پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالادعای جالب کارآگاهان بلاکچین، سم بنکمن فرید در کلاهبرداری توکن بالد (Bald) نقش داشته است
ادعای جالب کارآگاهان بلاکچین، سم بنکمن فرید در کلاهبرداری توکن بالد (Bald) نقش داشته است عکس

ادعای جالب کارآگاهان بلاکچین، سم بنکمن فرید در کلاهبرداری توکن بالد (Bald) نقش داشته است

August 1, 2023
474
0

برخی از کارآگاهان بلاکچین عقیده دارند که سم بنکمن فرید، بنیانگذار صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) در کلاهبرداری اخیر توکن بالد (Bald) نقش پررنگی داشته است. این ادعا پس از آن مطرح شد که توسعه‌دهنده مرموز رمزارز بالد برای مدتی استخر نقدینگی این توکن را خالی کرد.

توکن بالد روز شنبه بر بستر بلاکچین بیس (Base) راه‌اندازی شده است. بلاکچین بیس یک راه‌حل جدید لایه دوم اتریوم است که صرافی کوین بیس همچنان مشغول توسعه آن است. هجوم سرمایه‌گذاران باعث شد که قیمت توکن Bald طی تنها ۲۴ ساعت یک رشد ۴ میلیون درصدی را پشت سر بگذارد. اما در حالی که کاربران و علاقه‌مندان به میم کوین به شدت محو سرمایه‌گذاری در توکن جدید بودند، توسعه‌دهنده مرموز این توکن روز دوشنبه ناگهان تمام نقدینگی‌ میم کوین بالد را از راه‌حل لایه دوم اتریوم بیرون کشید تا برای مدتی قیمت این رمزارز به نزدیک صفر برسد.

برخی از ناظران و کارآگاهان بلاکچین عنوان کرده‌اند، کیف‌ پول‌هایی که مجرم به کار برده متعلق به سم بنکمن فرید هستند. سم بنکمن فرید که هم‌اکنون با قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری در حبس خانگی در املاک شخصی والدینش در شهر پالتو آلتو، کالیفرنیا به سر می‌برد،. او که قرار است در ماه اکتبر (مهر) به اتهام کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران و برداشت غیرقانونی سپرده‌های مشتریان صرافی اف‌تی‌ایکس محاکمه شود، طبق مفاد وثیقه‌ی دادگاه، به اینترنت دسترسی محدودی دارد.

معامله‌گران این میم‌کوین روز گذشته سخت مشغول خرید توکن‌های جدید از صرافی لیت‌سواپ بودند، اما ظاهرا توسعه‌دهنده توکن بالد ۲۵۶ میلیون دلار از نقدینگی این توکن را برداشت کرد تا بسیاری از اعضای جامعه کریپتو احتمال انجام یک کلاهبرداری راگ پول (Rug Pull) را مطرح کنند، هر چند خود توسعه‌دهنده توکن بالد که همچنان ناشناس باقی‌مانده سریعا وارد حساب توییتر خود شد و این اتهام را رد کرد. کلاهبرداری‌های راگ پول در فضای کریپتو به شدت رواج دارند. در کلاهبرداری‌های راگ پول (که در زبان انگلیسی به معنای کشیدن قالی از زیر پای فرد است) به این طریق است که بنیان‌گذاران پروژه را نیمه‌کاره رها کرده و سرمایه‌های مشتریان را به سرقت می‌برند.

قبلا برخی از کاربران برایان آرمسترانگ، مدیرعامل صرافی کوین بیس را توسعه‌دهنده واقعی رمزارز BALD دانسته بودند

آدام کوکران (Adam Cochran)، یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری سینم‌هاین ونچرز (Cinneamhain Ventures) با اشاره به همین موضوع عنوان کرد که همین کیف پول‌ها‌ چند سال قبل در ماجرای مشابهی که برای ارز دیجیتال سوشی سواپ (SushiSwap) رخ داد به کار رفته بودند. کوکران عنوان کرد که تا ۹۹ درصد مطمئن است که شخص سم بنکمن فرید یا فردی از اف‌تی‌ایکس یا شرکت آلامدا ریسرچ (شرکت خواهر صرافی اف‌تی‌ایکس) پشت‌پرده این ماجرا است.

