پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبا وجود رأی دادگاه ریپل، کوین بیس همچنان نبرد سخت حقوقی با SEC در پیش دارد
با وجود رأی دادگاه ریپل، کوین بیس همچنان نبرد سخت حقوقی با SEC در پیش دارد عکس

با وجود رأی دادگاه ریپل، کوین بیس همچنان نبرد سخت حقوقی با SEC در پیش دارد

July 18, 2023
91
0

صرافی کوین بیس (Coinbase) پس از پیروزی ریپل در دادگاه، توانست نفس راحتی بکشد. اما تحلیل‌‌گران حالا هشدار می‌دهند که کوین بیس همچنان درگیر دعوای حقوقی خود است و هنوز از مخمصه خارج نشده است. در گزارش اخیر وب‌سایت برنبرگ کپیتال مارکتس (Berenberg Capital Markets) تحلیل‌گران در‌ بخش کارگزار-معامله‌گر (Broker-Dealer) این شرکت هشدار دادند که کوین بیس هنوز با فشارهای نظارتی مواجه است که می‌تواند باعث افت قیمت سهام این شرکت شود.

کوین بیس تنها یک روز پس از اعلام رأی پیروزی ریپل اعلام کرد که خدمات سپرده‌گذاری (استیک) خود در چهار ایالت کالیفرنیا، نیوجرسی، کارولینای جنوبی و ویسکانسین را به حالت تعلیق درمی‌آورد. دلیل این تصمیم کوین بیس ادعای عرضه اوراق ‌بهادار ثبت‌نشده SEC بود. این صرافی عنوان کرد که قطعا با این ادعا مخالف است، اما تا رسیدگی به پرونده از ارائه این خدمات به مشتریان خود دست نگه می‌دارد.

استیکینگ (Staking) فرایندی است که طی آن صاحبان ارزهای دیجیتال با توافق خود بخشی از ارزهای دیجیتال خود را در یک شبکه قفل می‌کنند تا در اعتبارسنجی تراکنش‌ها مشارکت داشته باشند. این کاربران در ازای کمک‌ خود به تأیید بلاک‌های زنجیره یا تأمین نقدینگی پاداش دریافت می‌کنند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

پیروزی صرافی کوین بیس در پرونده شکایت مشتریانش

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از بایننس، از صرافی کوین بیس شکایت کرد

به گفته تحلیل‌گران برنبرگ، تعلیق خدمات نشان داد که با وجود رأی پیروزی ریپل، کوین بیس همچنان کاملا از مظان اتهام کمیسیون بورس و اوراق بهادار خارج نشده است. پس از اینکه قاضی فدرال آنالیسا تورس روز پنج‌شنبه رأی به این داد که توکن ریپل دیگر در دسته اوراق بهادار قرار ندارد، بسیاری فورا این رأی را مؤهبتی برای صرافی کوین بیس دانستند. به همین دلیل نیز قیمت سهام صرافی ۲۵ درصد رشد قیمت داشت. این حس نیز وجود داشت که احتمالا در پرونده کوین بیس و SEC کفه‌ ترازو حالا به نفع صرافی سنگین خواهد کرد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در شکایت خود کوین بیس را به راه‌اندازی یک بورس اوراق بهادار ثبت‌نشده و فروش اوراق‌ بهادار غیرقانونی به وسیله قابلیت «کوین‌بس اِرن (Coinbase Earn)» خود متهم کرد. کوین بیس چندین بار عنوان کرده که هیچ‌وقت خدمات استیک خود را به عنوان اوراق بهادار نمی‌فروشد. با این حال، برنبرگ عقیده دارد که این قابلیت صرافی دقیقا می‌تواند چنین فرضی را در ذهن مقامات به وجود بیاورد. در واقع، ارزیابی‌های چندین وکیل نشان داد که قابلیت کوین‌بیس ارن «عملا یک ورقه بهادار» است.

در گزارش برنبرگ به اذعان یک وکیل اشاره شده که در جلسه هفته گذشته دادگاه گفته بود که قابلیت سپرده‌گذاری کوین بیس هیچ ضرری برای مشتریان شرکت ندارد. این گفته‌ می‌تواند ادعای SEC که قابلیت سپرده‌گذاری باعث ضرر و زیان هنگفت سرمایه‌گذاران می‌شود را کاملا تضعیف کند. با این حال، از سوی دیگر، تحلیل‌گران خاطر نشان کرده‌اند که خود کوین بیس مکررا به ریسک‌های مرتبط به سپرده‌گذاری اشاره کرده است.

سایر تحلیل‌گران از جمله جفری بلاکینگر، مشاور ارشد صرافی وِرتکس پروتکل (Vertex Protocol) رأی دادگاه به نفع ریپل را یک پیروزی برای کوین بیس نمی‌دانند. در واقع، حکم قاضی تورس به سوالات مختلفی از جمله اینکه آیا توکن ریپل یک قرض یا سهام درنظر گرفته نمی‌شود پاسخ نداده است. همچنین بعید است که SEC در مورد دیگر ادعاهای خود عقب‌نشینی کند.
بلاکینگر در همین رابطه گفت: «SEC قرار نیست کاملا تغییر موضع دهد. فکر می‌کنم افرادی که می‌گویند که کوین بیس دیگر از مهلکه گریخته، چون معاملات صرافی اکنون اوراق بهادار نیستند، واقعا کوته‌بین هستند.»

منابع:decrypt