پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالضرر و زیان‌ هنگفت نهنگ‌های ارز دیجیتال درپی سقوط بانک سیلیکون ولی
ضرر و زیان‌ هنگفت نهنگ‌های ارز دیجیتال درپی سقوط بانک سیلیکون ولی عکس

ضرر و زیان‌ هنگفت نهنگ‌های ارز دیجیتال درپی سقوط بانک سیلیکون ولی

March 22, 2023
13
0

نهنگ‌های ارز دیجیتال به دلیل ریزش قیمت استیبل‌کوین یواس‌دی‌کوین (USDC) و  سقوط بانک سیلیکون ولی متحمل ضرر و زیان‌های کمرشکنی شده‌اند. نهنگ‌های ارز دییجتال خسارت‌های زیادی را گزارش کردند و به نظر می‌رسد برای محافظت از دارایی‌ها برخی از آنها فرار از سرمایه را در دستور کار قرار دادند.

دو جون، یکی از بنیان‌گذاران صرافی هوبی گلوبال در پستی در توئیتر عنوان کرد:«من از لونا قسر در رفتم، از 3AC هم همین‌طور، حتی از اف‌تی‌ایکس (FTX) و سقوطش جان سالم به در بردم، اما نتوانستم از سیلورگیت و نه از بانک سیلیکون ولی و یواس‌دی‌کوین اجتناب کنم. از چند نفر از خُبره‌های ارز دیجیتال سوال کردم. ضررهای سهام و سپرده‌های آنها از جمله خودم تا ۱ میلیار دلار برآورد می‌شود. خیلی ناراحتم. وقتش رسیده که قید بودجه‌ام را بزنم.»

جاستین سان از نهنگ‌های ارز دیجیتال و بنیان‌گذار ارز دیجیتال ترون در همین روز ۸۲ میلیون ارز یواس‌دی کوین را طی چندین تراکنش از پروتکل دی‌فای (DeFi) آوه‌وی۲ (Aave v2) برداشت و با ارز دیجیتال دای (Dai) معاوضه کرد. هم‌اکنون ۸۲ میلیون یواس‌دی‌کوین معادل ۷۵٫۲۶ میلیون دلار است.

با پارسیان ان.اف.تی از اخبار دنیای کریپتوکارنسی مطلع شوید:

آیا رشد قیمت بیت‌کوین تله گاو نر است؟

شرط‌‌بندی ۲ میلیون دلاری مدیر سابق صرافی کوین‌بیس روی قیمت بیت‌کوین

وزیر دارایی سابق بلژیک خواستار ممنوعیت ارزهای دیجیتال است

شرکت MakerDAO که ارز دیجیتال دای را عرضه می‌کند، روز ۱۱ مارس (۱۳ اسفند) یک پروتکل اضطراری را ارائه کرد که در میان موارد مختلف خواستار اعمال محدودیت ضرب دای با استفاده از یواس‌دی‌کوین شده است. این شرکت با این شیوه به دنبال جلوگیری از فروش‌های وحشت‌زده‌ سرمایه‌گذاران است. MakerDAO  از بزرگ‌ترین دارندگان این استیبل‌کوین است که در حال حاضر با بیش از 3.1 میلیارد ارز دای (معادل ۲٫۸۵ میلیارد دلار) با پشتوانه دارایی‌های وثیقه‌ای دارد که دچار افت قیمت نیز شده است. متعاقب این افت قیمت دای پروژه‌های ارز دیجیتالی که این استیل‌کوین را در توکنومیک (اقتصادی توکنی) خود قرار داده بودند نیز به دلیل یک واکنش زنجیره‌ای ضرر شدیدی داشتند.

کرو فایننس (Curve Finance)، پروتکل محبوب دی‌فای که برای تجارت استیبل‌کوین‌ها به کار می‌رود نیز اخیرا حجم معاملات روزانه‌ی تاریخی 5.67 میلیارد دلار را گزارش کرد. این در حالی است که قبلا بالاترین حجم معاملات روزانه‌ی این پروتکل برابر ۳٫۷۷ میلیارد دلار بود. در همین حال،‌ ارزش کل این پروتکل نیز تنها 3.77 میلیارد دلار است. چند پلتفرم دیگر نیز به دلیل درخواست‌های بسیار بالا در انجام تراکنش‌ها به مشکل برخوردند.

در یک مورد عجیب، یکی دیگر از نهنگ‌های ارز دیجیتال پس از اینکه بیش از 2.08 میلیون یواس‌دی‌کوین را معاوضه کرد، تنها 0.05 تتر دریافت کرد. البته گفته شده است که KyberSwap، صرافی که این معامله را تسهیل کرده هم‌اکنون مشغول کمک به بازیابی دارایی‌ کاربر است.

سقوط چندین بانک و مؤسسه دوستدار ارز دیجیتال نهنگ‌های ارز دیجیتال را نسبت به سقوط سایر بانک‌ها و مؤسسات و از دست دادن سرمایه‌هایشان واقعا به وحشت انداخته است

باوجود وحشتی که سرمایه‌گذاران و نهنگ‌های ارز دیجیتال را به تکاپو انداخته، به عقیده کارشناسان سقوط یواس‌دی‌کوین بعید به نظر می‌رسد. به گفته لوکی زنگ (Loki Zeng)، تحلیل‌گر معروف دی‌فای از هلدینگ سرمایه‌گذاری New Huo Technology، ذخایر مجموعه سیرکل (Circle) بین 32.4 میلیارد دلار در خزانه‌داری، 3.3 میلیارد دلار سپرده در بانک سیلیکون ولی و 7.8 میلیارد دلار سپرده در سایر مؤسسات مالی تقسیم شده است.

به گفته زنگ، برای اینکه یواس‌دی‌کوین سقوط کند، باید ۳ شرط برقرار باشد. ابتدا اینکه  سپرده‌های فراوانی از این استیبل‌کوین در بانک سیلیکون ولی و سه بانک در معرض خطر دیگر وجود داشته باشد. دوم اینکه نرخ بازیابی این سپرده‌ها به شدت پائین باشد و نهایتا اینکه یواس‌دی‌کوین نتواند جلوی این زیان‌ها را بگیرد. این تحلیل‌گر در ادامه افزود که نظر شخصی او این است که احتمال کمی وجود دارد که یواس‌دی‌کوین سقوط کند و اگر هم به چنین مشکلی بربخورد، بعید است به شدت صرافی اف‌تی‌ایکس باشد.

با این وجود، این تحلیل‌گر دی‌فای اضافه کرد که برآورد او برای ارزش خالص ۰٫۸۸۵ دلار در شرایط بسیار دشوار و  ۰٫۹۸۵ دلار در شرایط عادی است. در زمان انتشار این خبر قیمت ارز دیجیتال یواس‌دی‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته ۸٫۳۰ درصد کاهش یافت و به ۰٫۹۱۶۳ دلار رسید. الکس سوانویک مدیر عامل نانسن (Nansen)، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک‌چین نیز گفت که سریکل و یواس‌دی‌کوین می‌توانند از مخمصه فرار کنند.

منابع:cointelegraph