درصد از موارد پولشویی، دستکاری بازار و کلاهبرداری از طریق ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. با این حال، حالا به باور جی کلایتون واقعا همه‌چیز تغییر کرده و زمانی فرارسیده که شرکت‌های بزرگی که بازار را بهتر از هر شخص دیگر می‌شناسند وارد این فضا شده‌اند و حاضرند تمام شهرت خود را بر سر آن بگذارند.

کلایتون در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند درخواست ETF اسپات بیت‌ کوین باید حالا تأیید شود، گفت، وقتی ETF آتی تأیید مي‌شود که حمایت‌های لازم برای سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد. هر چند که حالا چنین اتفاقی نیفتاده. با این حال، جی کلایتون گفت که مؤسسات مالی ادعا می‌کنند که حمایت‌های ETF اسپات بیت‌کوین حالا وجود دارد و نسبت به ETF آتی بیت کوین کارایی بیش‌تر و موانع‌ کم‌تری برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. وقتی در مورد زمان تأیید درخواست ETF اسپات بیت‌کوین از کلایتون سوال شد، او گفت که باید مراحل قانونی و نظارتی طبق رویه عادی طی شود، اما اگر ثابت شود که ETF اسپات بیت‌کوین کارکردی مشابه با ETF آتی دارد، دیگر مقاومت در مقابل تأیید دشوار است.

منابع:cryptodaily