پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالدادگاه رأی به توقیف اموال الکس ماشینسکی، مدیر عامل سابق سلسیوس داد
دادگاه رأی به توقیف اموال الکس ماشینسکی، مدیر عامل سابق سلسیوس داد عکس

دادگاه رأی به توقیف اموال الکس ماشینسکی، مدیر عامل سابق سلسیوس داد

September 7, 2023
6
0

تمام اموال الکس ماشینسکی، مدیر عامل سابق پلت‌فرم وام‌دهی سلسیوس (Celsius) به درخواست وزارت دادگستری آمریکا توقیف شد. ماشینسکی که صبح روز ۱۳ جولای (۲۲ تیر) دستگیر شده بود، اتهام‌های مدنی و کیفری زیادی دست به گریبان است.

تصمیم دادگاه بخشی از تحقیقات کیفری است که هم‌اکنون از سوی وزارت دادگستری آمریکا برعلیه الکس ماشینسکی در حال انجام است. در میان اموال مدیرعامل سابق سلسیوس چندین حساب بانکی و یک ملک در ایالت تگزاس توقیف شدند. بنا به گزارش‌ها قاضی دادگاه‌ منطقه‌ای ناحیه نیویورک روز سه‌شنبه درخواست لغو قرار منع تعقیب مدیرعامل سابق سلسیوس را صادر کرد و دستور به توقیف اموال او داد.

در پی این تصمیم، وزارت دادگستری حساب‌های او در بانک‌های گلدمن ساکس و مریل لینچ که به نام شرکت هولدینگ بودند را توقیف کرد. در همین حال، حساب‌های دیگری در بانک‌های فرست ریپابلیک و سوفای سکیورتیز که به نام خود ماشینسکی بودند نیز توقیف شدند. حکم توقیف اموال شامل ملکی که او به همراه همسرش در سال ۲۰۲۱ در ایالت تگزاس خریداری کرده بود نیز می‌شد. این منزل شخصی از بیش از ۱ سال قبل، همزمان با دوره‌ای که  سلسیوس اعلام ورشکستگی کرد، در فهرست‌های فروش املاک و مستغلات قرار گرفته بود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

الکس ماشینسکی با قید وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد می‌شود

سلسیوس ۲۳.۵ میلیون دلار از توکن‌های خود را فروخت

مقامات وزارت دادگستری الکس ماشینسکی را متهم کرده‌اند که سرمایه‌گذاران را گمراه کرده و از مشتریان و سرمایه‌گذاران پلت‌فرم وام‌دهی میلیاردها دلار کلاهبرداری کرده است. با این حال، خود ماشینسکی تمام اتهاما‌های وارده را بی‌اساس دانسته است. او بعد از دستگیری با یک وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد شد. اما وثیقه او چند شرط از جمله نصب پابند الکترونیکی داشت. علاوه بر این، ماشینسکی حق برداشت، انتقال یا دریافت بیش از ۱۰۰۰ دلار را بدون تأیید مراجع مربوطه و دادگاه نداشت.

کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) نیز در زمان دستگیری ماشینسکی پرونده‌های مدنی را برعلیه او تشکیل دادند. در همین حال، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) نیز جریمه سنگین ۴.۷ میلیارد دلاری را برای پلت‌فرم وام‌دهی سلسیوس در نظر گرفت. با این حال، این نهاد دولتی بعدا این حکم را به حالت تعلیق درآورد تا این شرکت ورشکسته بتواند از اموال خود برای ادامه پروسه‌ی ورشکستگی خود استفاده کند.

مقامات وزارت دادگستری ادعا کرده‌اند که الکس ماشینسکی شرکت سلسیوس را به عنوان جایگزین بانک‌ها به مشتریان خود معرفی کرده تا بتوانند ارزهای دیجیتال را سپرده‌گذاری کنند و از آن سود به دست بیاورند. در میان اتهام‌های مدیرعامل سابق سلسیوس عنوان شده که او از سرمایه‌های مشتریان شرکت برای انجام معاملات نهانی و افزایش ارزشِ مصنوعی ارز دیجیتال سل (CEL)، توکن بومی پلتفرم وام‌دهی خود استفاده کرده است. به این ترتیب، با دستکاری بازار توکن‌های شرکت را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی فروخته است.

سلسیوس هم‌اکنون با مدیریت یک تیم بازسازی به سرپرستی کریس فرارو، مدیرارشد سابق جی پی مورگان چیس پروسه ورشکستگی خود را طی می‌کند. این شرکت ورشکسته قبلا طبق توافق با وزارت دادگستری آمریکا نقش کلاهبرداری را پذیرفته است. پس از انتشار خبر توقیف اموال مدیرعامل سابق سلسیوس قیمت توکن بومی این شبکه افت چشمگیری داشت. ارز دیجیتال سل هم‌اکنون با قیمت ۰.۱۳۴۹ دلار معامله می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto Daily