پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالارزش بازار ارز دیجیتال گروک از ۱۶۰ میلیون دلار گذر کرد
ارزش بازار ارز دیجیتال گروک از ۱۶۰ میلیون دلار گذر کرد عکس

ارزش بازار ارز دیجیتال گروک از ۱۶۰ میلیون دلار گذر کرد

November 14, 2023
900
0

داده‌های پلت‌فرم دکس‌تولز (DEXTools) نشان می‌دهد، ارز دیجیتال گروک (GROK) با علامت اختصاری $GROK تنها ۸ روز پس از عرضه به ارزش بازار چشم‌گیر فراتر از ۱۶۰ میلیون در صرافی‌های غیرمتمرکز دست یافته است. این رمزارز یکی از بی‌شمار توکن‌های هم‌نام گروک ای ‌آی (Grok AI)، چت بات استارتاپ هوش مصنوعی ایلان ماسک و شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) است، با این حال همچون دیگر توکن‌های مشابه هیچ ارتباطی به پروژه هوش مصنوعی ماسک ندارد.

ایلان ماسک اوایل تابستان شرکتxAI را برای رقابت با اوپن ای ‌آی، پیشگام صنعت هوش مصنوعی تأسیس کرد. هفته قبل نیز نوبت راه‌اندازی مهم‌ترین محصول این استارتاپ رسید.

ارز دیجیتال گروک تا پایان دیروز، حدود ۱۱.۸۶ هزار دارنده داشت. ارزش پنج کیف پول برتر توکن GROK حدود ۲۵ میلیون دلار است. حجم معاملات روزانه این توکن نیز روز گذشته از ۲۸ میلیون دلار گذر کرده است. با این حال، نقدینگی این رمزارز بسیار پایین است. در حال حاضر، نقدینگی ارز دیجیتال گروک کم‌تر از ۱.۵ میلیون دلار است. از این رو، در صورتی که یک فروش چشم‌گیر در بازار این ارز دیجیتال رخ دهد، قیمت توکن گروک افت قیمت شدیدی را تجربه می‌کند.

با این حال، داده‌های بلاک‌چین که هنوز مورد تأیید وب‌سایت‌های معتبری مانند کوین‌مارکت‌کپ و کوین‌گکو قرار نگرفته، نشان می‌دهد، ارز دیجیتال GROK به ارزش بازار فراتر از ۱۶۰ میلیون دلار پا گذاشته است. گروک در یک هفته گذشته رشد قیمت باورنکردنی ۱۳ هزار درصدی داشته است. یعنی اساسا اگر معامله‌گری در این مدت ۱ دلار وارد بازار این توکن می‌کرد، می‌‌توانست پس از هفت روز ۱۳ هزار دلار برداشت کند!

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی؛ دلیل رشد قیمت توکن‌ های AI چه بود؟

میم کوین (Memecoin)،‌ ارز دیجیتال شگفت‌انگیزی که بازار را بهم ‌ریخت

رمزارزهای هم‌نام گروک از کجا آمدند؟

اندکی پس از شروع به کار گروک صدها توکن جدید با استفاده از نام این چت بات عرضه شدند. در حقیقت، داده‌های دکس‌تولز هفته گذشته خبر داد که حدود ۴۰۰ توکن مختلف با نام گروک راه‌اندازی شده‌اند. بنا به داده‌های بلاک‌چین، اولین توکن هم‌نام گروک اوایل شنبه هفته گذشته در بلا‌ک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده بودند.

تعداد زیادی از توکن‌های جدید هیچ‌وقت نتوانستند به رشد چشم‌گیری دست پیدا کنند، رشد قیمت برخی از این توکن‌ها هم خیلی زود متوقف شد. در همین حال، به نظر می‌رسد تعداد زیادی از توکن‌های جدید برنامه‌های حرفه‌ای برای کلاهبرداری راگ ‌پول (Rug Pull) از کاربران باشند.
عرضه توکن‌های جدید الهام‌گرفته از اتفاقات و شخصیت‌ها در صنعت ارز دیجیتال اتفاق غیرعادی نیست. این دقیقا همان چیزی است که بازار میم ‌کوین‌ها را سرپا نگه داشته و تا به حال، توکن‌های مختلفی با الهام از شوخی‌های اینترنتی از مسابقات همستر تا شخصیت پپه‌ قورباغه عرضه شده‌اند. فعالان بازار میم کوین‌ها با تصور کسب سودهای هنگفت یک‌شبه وارد این بازار می‌شوند.

یکی از پروژه‌های جنجالی بازار میم کوین‌ مرداد امسال رقم خورد. اوایل این ماه یک توسعه‌دهنده ناشناس اقدام به راه‌اندازی رمزارزی به نام بالد (Bald) با علامت اختصاری BALD در شبکه بلاک‌چین بیس کرد. میم کوین Bald یک شوخی با سر طاس برایان آرمسترانگ، مدیر عامل صرافی کوین بیس بود. برخی‌ از گزارش‌ها عنوان می‌کردند که ممکن است مدیران صرافی کوین بیس و حتی خود آرمسترانگ پشت‌پرده این توکن قرار داشته باشند. در همین حال، برخی از کارآگاهان بلاک‌چین در فرضیه‌ای عجیب سم بنکمن فرید، بنیان‌گذار صرافی اف ‌تی ‌ایکس خالق مرموز این رمزارز معرفی کردند.

به هر حال، در حالی که گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت، ارز دیجیتال بالد طی دو روز رشد قیمت بیش از ۴ هزار درصدی داشت و سودهای زیادی را برای دارندگان میم کوین به‌همراه آورد و باعث شد که میزان فعالیت در بلاک‌چین نوپای کوین‌بیس به شدت بالا برود.

با این حال، اندکی بعد توسعه‌دهنده مرموز میم کوین میلیون‌ها دلار سرمایه را از پروژه بیرون کشید و باعث افت قیمت وحشتناک ۹۰ درصدی توکن Bald شد. پس از این اتفاق ناگوار جستجوها برای شناسایی هؤیت توسعه‌دهنده ارز دیجیتال بالد آغاز شد؛ جستجویی که همچنان بدون هیچ نتیجه‌ای ادامه دارد. به نظر می‌رسد، سرنوشت مشابهی انتظار بسیاری از توکن‌های هم‌نام گروک را بکشد.