پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالفوری: نرخ بهره در آمریکا ۰.۲۵ درصد بالا رفت؛ قیمت بیت کوین ثابت ماند
فوری: نرخ بهره در آمریکا ۰.۲۵ درصد بالا رفت؛ قیمت بیت کوین ثابت ماند عکس

فوری: نرخ بهره در آمریکا ۰.۲۵ درصد بالا رفت؛ قیمت بیت کوین ثابت ماند

July 27, 2023
373
0

شامگاه چهارشنبه فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد تا به ۵.۵ درصد برسد. افزایش نرخ بهره دقیقا همان‌طور که انتظار می‌رفت اتفاق افتاد، با این حال، قیمت بیت کوین آن‌طور که تصور می‌شد چندان دستخوش تغییر نشد. قیمت بیت کوین پس از اعلام خبر افزایش نرخ بهره از ۲۹،۴۰۰ دلار به محدوده‌ی ۲۹،۲۹۰ دلاری حرکت کرد.

افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو بالاترین سطح در ۲۲ سال گذشته بود. این نهاد نرخ بهره را یک‌چهارم درصد افزایش داد تا از محدوده ۵.۲۵ درصد به ۵.۵ درصدی برسد که کاملا مطابق با انتظار بازارهای مالی بود. قیمت بیت کوین بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار از نظر ارزش بازار با وجود افزایش نرخ بهره همچنان ثابت ماند.

بیت کوین در لحظه انتشار خبر با قیمت ۲۹،۲۵۶ دلار معامله می‌شود. این قیمت یک افزایش ۰.۲۵ درصدی را نسبت به ۲۴ ساعت گذشته نشان می‌دهد. ظاهرا بازار ارزهای دیجیتال این‌بار قرار است اخبار بازارهای سنتی را تا حد زیادی نادیده بگیرد؛ چرا که قبلا پیش‌بینی شده بود که افزایش نرخ بهره می‌تواند برای بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال در بلندمدت دردسرساز شود.

با تصمیم روز گذشته فدرال رزرو نرخ بهره به محدوده‌ای رسید که از سال ۲۰۰۱ مشاهده نشده بود. به کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) این تصمیم کاملا به اتفاق ‌آرای اعضا انجام گرفت که در نوع خود موضوع جالب‌توجهی است؛ چرا که قبلا در سایر جلسات امسال اختلاف‌نظر زیادی بین اعضا به چشم می‌خورد. افزایش شغل و نرخ پایین بیکاری در کنار سرعت متوسط توسعه اقتصادی از عوامل تأثیرگذار بر تصمیم دیشب مقامات عنوان شده‌اند.

فدرال رزرو که نرخ بهره را به بالاترین حد خود در ۲۲ سال گذشته رساند، با این تصمیم قصد رسیدن به تورم ۲ درصدی را دارد. به همین دلیل، در جلسات دو روز گذشته تصمیم بر آن شد که یک افزایش یک‌چهارم درصدی می‌تواند بهترین گزینه ممکن برای شرایط فعلی باشد.
از آنجایی که هدف فدرال رزرو کامل مشخص است و تورم نیز در ماه‌های اخیر در آمریکا رو به کاهش گذاشته، احتمالا طبق انتظار اقتصاددان‌ها باید منتظر افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر یا نوامبر نیز باشیم. بانک مرکزی آمریکا در گزارش خود ادعا کرده بود که وضعیت اقتصاد این کشور با شتاب متوازنی در حال گسترش است. از این رو، ممکن است فدرال رزرو در ماه‌های آینده و قبل از پایان سال ۲۰۲۳ دوباره نرخ بهره را افزایش دهد. باید منتظر این تصمیم فدرال رزرو بمانیم و ببینیم که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیحیتال در واکنش به این اخبار دستخوش چه تغییراتی می‌شوند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:u.today