پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالSEC: ایلان ماسک با خرید توییتر، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است
SEC: ایلان ماسک با خرید توییتر، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است عکس

SEC: ایلان ماسک با خرید توییتر، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است

October 7, 2023
7
0

به نظر می‌رسد تنش‌های میان ایلان ماسک و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) همچنان در حال افزایش است. روز پنج‌شنبه در تازه‌ترین اختلاف‌نظر، SEC از ایلان ماسک شکایت کرد. این کمیسیون ادعا کرد که مدت‌ها است می‌خواهد ماسک را وادار به شهادت در خصوص نحوه تصاحب ۴۴ میلیارد دلاری شرکت توییتر که حالا ایکس (X) نام دارد کند، اما در این خصوص ناموفق بوده است. SEC هم‌اکنون تحقیقاتی را آغاز کرده تا نقض احتمالی قوانین بازار اوراق بهادار توسط ایلان ماسک را بررسی کند.

کمیسیون SEC در شکایت روز پنج‌شنبه خود اعلام کرد که قبلا در ماه می ۲۰۲۳ ماسک را احضار کرده بود تا در دفتر این نهاد در شهر سانفرانسیسکو شهادت دهد. ماسک ابتدا موافقت کرد که روز ۱۵ سپتامبر شهادت دهد، اما دو روز قبل از تاریخ مقرر شده «با اعتراض‌های بی‌اهمیتی» از حضور در جلسه خودداری کرد. بعدا کمیسیون از او خواست که در دفتر ایالت تگزاس این نهاد در ماه‌های اکتبر یا نوامبر شهادت دهد که بار دیگر ایلان ماسک با این پیشنهادها مخالفت کرد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

شکایت سرمایه‌گذاران دوج کوین از ایلان ماسک به جرم دستکاری بازار

زندگینامه جدید ایلان ماسک از نقش او در توسعه ارز دیجیتال دوج کوین پرده برمی‌دارد

باوجود این ادعاها، وکیل ماسک ادعا کرد که کمیسیون SEC با این رفتار در تلاش برای «آزار رساندن» به موکل او است و ماسک قبلا در ماه جولای امسال از طریق ویدئو کنفرانس شهادت داده بود.

الکس اسپیرو، وکیل ماسک در بیانیه‌ای در این خصوص گفت:

آقای ماسک چندین مرتبه در این تحقیقات اشتباهی کمیسیون بورس و اوراق بهادار شهادت داده است. این دیگر کافی است.

SEC در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که می‌خواهد از ماسک اطلاعاتی را درخواست کند که این نهاد در اختیار ندارد. سخنگوی کمیسیون حاضر به اظهارنظر بیش‌تری نشد.

شکایت روز پنج‌شنبه جدیدترین اختلاف بین ماسک و کمیسیون بورس و اوراق بهادار است که از زمان توییت ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ آغاز شده است. در آن زمان، ایلان ماسک اعلام کرده بود که بودجه کافی برای خرید سهام شرکت خودروسازی تسلا را در اختیار دارد. هرچند ماسک این کار را هیچ‌وقت انجام نداد. با این حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ماسک را به ارائه اظهارات دروغین و گمراه‌کننده به سرمایه‌گذاران شرکت تسلا متهم کرد. از آن زمان، ماسک همواره در طول تحقیقات مختلف سعی کرده SEC را با رفتار خود تحقیر کند.

اما شکایت پنج‌شنبه تنها یکی از مشکلات حقوقی ماسک است. اخیرا وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد که در حال تحقیق در خصوص ادعاهای گمراه‌کننده تسلا در مورد سیستم‌ خودران کامل این شرکت خودروسازی است. در همین حال، دادستان‌های دادگاه فدرال در نیویورک نیز تحقیقاتی را در رابطه با ادعاهای اغراق‌آمیز شرکت در خصوص مزایا و مسافت رانندگی خودروهای تسلا آغاز کرده‌اند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Reuters