پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاوج‌گیری دوباره شاخص‌ ترس و طمع در بازار؛ درماندگی معامله‌گران از خرید بیش‌تر یا فروش با قیمت بالا
اوج‌گیری دوباره شاخص‌ ترس و طمع در بازار؛ درماندگی معامله‌گران از خرید بیش‌تر یا فروش با قیمت بالا عکس

اوج‌گیری دوباره شاخص‌ ترس و طمع در بازار؛ درماندگی معامله‌گران از خرید بیش‌تر یا فروش با قیمت بالا

October 26, 2023
61
0

داده‌های جدید پلت‌فرم‌های تجزیه‌ و تحلیل بلاک‌چین نشان می‌دهد که شاخص‌ ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۲۱ تاکنون رسیده است. این شاخص به همراه اشباع خرید چنانچه در شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان داده شده است، خبر از توقف روند صعودی بیت کوین می‌دهد.

شاخص قدرت نسبی، معیار بسیار مهمی از احساسات سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال است. حال این معیار نشان می‌دهد که ممکن است بازار صعودی بیت کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال در روزهای آتی دچار وقفه شود.

جدیدترین داده‌ها بلاک‌چین نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال هم‌اکنون به ۷۰.۶ رسیده است. این سطح از شاخص ترس و طمع بالاترین سطح از نوامبر سال ۲۰۲۱ تا به امروز است. این ابزار تکنیکال عموما از عددی بین صفر تا ۱۰۰ متغیر است. شاخص قدرت نسبی برای اندازه‌گیری معیارهای مختلفی از جمله حرکت بازار، نوسان‌ها، حجم و همین‌طور تأثیر شبکه‌های اجتماعی را لحاظ می‌کند تا احساسات بازار را برای بیت کوین و آلت ‌کوین‌ها بسنجد.

اعدادی بین ۵۰ تا ۷۴ در این شاخص، از «طمع» خبر می‌دهد. در همین حال، اعدادی بالاتر از ۷۵ نشانگر «طمع شدید» است. هر چه این عدد بالاتر برود، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به آینده بیت کوین اعتماد بیش‌تری دارند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

پیش‌بینی تحلیل‌گران: قیمت بیت ‌کوین به زودی به ۷۰ هزار دلار می‌رسد

بیت کوین آماده روند صعودی بعدی؛ ۸۰ درصد دارندگان بیت‌کوین سود کرده‌اند

معامله‌گران زیرک عموما ترجیح می‌دهند، وقتی که شاخص ترس، شدید است، خریدهای خود را انجام دهند. در مقابل، وقتی که بازار به سمت طمع پیش‌ می‌رود، کاملا محتاط باشند.

چنانچه وارن بافت، سرمایه‌گذار بزرگ در همین خصوص می‌گفت:

برای سرمایه‌گذاران عاقلانه است که وقتی دیگران حریص هستند، بترسند، و فقط وقتی که دیگران می‌ترسند، حریص باشید.

به عبارت دیگر، تمام این شاخص‌ها در ابزارهای تکنیکال نشان می‌دهد که ممکن است در روزهای آینده شاهد یک وقفه در روند صعودی قیمت بیت کوین باشیم. بیت کوین در کم‌تر از دو هفته اخیر ۲۸ درصد رشد قیمت داشته است. شاخص قدرت نسبی برترین ارز دیجیتال بازار از لحاظ ارزش بازار نیز بر همین موضوع صحه می‌گذارد. شاخص قدرت نسبی عدد بالای ۷۰ یا اشباع خرید را نشان می‌دهد. وقتی در این شاخص به اشباع خرید برمی‌خوریم، معمولا تفسیر این است که قرار است بازار صعودی باشد.

پادشاه ارزهای دیجیتال در اواسط این هفته به بالاترین قیمت خود، ۳۵ هزار دلار در حدود ۱۷ ماه اخیر رسید. بخش زیادی از این افزایش قیمت به دلیل گمانه‌زنی‌های فراوان در خصوص تأیید صندوق معامله بورسی (ETF) نقدی بیت‌کوین بود. اتفاقی که به تعبیر بسیاری از تحلیل‌گران نهایتا تا اواخر سال ۲۰۲۳ جامه واقعیت بر تن خواهد کرد تا چشم‌انداز بیت‌کوین و سایر آلت کوین‌ها برای همیشه دستخوش تغییر شود.

در همین حال، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز همین خوش‌بینی و احساسات بسیار مثبت بازار را نشان می‌دهد. این عدد طی دو هفته اخیر از ۱.۰۱ تریلیون دلار به ۱.۲۶ تریلیون دلار رسیده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:CoinDesk