پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالرشد ۶۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال کریم (CREAM)؛ آیا کلاهبرداری پامپ و دامپ در کار است؟
رشد ۶۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال کریم (CREAM)؛ آیا کلاهبرداری پامپ و دامپ در کار است؟ عکس

رشد ۶۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال کریم (CREAM)؛ آیا کلاهبرداری پامپ و دامپ در کار است؟

September 25, 2023
8
0

ارز دیجیتال کریم (CREAM)، توکن بومی شبکه کریم فایننس (Cream Finance) در روزهای گذشته رشد چشمگیر ۶۰ درصدی را تجربه کرده و تبدیل به یکی از ارزهای دیجیتال برتر بازار شده است، اما با وجود خوش‌بینی نسبت به این توکن، برخی از تحلیل‌گران بازار احتمال کلاهبرداری پامپ و دامپ را زیاد می‌دانند.

بر اساس داده‌های پلت‌فرم کوین‌مارکت‌کپ، ارز دیحیتال کریم هم‌اکنون با رشد ۶۶.۱۳ درصدی در یک هفته گذشته با قیمت ۱۷.۵۶ دلار در بازار معامله می‌شود. به گفته پلت‌فرم تجزیه و تحلیل بلاک‌چین لوکانچین (Lookonchain)، این رشد قیمت چشمگیر توکن کریم در وهله‌ی اول به دلیل فعالیت‌های جِفری هوانگ معروف به ماکی بیگ برادر (Machi Big Brother) اتفاق افتاده است. او در روزهای گذشته تحرکات زیادی در بازار ارزهای دیجیتال داشته که باعث گمانه‌زنی‌های فراوانی شده است.

بررسی‌های لوکانچین را دیگر تحلیل‌گر بازار ارز دیجیتال، اسپات آن چین (Spot On Chain) نیز تأیید کرده است. این پلت‌فرم تجزیه و تحلیل‌ عمیقی از سیگنال‌های کریم فایننس در دوره‌ی مدنظر انجام داده است.

بر اساس این بررسی‌ها، بین روزهای شنبه و یکشنبه (یکم و دوم مهر) یک برنامه سپرده‌گذاری (Stake) ۳ ساله کریم فایننس به پایان رسید و بیش از ۲۴۰ هزار توکن کریم به ارزش حدود ۴.۲۷ میلیون دلار به ۱۹ آدرس کیف پول مختلف انتقال داده شد. جالب اینجاست که این اتفاق پس از جهش قیمت ۷۳ درصدی توکن کریم رخ داد. این رشد چشمگیر قیمت باعث شد تا قیمت ارز دیجیتال کریم از ۱۱.۸۷ دلار به ۲۰.۵۶ دلار برسد.

هر دوی تیم‌های تحلیل‌گر تأیید کردند که توکن‌های از سپرده خارج‌شده (Unstake) به کیف پول‌های ماکی بیگ برادر واریز شده‌اند. مقدار توکن‌های کریم فایننس که به حساب ماکی بیگ برادر واریز شده ۲۱۵،۲۳۶ توکن بوده است. این مقدار توکن کریم با ارزش ۳.۸ میلیون دلار به دو آدرس او انتقال داده شدند.

با این حال، ظاهرا این معامله‌گر ارز دیجیتال به جای فروش، تمام توکن‌ها را دوباره سپرده‌گذاری کرده است. برخی تصور می‌کنند که این اقدام ماکی بیگ برادر نشان از خوش‌بینی او از چشم‌انداز بلند مدت توکن کریم دارد. اما تحلیل‌گران دیگری مانند سامیت کاپور که مدرس حوزه ارزهای دیجیتال است، عقیده دارد که پای یک کلاهبرداری پامپ و دامپ (Pump and Dump) در کار است.
کلاهبرداری پامپ و دامپ شامل دو مرحله است. در ابتدا فرد یا گروهی با خرید مقادیر بالایی از یک ارز دیجیتال باعث می‌شوند که قیمت رمزارز موردنظر در بازار بالا برود که مرحله‌ی پامپ است. در مرحله‌ی دوم یا دامپ هم افراد مذکور ارزهایی که خریده‌اند را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.

به گفته کاپور، حجم معاملات ۲۴ ساعته ارز دیجیتال کریم تقریبا ۳ برابر بیش‌تر از ارزش بازار این توکن است. این امر نشانه‌ این است که کریم حالا در مرحله پامپ قرار دارد. به این ترتیب، هر کسی که پشت‌پرده افزایش قیمت اخیر کریم قرار دارد، خود را برای مرحله دوم و برداشت توکن‌هایش آماده می‌کند.

کاپور رشد قیمت اخیر توکن کریم را به چندین توکن دیگر که ارزش پایینی داشته‌اند از جمله سایبرکانتکت (CYBER)، پرپچوال پروتکل (PERP)، تلور (TRB) و هیفی فایننس (HIFI) تشبیه کرد. تمام این ارزهای دیجیتال در هفته‌ها یا روزهای گذشته مسیر یکسانی را طی کرده‌اند. هوانگ در حال حاضر ۳۲۶،۰۷۲ توکن کریم به ارزش ۷.۴۳ میلیون دلار دارد که در کریم فایننس سپرده‌گذاری شده‌اند.

در همین حال، تجزیه و تحلیل پلت‌فرم اسپات آن چین نشان می‌دهد که ۱۳ آدرس دیگر ۵،۴۰۸ توکن کریم به ارزش تقریبی ۹۹ هزار دلار را به صرافی‌های بایننس یا گیت (Gate.io) واریز کرده یا فروخته‌اند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News