پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالخروج شبکه اجتماعی ایکس از اتحادیه اروپا چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد؟
خروج شبکه اجتماعی ایکس از اتحادیه اروپا چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد؟ عکس

خروج شبکه اجتماعی ایکس از اتحادیه اروپا چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد؟

October 20, 2023
4
0

بیزنس اینسایدر (Business Insider)، رسانه حوزه تجارت و فناوری اخیرا گزارشی در خصوص شبکه اجتماعی متعلق به ایلان ماسک منتشر کرده است. ماسک درست یک سال قبل توییتر را به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرد. او بعدا نام این شبکه اجتماعی بسیار محبوب را به ایکس (X) تغییر داد. حال به نظر می‌رسد ماسک تصمیم گرفته که جلوی دسترسی مخاطبان اروپایی به این شبکه اجتماعی را بگیرد.

پیش از این مارک زاکربرگ و شرکت متا نیز با شبکه اجتماعی تردز (Threads) همین‌کار را کرده بود و از منطقه اروپا خارج شده بود. دلیل تردز برای خروج از این منطقه ناتوانی در پیروی از قوانین محلی و قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا بود. قانون خدمات دیجیتال از شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که محتواهای خود را به شدت اصلاح‌ کنند تا جلوی انتشار هرگونه اطلاعاتی که امکان دارد برای برخی از مصرف‌کنندگان نادرست، گمراه‌کننده یا مضر باشد را بگیرد.

هم‌اکنون با جنگ خانمان‌سوزی که در خاورمیانه در جریان است، شبکه اجتماعی ایکس مملو از اطلاعات نادرست شده است. به همین جهت ممکن است این پلت‌فرم اجتماعی همین حالا هم مشغول نقض قوانین این اتحادیه باشد. هفته قبل رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرده بود، این نهاد هم‌اکنون مشغول بررسی پیروی این پلت‌فرم اجتماعی از قوانین اتحادیه اروپا است. پیش‌تر این کمیسیون از شبکه اجتماعی ایکس درخواست کرده بود که با حذف اطلاعات مضر یا سمّی، این پلت‌فرم را کاملا پاک نگه دارد. اما در صورتی که تخلف شرکت ایلان ماسک مشخص شود، ممکن است این شرکت با جریمه‌ای حدود ۶ درصد از کل درآمد جهانی خود روبرو می‌شود.

برخی از منابع مؤثق نیز گفته‌اند، ماسک پس از خرید توییتر در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) پیشنهاد کرده بود که استفاده از این شبکه اجتماعی تنها محدود به خود کشور آمریکا شود تا به این طریق در هزینه‌های عملیاتی شرکت صرفه‌جویی شود. در این صورت، دسترسی به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان به شدت محدود می‌شود.

ماسک به همین جهت دستور تعدیل نیروی گسترده‌ای داد و چندین هزار نفر از کارمندان شرکت در دفاتر بین‌المللی را اخراج کرد. از این رو، دفترهای شرکت توییتر در آفریقا، کره جنوبی، استرالیا، برلین، پاریس و مادرید بسته شدند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

SEC: ایلان ماسک با خرید توییتر، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است

با افشای جزئیات تازه‌ای از زندگینامه ایلان ماسک چشم علاقه‌مندان به دوج کوین به روند صعودی دوخته شده است

شبکه اجتماعی ایکس برای علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی دارد، چرا که روزانه صدها هزار پست در خصوص بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال کوچک و بزرگ در این پلت‌فرم منتشر می‌شود. پست‌هایی که در این شبکه اجتماعی منتشر می‌شوند باتوجه به گردش سریع اطلاعات در این پلت‌فرم، نقش مهمی در قیمت ارزهای دیجیتال دارد.

علاوه بر این، تمام افراد بانفوذ و مهم حوزه از مدیران و رؤسای صرافی‌ها تا توسعه‌دهندگان شبکه‌های بلاک‌چین و تحلیل‌گران مانند مایک نووگراتز (بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال)، ویتالیک بوترین (از بنیان‌گذاران اتریوم)، برد گارلینگهاوس (مدیرعامل ریپل) و خود ایلان ماسک هر روز در شبکه اجتماعی ایکس پست منتشر می‌کنند. بنابراین اهمیت این شبکه اجتماعی برای جامعه جهانی از جمله اتحادیه اروپا قابل ‌چشم‌پوشی نیست.

تردیدی نیست که از دست دادن مخاطبان اروپایی آسیب زیادی به بازار ارزهای دیجیتال وارد می‌کند. با این حال، تعداد زیادی از کاربران احتمالا به راحتی با استفاده از VPNها ارتباط خود با این پلت‌فرم را حفظ می‌کنند. نکته دیگر اینکه برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال از همان ابتدا در اروپا مشغول به کار بوده‌اند، مانند بیت استمپ (Bitstamp) در لوکزامبورگ و حالا صرافی کوین بیس (Coinbase). این صرافی به دلیل فشارهای قانونی در کشور آمریکا تصمیم گرفت راهی اروپا شود.

کوین بیس کشور ایرلند را به عنوان مرکز خود در اروپا برگزید. این صرافی در سال ۲۰۱۸ دفتری با حدود ۱۰۰ نفر کارمند در این کشور راه‌اندازی کرد. این صرافی که برای فعالیت در اروپا باید جواز فعالیت در هر کشور را به صورت جداگانه دریافت می‌کرد، هم‌اکنون تصمیم گرفته که مجوز قانون بازار دارایی‌های دیجیتال یا میکا (MiCA) اتحادیه اروپا را به دست آورد.

صرافی کوین بیس با به دست آوردن این مجوز می‌تواند تضمینی به وجود بیاورد که خدماتش در کشورهای مختلف اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه، آلمان و سایر کشورها در دسترس قرار می‌گیرند. همچنین کوین بیس می‌تواند به راحتی محصولاتش را در این کشورها عرضه کند و دیگر نیازی به دریافت مجوز جداگانه برای هر کشور ندارد. کل اتحادیه اروپا جمعیتی بیش از ۴۵۰ میلیون نفر دارد. صرافی کوین بیس با این جمعیت به بازار بسیار بزرگی دسترسی خواهد داشت.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:U.Today