پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالقمار کاربران کریپتو روی سرنوشت سرنشینان زیردریایی گمشده در نزدیکی کشتی تایتانیک
قمار کاربران کریپتو روی سرنوشت سرنشینان زیردریایی گمشده در نزدیکی کشتی تایتانیک عکس

قمار کاربران کریپتو روی سرنوشت سرنشینان زیردریایی گمشده در نزدیکی کشتی تایتانیک

June 22, 2023
35
0

جستجو در اقیانوس اطلس شمالی برای نجات جان سرنشینان زیردریایی گمشده شرکت اوشین‌گیت (OceanGate) ادامه دارد. این زیردریایی گمشده تعدادی از علاقه‌مندانی که قصد بازدید از لاشه‌ی کشتی معروف تایتانیک را داشتند حمل می‌کرد. اما با گذشت زمان نگرانی‌ها از سرنوشت افراد درون زیردریایی افزایش یافته است.

زیردریایی اوشین‌گیت روز یکشنبه به اعماق اقیانوس اطلس رفت، اما کم‌تر از دو ساعت بعد تماس خود با مرکز کنترل روی زمین را از دست داد. این زیردریایی تنها قادر به ذخیره اکسیژن برای مدت ۹۶ ساعت است. از این رو، کارشناسان تصور می‌کنند که سرنشینان زیردریایی از صبح پنجشنبه (۱ تیر/ ۲۲ جون) دچار مشکل کمبود اکسیژن شده‌اند.

اخبار دنیای کریپتو را از پارسیان کریپتو دنبال کنید:

صرافی کریپتو دات کام (Crypto.Com) به دستکاری بازار متهم شد

بانک مرکزی برزیل عهده‌دار تنظیم مقررات کریپتو شد؛ رویکرد مثبت برزیل به صنعت کریپتو ادامه دارد

شرکت خصوصی آمریکایی اوشن‌گیت روز دوشنبه اعلام کرد که مدتی است نمی‌تواند با یکی از زیردریایی‌های اکتشافی خود که به محل غرق‌شدن کشتی تایتانیک رفته ارتباط برقرار کند. هرکدام از مسافران زیردریایی گمشده برای بازدید از لاشه‌ی کشتی تاریخی تایتانیک ۲۵۰ هزار دلار هزینه کرده بودند.

زیردریایی اوشین‌گیت پنج نفر سرنشین‌ دارد که شامل یک ماجراجوی انگلیسی، یک غواص فرانسوی، یک پدر و پسر پاکستانی و استاکتون راش، بنیانگذار شرکت اوشین‌گیت که هدایت زیردریایی را برعهده دارد می‌شود. ساعاتی پس از قطع ارتباط زیردریایی با مرکز کنترل اوشین‌گیت یک عملیات بین‌المللی برای نجات جان سرنشینان آغاز شد. اما هر روز که می‌گذرد عملیات نجات با وجود شرایط بد جوّی و وضعیت ناآرام دریا دشوارتر می‌شود.

کارشناسان تصور می‌کنند که سرنشینان زیردریایی گمشده از صبح پنجشنبه دچار مشکل کمبود اکسیژن شده‌اند

در شرایطی شاهد یک تراژدی انسانی هستیم، گروهی از کاربران کریپتو به دنبال یک چالش سودآور روی سرنوشت سرنشینان زیردریایی گمشده شرط‌بندی کرده‌اند. وب‌سایت پلی مارکت (Polymarket) که بازار آنلاین شرط‌بندی است، حالا پذیرای کاربران زیادی است که روی پیدا شدن کشتی تا روز ۲۳ جون (۲ تیر) شرط‌بندی می‌کنند.

تا این لحظه حجم شرط‌بندی‌ها به حدود ۱۰۲ هزار دلار رسیده و استخر نقدینگی نیز از ۱۱۰ هزار دلار فراتر رفته است. شرط‌بندی‌ها بیش‌تر به سمت منفی گرایش دارد. به این ترتیب، اکثر کاربران روی احتمال تأسف‌بار هرگز پیدا نشدن سرنشینان زیردریایی گمشده شرط‌بندی کرده‌اند. مورد قمار روی سرنوشت زیردریایی اوشین‌گیت نمونه دردناکی از بازی‌انگاری یک تراژدی انسانی است که احساسات منفی بسیاری از کاربران را در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

در حالی که قمار مدت‌هاست با رویدادهای دنیای واقعی به خصوص ورزش گره خورده، اما شرط‌بندی روی نتیجه‌ احتمالی یک حادثه تلخ نگرانی‌های اخلاقی زیادی را به دنبال داشته است. در این مثال اکوسیستم کریپتو نه تنها از یک رویداد غم‌انگیز بهره‌برداری کرده بلکه باعث تشدید آسیب‌های عاطفی خانواده‌ها و کسانی که درگیر حادثه هستند نیز شده است. شاید شعار همیشگی قمار مسئولانه در این مورد بیش از هرجای دیگری مصداق داشته باشد.

شرط‌بندی روی سرنوشت سرنشینان زیردریایی گمشده اوشین‌گیت در حالی انجام گرفته که شرط‌بندی ورزشی در سراسر دنیا در حال گسترش است. با این حال، همچنان که قمار در بسیاری از کشورهای دنیا آزاد است، اما در بسیاری از کشورها قوانین این حوزه به مرور سختگیرانه‌‌تر می‌شوند.

منابع:cryptoeuronews