پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکشورهای بلوک اقتصادی بریکس رسما دلار آمریکا را کنار گذاشتند
کشورهای بلوک اقتصادی بریکس رسما دلار آمریکا را کنار گذاشتند عکس

کشورهای بلوک اقتصادی بریکس رسما دلار آمریکا را کنار گذاشتند

August 25, 2023
11
0

کشورهای عضو بلوک اقتصادی بریکس (BRICS) رسما قرار است دلار آمریکا را در تجارت جهانی کنار بگذارند. برنامه اخیر با تلاش‌های این بلوک برای دلارزدایی هم‌سو است. لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس‌جمهور برزیل، این برنامه را تأیید کرد. در همین حال، در نشست سالانه که امروز پایان یافت، اعضای بلوک با گسترش این اتحاد موافقت کردند. قرار است بلوک اقتصادی بریکس با تغییر چشم‌انداز ژئوپلیتیکی تا سال ۲۰۲۴، شش عضو جدید را اضافه کند.

نشست سالانه سران بریکس از ۳۱ مرداد تا امروز ۲ شهریور در شهر ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی برگزار شد. هرآنچه قرار بود در این نشست مطرح شود نیز از مدت‌ها قبل مورد انتظار بودند. در این نشست استفاده از ارزهای ملی و کاهش وابستگی به دلار آمریکا مهم‌ترین بحث بود. پس از آن پیشنهاد گسترش بلوک بریکس نیز با موافقت سران این اتحاد پذیرفته شد.

قبلا دیلما روسف، رئیس بانک توسعه جدید گروه بریکس کشورهای در حال توسعه را به کاهش هرچه بیش‌تر وابستگی‌شان به دلار تشویق کرده بود. روسف همچنین گفته بود که این کشورها بهتر است برای تقویت تجارت و اقتصاد خود استفاده از ارزهای ملی را به اولویت اول خود تبدیل کنند. اکنون با موافقت سران عضو بریکس دلار آمریکا رسما از تسویه‌حساب‌های بین‌المللی کنار گذاشته می‌شود. تصمیم بلوک اقتصادی بریکس می‌تواند در ماه‌های آینده تأثیر چشمگیری روی عملکرد دلار بگذارد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

بانک بریکس کشورهای در حال توسعه را به دلارزدایی تشویق کرد؛ با پول‌های ملی خود تسویه حساب کنید

پیشنهاد کنار گذاشتن دلار آمریکا را ابتدا لولا داسیلوا در نشست اخیر بریکس مطرح کرده بود. رئیس‌جمهور برزیل همچین برای ادامه توسعه ارز بریکس نیز لابی کرده بود. او به حاضران در نشست سالانه بریکس گفت:

[این ارز جدید] می‌تواند گزینه‌های پرداخت را افزایش داده و از آسیب‌پذیری کشورهای عضو بکاهد.

بلوک اقتصادی بریکس از مدت‌ها قبل به دنبال حذف دلار آمریکا از تجارت بین‌المللی بوده است. تأیید این پیشنهاد در نشست اخیر نیز کاملا مورد انتظار بود. با این حال، با ورود کشورهایی مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایران به بریکس احتمالا شاهد پیامدهای بیش‌تری در حوزه اقتصاد جهانی خواهیم بود. با توجه به اینکه بیش‌تر تجارت نفت و گاز جهان نیز از کنترل دلار آمریکا خارج می‌شود، بدون هیچ‌ تردیدی پیامدهای ژئوپلیتیکی توسعه اخیر بریکس نیز قابل‌توجه خواهد بود.

منابع:Watcher Guru