پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالآزمایش موفق پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده (wCBDC) ماریانا
آزمایش موفق پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده (wCBDC) ماریانا عکس

آزمایش موفق پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده (wCBDC) ماریانا

September 30, 2023
3
0

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) با همکاری بانک‌های مرکزی فرانسه، سنگاپور و سوئیس پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده (wCBDC) خود موسوم به ماریانا (Mariana) را با موفقیت آزمایش کرد.

توجه بانک‌های مرکزی کشورها روز به روز بیش‌تر به سمت پروژه‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی جلب می‌شود. برخی از کشورهای جهان از جمله چین مدت‌ها است که پروژه ارز دیجیتال ملی خود را راه‌اندازی کرده‌اند، و کشورهای دیگری مانند روسیه و ترکیه نیز سخت به دنبال توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. در همین حال، شرکای پروژه ماریانا به دنبال آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده‌ای هستند که برای اجرای تسویه‌ حساب‌های فرامرزی بین بانک‌های بین‌المللی به کار رود.

در برنامه آزمایشی پروژه ماریانا از یک یورو فرضی، دلار سنگاپور و همین‌طور فرانک سوئیس استفاده شد تا تسویه حساب پول دیجیتال بین این مؤسسات مالی شبیه‌سازی شود. مدیران پروژه ماریانا در بیانیه‌ای اعلام کردند که این پروژه امکان مبادله بی‌وقفه‌ ارز دیجیتال wCBDC بین سیستم‌های پرداخت داخلی و تسویه‌ حساب‌های مختلف بین بانک‌های مرکزی را می‌دهد.

به گفته مسئولان پروژه ماریانا، در این برنامه قرار بود آزمایش شود که با تسویه حساب در دنیایی که بانک‌های مرکزی از وجود ارز دیجیتال بانک مرکزی استفاده می‌کنند به چه صورت انجام می‌شود. پیش از این، بانک فرانسه (بانک مرکزی این کشور) خرداد امسال اعلام کرده بود که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عمده می‌توانند به‌طرز چشمگیری باعث بهبود پرداخت‌های فرامرزی شوند.

سیسیلیا اسکینگزلی، رئیس مرکز نوآوری بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی نیز اعلام کرد که موفقیت برنامه آزمایشی نشان داد که مبادله ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده به صورت فرامرزی از طریق مفاهیم تازه‌ای مانند بازارساز خودکار (AMM) کاملا امکان‌پذیر است و می‌تواند امور مالی در سطح جهانی را متحول کند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:CoinDesk