پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالپیش‌بینی وارن بافت: دلار تا چند دهه آینده ارز غالب جهان خواهد ماند
پیش‌بینی وارن بافت: دلار تا چند دهه آینده ارز غالب جهان خواهد ماند عکس

پیش‌بینی وارن بافت: دلار تا چند دهه آینده ارز غالب جهان خواهد ماند

August 21, 2023
16
0

کشورهای عضو بلوک اقتصادی بریکس (BRICS) به شدت به دنبال دلارزدایی هستند تا به سلطه دلار به عنوان ارز غالب جهان خاتمه دهند. اخیرا بانک بریکس از کشورهای در حال توسعه درخواست کرده بود که استفاده از ارزهای ملی خود را در اولویت قرار دهند. بلوک بریکس همچنین تصمیم دارد با خارج کردن دلار از تجارت گاز و نفت به سلطه این ارز به عنوان ارز اندوخته بسیاری از کشورهای جهان خاتمه دهد. با این حال، وارن بافت، سرمایه‌گذار، اقتصاددان و یکی از ثروتمند‌ترین افراد جهان پیش‌بینی می‌کند که دلار آمریکا همچنان به سلطه‌ بی‌چون‌ و چرای خود ادامه دهد. میلیاردر مشهور عقیده دارد که سایر ارزها هیچ شانسی در مقابل دلار ندارند.

گروه بریکس، یک بلوک اقتصادی متشکل از قدرت‌های اقتصادی نوظهور شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. اخیرا عربستان سعودی و برخی از کشورهای عرب دیگر نیز میل خود به پیوستن به این بلوک اقتصادی را اعلام کرده‌اند. نشست سالانه گروه بریکس نیز قرار است از فردا به میزبانی ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی آغاز شود. این نشست تا روز ۲ شهریور ادامه خواهد داشت.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

بانک بریکس کشورهای در حال توسعه را به دلارزدایی تشویق کرد؛ با پول‌های ملی خود تسویه حساب کنید

وارن بافت در سال ۲۰۱۵ در مصاحبه‌ای با نشریه بیزنس اینسایدر پیش‌بینی کرده بود، دلار آمریکا حداقل تا ۵۰ سال آینده بر بازارهای بین‌المللی سلطه خواهد داشت. بنابراین طبق پیش‌بینی این اقتصاددان و سرمایه‌گذار مشهور دلار آمریکا دستکم تا سال ۲۰۶۵ ارز اندوخته جهان باقی می‌ماند.

وارن بافت پیش‌بینی کرد:

ما [دلار] ارز اندوخته‌‌ی جهان هستیم. من هیچ گزینه‌ دیگری سراغ ندارم که بخواهد [جایگزین دلار به عنوان] ارز اندوخته شود.

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار جهان همچنین تأکید کرد:

من فکر می‌کنم دلار تا ۵۰ سال آینده ارز اندوخته جهان خواهد بود. فکر می‌کنم که احتمال این مسئله بسیار هم زیاد است.

وقتی از بافت سؤال شد که تا چه حدی به پیش‌بینی خود اطمینان دارد، اقتصاددان مشهور در جواب گفت که بدش نمی‌آید روی این موضوع شرط‌بندی کند. وارن بافت گفت:

هیچ‌چیز قطعی نیست، اما بدم نمی‌آید روی آن پول زیادی شرط‌بندی کنم.

بافت در همین حال اظهار داشت که سایر ارزها همچون یوان چین، روپیه هند، روبل روسیه یا هر ارز دیگری هیچ‌وقت نمی‌توانند حتی به رقابت با دلار آمریکا حتی نزدیک شوند. سرمایه‌گذار میلیاردر در ادامه افزود:

من تصور می‌کنم که چین و آمریکا دو ابرقدرت اقتصادی خواهند بود. اما فکر می‌کنم بسیار بعید است که هیچ ارزی برای چندین دهه آینده جایگزین دلار به عنوان ارز اندوخته جهانی شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Watcher Guru