پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالSEC صرافی ورشکسته بیترکس (Bittrex) را ۲۴ میلیون دلار جریمه کرد
SEC صرافی ورشکسته بیترکس (Bittrex) را ۲۴ میلیون دلار جریمه کرد عکس

SEC صرافی ورشکسته بیترکس (Bittrex) را ۲۴ میلیون دلار جریمه کرد

August 11, 2023
157
0

بنا به تازه‌ترین گزارش‌ها، صرافی ورشکسته بیترکس (Bittrex) به‌همراه ویلیام شیهارا (William Shihara)، مدیرعامل سابق این صرافی و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با هم با توافق رسیده‌اند تا جریمه ۲۴ میلیون این نهاد دولتی را پرداخت کنند. SEC در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۲۳ (۲۸ فروردین ۱۴۰۲) شکایت خود را در دادگاه ناحیه‌ غرب واشنگتن ثبت کرده بود. این نهاد مستقل دولتی در دادخواست خود مدعی بود که صرافی بیترکس از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ بدون اینکه تأییدیه‌ای از سوی SEC دریافت کند، به مشتریان آمریکایی خود خدماتی از جمله ارزهای دیجیتال که حکم اوراق بهادار ثبت‌نشده را داشته‌اند ارائه کرده است.

علاوه بر این، کمیسیون بورس و اوراق بهادار از ویلیام شیهارا، مدیرعامل صرافی بیترکس و شرکت بیترکس گلوبال نیز شکایت کرده است. آقای شیهارا ظاهرا از ناشران ارزهای دیجیتال خواسته بود تا «بیانیه‌های دردسرساز» خود را از کانال‌های عمومی حذف کنند تا به این طریق SEC نتواند از این اظهارنظرها به نفع ادعای طبقه‌بندی ارزهای دیجیتال در دسته اوراق بهادار استفاده کند.

امروز اعلام شد که صرافی بیترکس با پرداخت ۲۴ میلیون دلار جریمه موافقت کرده است. شرکت بیترکس گلوبال (که صرافی شرکت تابعه آن بود) در بخشی از توافق خود پذیرفته‌اند که نتوانسته‌اند به عنوان یک شرکت خدمات اوراق بهادار ملی ثبت‌نام کنند. با این وجود، متهمان پرونده (صرافی و ویلیام شیهارا) همچنان این موضوع را نه پذیرفته و نه تکذیب کرده‌اند.

گوربیر سینگ گروال، رئیس بخش اجرای کمیسیون بورس و اوراق بهادار در این خصوص اظهارنظر کرده و به تلاش‌های نافرجام بیترکس برای تغییر بیانیه‌های عمومی شرکت‌های توسعه‌دهنده ارز دیجیتال و دور زدن SEC نیز اشاره کرد. گروال تأکید کرد که طرفین درگیر نمی‌توانند صرفا تغییر برچسب‌ یا توضیحات از زیر مسئولیت قانونی خود شانه خالی کنند.

صرافی بیترکس در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱)‌ اعلام کرد که می‌خواهد به فعالیت خود در آمریکا پایان دهد. همین موضوع باعث شد تا مشتریان شرکت به سرعت برای خروج سرمایه‌های خود از این صرافی دست به کار شوند. صرافی بیترکس بعدا در ماه می (اردیبهشت) اقدام به تشکیل پرونده ورشکستگی فصل ۱۱ کرد. پس از اعلام ورشکستگی شرکت،‌ مدیران بیترکس ضمن پاسخ به نگرانی مشتریان خود اعلام کردند که سرمایه‌های آنها «مطمئن و ایمن» هستند. این صرافی هچنین از دادگاه ورشکستگی تقاضا کرد که اجازه بازگشایی محدود حساب‌ها را بدهد تا ارزهای دیجیتال را به مشتریان بازگرداند.

بر اساس پرونده دادگاه ورشکستگی آمریکا در شهر ویلمینگتون مرکز ایالت دلاوِر، دارایی‌ها و بدهی‌های این شرکت بین ۵۰۰ تا ۱ میلیارد دلار بوده است. در همین حال، ماه قبل گزارشی در وب‌سایت عصر ایران منتشر شد که عنوان می‌کرد، کاربران ایرانی حدود ۱۰۰ میلیون دلار دارایی مسدود‌شده در صرافی بیترکس دارند.

طبق قوانین کشور آمریکا، کسب‌وکاری که اعلام ورشکستگی فصل ۱۱ کرده حق دارد ضمن مسدود کردن سرمایه‌های مشتریانش به فعالیت خود ادامه دهد تا از بحران خارج شود. با این حال، با تقاضای صرافی بیترکس برای بازگشایی محدود حساب‌هایش مخالفت شد.
دادگاه ورشکستگی دلاوِر در تاریخ ۱۳ جون (۲۳ خرداد) حکم دیگری صادر کرد و به این صرافی اجازه برداشت برای «ادعاهای غیرقابل انکار» را داد. هرچند با این حکم مالکیت دارایی‌های صرافی‌ ورشکسته به‌ صورت قطعی اعلام نشده، اما با این حکم، راه برای پرداخت جریمه‌های قانونی شرکت در آینده هموارتر می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.