پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالپیروزی صرافی کوین بیس در پرونده شکایت مشتریانش
پیروزی صرافی کوین بیس در پرونده شکایت مشتریانش عکس

پیروزی صرافی کوین بیس در پرونده شکایت مشتریانش

June 23, 2023
10
0

دیوان عالی‌ آمریکا روز جمعه، ۲۳ جون (۲ تیر) به نفع صرافی کوین بیس (Coinbase) رأی صادر کرد. به این ترتیب، روند دادرسی به دو پرونده این شرکت کریپتو در دادگاه‌های منطقه‌ای کالیفرنیا متوقف شد. شاکیان پرونده در دادخواست جمعی خود ادعا کرده بودند کوین بیس با تبلیغات فریبنده باعث شده تا پول‌های خود را از دست بدهند. آبراهام بیلسکی یکی از مشتریان صرافی کوین بیس است که مدعی است در سال ۲۰۲۱ در یک حمله کلاهبرداری ۳۰ هزار دلار از دست داده است. بیلسکی انجام این تراکنش را نقض آشکار قانون انتقال الکترونیکی وجوه می‌داند.

کوین ‌بیس از دادگاه‌‌های منطقه‌ای کالیفرنیا درخواست کرده بود طبق توافق‌نامه‌ای که کاربران در حساب‌های کاربری خود امضا کرده‌اند، اجازه حل و فصل پرونده از طریق حکمیت را بدهد. در حکمیت یا داوری طرفین درگیر پرونده خارج از دادگاه با یکدیگر توافق می‌کنند. این اولین اولین حکم دیوان عالی آمریکا در رابطه با ارزهای دیجیتال است. هم‌اکنون دادگاه‌های منطقه‌ای کالیفرنیا هر دو پرونده را برای حل و فصل به حکمیت ارجاع می‌دهند که می‌تواند برای شرکت کوین بیس هزینه کم‌تری نسبت حل پرونده در دادگاه داشته باشد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از بایننس، از صرافی کوین بیس شکایت کرد

شرط‌‌بندی ۲ میلیون دلاری مدیر سابق صرافی کوین‌بیس روی قیمت بیت‌کوین

در حالی که حکم دیوان عالی آمریکا یک پیروزی مهم برای صرافی کوین به حساب می‌آید، اما می‌تواند اثر چشمگیری روی تمام صنعت ارزهای دیجیتال نیز داشته باشد. در همین حال، پس از اعلام حکم دیوان عالی آمریکا سهم کوین بیس نیز اندکی بالا رفت.

قاضی بِرِت کاوانوا (Brett Kavanaugh): در حکم خود اعلام کرد که کاربران در زمان ایجاد حساب کاربری خود در کوین بیس باید با شرایط و قوانین قرارداد موافقت می‌کردند. در بخشی از این قرارداد ماده‌ای برای حکمیت چنین اختلافاتی گنجانده شده است.

هنوز مشخص نیست تکلیف پرونده‌های مشابهی که سایر صرافی‌ها و کسب‌وکارهای کریپتو با آن درگیر هستند چه می‌شود. همچنین هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان ‌دهد این حکم می‌تواند روی شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا علیه کوین بیس تأثیر خاصی بگذارد. با این حال، حکم دیوان عالی آمریکا اساسا نشان می‌دهد که قوانین فعلی می‌تواند روی تمام پرونده‌های صنعت کریپتو اعمال شود.

یکی دیگر از پیروزی‌های مهم صرافی کوین بیس اخیرا با اعلام رأی دادگاه استیناف حوزه سوم آمریکا به دست آمد. صرافی کوین بیس از دادگاه استیناف خواسته بود که یک ضرب‌الاجل پاسخ‌گویی یا شفاف‌سازی موضع‌ کمیسیون در مورد قوانین حوزه ارزهای دیجیتال تعیین کند. طبق دستور دادگاه استیناف، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا باید در طی ۱۲۰ روز آینده (تا تاریخی ۱۱ اکتبر ۲۰۲۳) گزارشی در این مورد تهیه کند.