پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالپیش‌بینی‌ بانک استاندارد چارترد برای افزایش قیمت بیت کوین به ۱۲۰ هزار دلار تا قبل از ۲۰۲۵
پیش‌بینی‌ بانک استاندارد چارترد برای افزایش قیمت بیت کوین به ۱۲۰ هزار دلار تا قبل از ۲۰۲۵ عکس

پیش‌بینی‌ بانک استاندارد چارترد برای افزایش قیمت بیت کوین به ۱۲۰ هزار دلار تا قبل از ۲۰۲۵

July 11, 2023
189
0

بانک چندملیتی بریتانیایی استاندارد چارترد (Standard Chartered) پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۴ با یک جهش ۳۰۰ درصدی به ۱۲۰ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. در یک گزارش که خبرگزاری رویترز نیز آن را بررسی کرده، این بانک بریتانیایی پیش‌بینی کرده است که افزایش بیت کوین به دلیل انباشت سکه‌های استخراج‌کنندگان (ماینرها) و همین‌طور توقف عرضه‌ بیت کوین در گردش رخ می‌دهد.

جف کندریک (Geoff Kendrick)، یکی از تحلیل‌گران برتر ارز در بانک استاندارد چارترد در این گزارش عنوان کرد: «افزایش سوددهی استخراج‌کنندگان به ازای هر بیت کوینی که استخراج کرده‌اند به این معنی است که می‌توانند در کنار حفظ جریان نقدی، با کاهش عرضه‌ی بیت کوین و بالا بردن قیمت بیت کوین، فروش خود را کم‌تر کنند.»

بیت کوین نسبت به سال گذشته در همین بازه افزایش ۸۳ درصدی را داشته است. قیمت بیت کوین از ۱۶٫۶۰۰ دلار در اول ژانویه ۲۰۲۳ به ۳۰٫۲۸۰ دلار در زمان نگارش این خبر رسیده است. با توجه به اینکه استخراج‌کنندگان پاداش استخراج مشخصی (۶.۲۵ بیت‌کوین) به ازای هر بلوک دریافت می‌کنند، چنین حرکت صعودی قیمتی از ابتدای سال به افزایش درآمد این صنعت کمک کرده و در بحبوحه کاهش درآمد در سال ۲۰۲۲ شتاب منفی را معکوس خواهد کرد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

لری فینک: بلک ‌راک می‌خواهد بیت کوین و ارز دیجیتال را ارزان‌تر و در دسترس‌تر کند

نهنگ‌های بیت کوین طی ۷ هفته اخیر ۴٫۷ میلیون دلار بیت کوین انباشته‌اند

روند مخالف در جون سال ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) کاملا مشهود بود، در آن زمان کاهش قیمت بیت کوین شرکت‌های بزرگ صنعت استخراج مانند کور ساینتفیک (Core Scientific) دو رایوت (Riot) را مجبور کرد که اکثر توکن‌های خود را در بازار پخش کنند. همین امر باعث سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۱۸ هزار دلار شد.

حالا استخراج‌کنندگان به خوبی می‌دانند که بیت کوین در اوایل دوران رشد خود قرار دارد. اطلاعات مؤسسه ارزیابی بلاکچین گلاس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد، بخش زیادی از بیت کوین در چند ماه گذشته از دارندگان کوتاه‌مدت به دست‌های قوی منتقل شده است. موضوعی که یکی از جنبه‌های اصلی تمام بازارهای قبلی بیت کوین بوده است. دارندگان بلندمدت همان نهادهایی هستند که برای بیش از ۱۵۵ روز سکه‌های دیجیتال خود را جابجا نکرده‌اند و معمولا در کوتاه مدت کم‌تر فعالیت می‌کنند.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد میگوهای بیت‌کوین (کسانی که کم‌تر از یک بیت‌کوین دارند) نیز از زمان اوج بازار صعودی اواخر سال ۲۰۱۷، بیش از هر زمان دیگری در حال انباشت توکن‌های خود هستند. این گروه به تنهایی به سکه‌های دیجیتالی بیش از تولید استخراج‌کنندگان احتیاج دارند.

بر اساس برآوردهای کندریک، استخراج‌کنندگان هنوز ۱۰۰ درصد سکه‌های تازه استخراج‌شده را برای جبران هزینه‌ها می‌فروشند. با این حال، اگر قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۵۰ هزار دلار برسد، سهم آنها از سکه‌های فروخته شده ممکن است به ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کند. به این ترتیب، سکه‌های در گردش کاهش پیدا مي‌کند و یک حلقه‌ی بازخوردی صعودی به وجود می‌آید.

هم‌اکنون بازار بیت کوین کاملا خوش‌بین است که در صورت تأیید درخواست صندوق قابل معامله در مبادلات بیت‌کوین (ETF) در آمریکا، قیمت بیت کوین افزایش چشمگیری پیدا کند. امیدواری‌ها در این زمینه روز به روز بیش‌تر می‌شود، چرا که بلک راک، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی جهان که اولین درخواست خود را ماه قبل ارائه داد، رکورد بی‌نظیر ۵۷۵ از ۱ (یعنی تنها ۱ تأیید ناموفق) برای تأیید درخواست‌های خود دارد.

منابع:decrypt