پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالدو کوان، عامل سقوط اکوسیستم بلاک‌چین ترا در مونته‌نگرو دستگیر شد
دو کوان، عامل سقوط اکوسیستم بلاک‌چین ترا در مونته‌نگرو دستگیر شد عکس

دو کوان، عامل سقوط اکوسیستم بلاک‌چین ترا در مونته‌نگرو دستگیر شد

March 25, 2023
25
0

فیلیپ آزیچ، وزیر کشور مونته‌نگرو توئیتی منتشر کرد که طبق آن، مظنونی که احتمالا دو کوان (Do Kwon)، مؤسس ارز دیجیتال ترا باشد روز 23 مارس (۳ فروردین) در خاک این کشور حوزه‌ بالکان بازداشت شده است. از زمان اعلام خبر چندین خبرگزاری محلی در مونته‌نگرو نیز این خبر را تأیید کردند و اعلام کردند، حساب توئیتری که این خبر را منتشر کرده متعلق به وزیر کشور مونته نگرو است و فرد بازداشتی نیز تبعه کره جنوبی است.

خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی نیز اعلام کرد که پلیس مونته‌نگرو بر اساس اطلاعات مختلف از جمله عکس، همراه با نام، ملیت و سن روی کارت شناسایی او را شناسایی کرده و تأیید می‌کند که فرد دستگیر شده همان دو کوان، مدیرعامل شرکت ترافورم لبز (Terraform Labs) است. هان مو، دستیار سابق او در این شرکت نیز به همراه او در شهر پودگوریتسا، پایتخت کشور مونته‌نگر دستگیر شده است.

با این حال، اداره پلیس ملی کشور کره جنوبی اعلام کرد که همچنان منتظر اطلاعات اثر انگشت مقام‌های مونته‌نگرویی است تا هؤیت مظنونان دستگیر شده را تأیید کند. دادستان‌های کره جنوبی پیش از این در اکتبر 2022 (آبان ۱۴۰۱) پاسپورت‌های کوان را باطل کرده بودند.

اخبار کریپتوکارنسی را از پارسیان ان.اف.تی بخوانید:

سم بنکمن فرید به اتهامات تازه‌ای متهم شد

ارز دیجیتال تتر متهم به استفاده از اسناد جعلی و شرکت‌های کاغذی برای دسترسی بانکی شد

ضرر و زیان‌ هنگفت نهنگ‌های ارز دیجیتال درپی سقوط بانک سیلیکون ولی

از دو کوان قبلا با نام «پادشاه ارزهای دیجیتال» ‌نام برده می‌شد، او در حالی در فرودگاه پودگوریتسا دستگیر شد که اسناد جعلی به همراه داشت. کشور مونته‌نگرو در جنوب صربستان قرار دارد و با این کشور هم‌مرز است. دادستان‌های کره جنوبی از دسامبر 2022 مدعی شدند که دو کوان در صربستان مخفی شده، اما از آنجایی که هیچ معاهده‌ای برای بازگرداندن (استرداد) متهمان بین این دو کشور وجود ندارد، دچار مشکلات قانونی شده بودند.

پس از آن روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ بود که اخطار قرمز پلیس بین‌الملل، اینترپل برای دستگیری دو کوان صادر شد. اتهام او نقش داشتن در فروپاشی اکوسیستم بلاک‌چین 40 میلیارد دلاری لونا کلاسیک (Luna Classic) و ترا یواس‌دی (TerraUSD) بود که در ماه می ۲۰۲۲ سقوط کرده بودند. دو کوان همچنین تحت‌تعقیب مقام‌های قانونی در کره جنوبی، ‌سنگاپور و ایالات متحده است.

دو کوان، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل شرکت ترافورم لبز بود که حالا سازماندهی یک کلاهبرداری چند ده میلیارد دلاری متهم شده است

بنا به گزارش‌های مختلف، مونته‌نگرو با سنگاپور یا کره جنوبی هیچ‌گونه معاهده‌‌ای برای بازگرداندن متهمان ندارد. با این حال، یک معاهده قدیمی بازگردانی متهمان با کشور آمریکا دارد و قبلا هم سابقه داشته که دولت مونته‌نگرو با درخواست‌ بازگردانی اتباع آمریکایی موافقت کند. مونته‌نگرو با مسائل بازگرداندن متهمان با اینترپل نیز توافق‌هایی دارد.

دو کوان همچنین در گذشته مدت‌ها در آمریکا زندگی و کار کرده بود، اما همچنان مشخص نیست که او شهروند آمریکا است یا دارای اقامت دائم یا مرتکب فعالیت‌های مجرمانه علیه اتباع آمریکایی شده است تا به لحاظ قانونی امکان درخواست بازگرداندن او به خاک آمریکا وجود داشته باشد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قبلا در تاریخ 16 فوریه 2023، (۲۷ بهمن ۱۴۰۱) دو کوان را متهم به «سازمان‌دهی یک کلاهبرداری چند میلیارد دلاری اوراق بهادار و دارایی‌های رمزنگاری‌شده شامل یک استیبل کوین الگوریتمی و سایر اوراق بهادار رمزنگاری‌شده» کرده بود. وزارت دادگستری آمریکا نیز ماه جاری نقش دو کوان در فروپاشی اکوسیستم بلاک‌چین ترارا بررسی کرده بود، اما همچنان هیچ شکایت کیفری علیه کوان در خاک آمریکا به ثبت نرسیده است.

منابع:cointelegraph