برخی دیگر از کاربران در توییتر عنوان کرده‌اند که حساب کاربری منتسب به توکن بولد از عبارت‌هایی مشابه پست‌های توییتری بنکمن فرید استفاده می‌کند. یکی دیگر از معامله‌گران کریپتو با نام مستعار هایپ (Hype) در توییتی نوشت که ‌فعالیت‌های بلاکچین این توکن با روزهای دادگاه و تاریخ وثیقه سم بنکمن فرید همخوانی دارد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

افزایش قیمت ۴ میلیون درصدی توکن بالد (BALD) با اعلام حضور برایان آرمسترانگ در پشت‌پرده این میم‌کوین

در همین حال، کاربران شبکه اجتماعی ردیت گفته‌اند که کیف پول توسعه‌دهنده رمزارز بالد طی بیش از دو سال سپرده‌هایی از اف‌تی‌ایکس و آلامدا ریسرچ دریافت کرده است. تا زمان تهیه این خبر، این آدرس دارای ۱۲،۳۳۱ اتریوم به ارزش حدود ۲۲ میلیون دلار است. یک کاربر دیگر بیش‌تر به این داستان دامن زد و عنوان کرد، آدرس کیف پول بالد در صرافی بایننس ظاهرا یکی از همان کیف پول‌هایی است که باعث فاجعه سقوط ارز دیجیتال ترا یو اس دی (TerraUSD) شده بود.

سم بنکمن فرید که به ۱۳ فقره جرم متهم شده همواره خودش را بی‌گناه دانسته است. تیم حقوقی بنکمن فرید و دادستانی این اواخر در پیگیری فعالیت‌های او در اینترنت دچار دردسر شده‌اند. سم بنکمن فرید باید طبق قرار وثیقه از تلفن‌های تاشوی ساده (بدون اتصال به اینترنت) به جای تلفن‌های هوشمند استفاده کند. با این حال، در ماه اسفند ۱۴۰۱ تیم حقوقی او اعلام کرد که در نصب نرم‌افزارهای جاسوسی بر روی تلفن‌های والدین او دچار مشکل شده است. نصب این نرم‌افزارها برای نظارت بیش‌تر روی بنیانگذار سابق صرافی اف‌تی‌ایکس بخش دیگری از مفاد قرار وثیقه دادگاه برای حبس خانگی او بوده است.

بحث و گمانه‌زنی در مورد توکن بالد و احتمال کلاهبرداری یا دست داشتن سم بنکمن فرید و شرکای او در این ماجرا همچنان به‌شدت داغ است

در همین حال، هفته گذشته دادستان‌های دادگستری آمریکا پس از شیطنت‌های بنکمن فرید از قاضی لوئیس کاپلان درخواست لغو قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری و زندانی کردن او تا زمان دادگاه مهر ماه را داشتند. بنکمن فرید دفتر خاطرات کارولین الیسون را در اختیار یکی از خبرنگاران روزنامه نیویورک ‌تایمز قرار داده بود. چکیده‌ای از یادداشت‌های شخصی خانم الیسون متعاقب آن در این نشریه به چاپ رسیدند. الیسون در زمانی که با سم بنکمن فرید رابطه عاشقانه داشت، سمت ریاست بخش تجارت کمّی آلامدا ریسرچ را برعهده داشت. طبق گفته دادستان‌ها، بنکمن فرید قصد بی‌اعتبار کردن یک شاهد مهم پرونده را داشته است.

به هر حال، همچنان در توییتر کاربران انگشت اتهام را در مورد اتهام کلاهبرداری توکن بالد به سوی سم بنکمن فرید گرفته‌اند. در همین حال، برخی از کاربران این گمانه‌زنی را چندان جدی نگرفته‌اند. یکی از این کاربران به نام میداس اشاره کرد که سم بنکمن فرید از آوریل ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) تا به حال در حبس خانگی قرار داشته و هیچ دسترسی به تلفن یا لپتاپ نداشته است. در واقع، دسترسی لپتاپ بنیانگذار سابق صرافی اف‌تی‌ایکس تنها به فهرست مشخصی از وب‌سایت‌های مجاز از جمله نیویورک‌تایمز، وال‌ استریت ژورنال و همین‌طور وب‌سایت تحقیقات حقوقی کورت‌لیسنر (Courtlistener) برقرار است.

بسیاری دیگر از اعضای جامعه کریپتو عقیده دارند که نه خود بنکمن فرید بلکه یکی از حلقه‌ی نزدیکان او در ماجرای اخیر دست داشته است. اکثر افراد نیز موافق‌اند که کیف پول موردنظر به یکی از افراد نزدیک به او از جمله فردی مانند سام ترابوکو، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ تعلق دارد.

تا لحظه تهیه خبر، همچنان بحث و گمانه‌زنی در مورد توکن بالد و احتمال کلاهبرداری یا دست داشتن سم بنکمن فرید و شرکای در این ماجرا به شدت‌ داغ است. با این حال، توسعه‌دهنده ناشناس توکن بالد پس از برداشت نقدینگی‌های این رمزارز دوباره ۱۰۰ اتریوم را به استخر نقدینگی رمزارز اضافه کرد تا ارزش میم کوین از پایین‌ترین سطح خود، ۴ برابر شود. رمزارز بالد هم‌اکنون با قیمت ۰.۰۰۶۱۶۲۲۳ دلار معامله می‌شود. حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشته این ارز دیجیتال نیز ۶۲.۶ میلیون دلار بوده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.