پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالارز دیجیتال کانادایی‌ها از خانه‌هایشان دزدیده می‌شود؛‌ مراقب عبارت‌ بازیابی خود باشید
ارز دیجیتال کانادایی‌ها از خانه‌هایشان دزدیده می‌شود؛‌ مراقب عبارت‌ بازیابی خود باشید عکس

ارز دیجیتال کانادایی‌ها از خانه‌هایشان دزدیده می‌شود؛‌ مراقب عبارت‌ بازیابی خود باشید

July 21, 2023
336
0

پلیس کانادا اعلام کرد که برخی از سارقان در جستجوی عبارت بازیابی یا عبارت اولیه (Seed Phrase) سرمایه‌گذاران ثروتمند ارز دیجیتال به روش‌های مختلف سعی در ورود به منازل را داشته‌اند. بر اساس وب‌سایت پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا (RCMP)، اداره پلیس شهرهای ریچموند و دلتا (هر دو در استان بریتیش کلمبیا) پس از انجام چند سرقت مشابه، به مردم منطقه هشدار داده‌اند.

تحقیقات پلیس همچنان ادامه دارد و هنوز پلیس اطلاعاتی در مورد این سرقت‌ها و میزان ارزهای دیجیتال سرقتی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است. علاوه بر این، مقامات پلیس همچنان مشخص نکردند که ارتباطی بین چند سرقت مشابهی که اخیرا در این دو شهر اتفاق افتاده وجود داشته است. با این حال، ظاهرا در این چند سرقت شباهت‌های زیادی به چشم می‌خورد که مأموران پلیس را مشکوک به یک باند سرقت کرده است.

در هر یک از این موارد، مظنونان در لباس پیک یا تحویل‌دهنده یا مقام‌های دولتی سعی می‌کردند وارد خانه شهروندان شوند. مظنونان پس از ورود تلاش می‌کردند که اطلاعاتی که به آنها امکان دسترسی به حساب‌ها و کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌داد به سرقت ببرند.

در رابطه با سرقت‌ها و حمله‌های هکری ارز دیجیتال بیش‌تر بخوانید:

هک‌‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو: ۸ سرقت میلیون دلاری ارز دیجیتال

ZachXBT، کارآگاه معروف بلاکچین هؤیت یک هکر بدنام کانادایی را فاش کرد

سرقت فیزیکی تضاد شدیدی با انواع و اقسام جرایمی دارد که در حوزه ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتند، جرایم سایبری که معمولا به صورت کلاهبردرای‌های آنلاین مانند حملات فیشینگ و باج‌افزار انجام می‌گیرند. این مجرمان نهایت استفاده را از مجعولیت هؤیت در شبکه بلاکچین و برگشت‌ناپذیری تراکنش‌ها می‌برند و ترجیح می‌دهند همه ‌مراحل سرقت را از راه دور انجام دهند.

اگرچه هکرها ممکن است بتوانند از یک پروتکل دیفای برای سرقت میلیون‌ها ارز دیجیتال استفاده کنند، اما سرمایه‌های رمزارزی به ندرت به صورت فیزیکی نگهداری می‌شوند. این امر به این دلیل است که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را معمولا در کیف ‌پول‌های حضانتی (که صرافی‌ها اداره می‌کنند و با رمزعبور حساب کاربری قابل دسترسی هستند)، کیف‌پول‌های غیرحضانتی (نوعی که کاربران باید عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای را ثبت کنند) و همین‌طور کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری ارز دیجیتال که امنیت بیش‌تری دارند نگهداری می‌کنند.

اما بسیاری از ارائه‌دهندگان کیف پول‌های سخت‌افزاری مشتریان خود را تشویق می‌کنند که نسخه‌های پشتیبان عبارت بازیابی خود را بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کنند. همین برای سارقان کافی است تا برای سرقت عبارت‌های بازیابی سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال وارد منازل آنها شوند و به دنبال تکه‌های کاغذ بگردند

اداره پلیس به دارندگان ارز دیجیتال نگران توصیه می‌کند که به نهادها و شرکت‌های مالی اعتماد کرده و اموال با ارزش و اطلاعات مهم مرتبط به دارایی‌های دیجیتال خود را در مکان‌های کاملا امنی از جمله صندوق امانات بانک‌ها و مؤسسات دیگر بگذارند.

همان‌طور که قبلا در پارسیان کریپتو گزارش دادیم، حدود دو هفته قبل یک برنامه‌نویس بیت‌کوین ابزاری به نام استاندارد بیپ ۳۹ رنگ‌ها (BIP39Colors) توسعه داد کرد که به دارندگان بیت‌کوین این امکان را می‌داد که عبارت‌ بازیابی خود را به صورت یک مجموعه رنگ مخفی نگه دارند. با این روش سرمایه‌گذاران این امکان را دارند که عبارت‌ بازیابی خود را به جای روش واضح فهرست ۱۲ کلمه‌ای به صورت یک مجموعه رنگ ذخیره کنند.

منابع:decrypt