پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالحالا می‌توانید کلید خصوصی بیت‌کوین را به صورت مجموعه‌ای از رنگ‌ها ذخیره‌ کنید
حالا می‌توانید کلید خصوصی بیت‌کوین را به صورت مجموعه‌ای از رنگ‌ها ذخیره‌ کنید عکس

حالا می‌توانید کلید خصوصی بیت‌کوین را به صورت مجموعه‌ای از رنگ‌ها ذخیره‌ کنید

July 11, 2023
73
0

ابزار جدیدی که برنامه‌نویسی به نام انترو پوزیتیموو (Entero Positivo) طراحی کرده می‌تواند دسترسی به دارایی‌های دیجیتال را برای هکرها و دولت‌ها دشوارتر کند. در واقع، در حال حاضر کاربران با این روش جدید می‌توانند به راحتی فهرست کلمات و رشته‌های الفبایی را فراموش کنند و به‌جای آن کلید خصوصی خود را درون یک رنگین‌کمان مخفی کنند.

انترو پوزیتیموو، یک برنامه‌نویس بیت‌کوین است که یک ماه قبل استاندارد بیپ ۳۹ رنگ‌ها (BIP39Colors) را طراحی کرد. این ابزار منبع‌باز می‌تواند عبارت یادآور (Mnemonic Phrase) را به یک مجموعه رنگ و بالعکس تبدیل کند. پوزیتیموو توضیح می‌دهد که با این روش می‌توان یک عبارت خصوصی ۱۲ کلمه‌ای را به ۸ رنگ یا عبارت ۲۴ کلمه‌ای را به ۱۶ رنگ تبدیل کرد. سپس می‌توانید رنگ‌های خود را به عبارت یادآور اصلی تبدیل کنید.

حالا می‌توانید کلید خصوصی بیت‌کوین را به صورت مجموعه‌ای از رنگ‌ها ذخیره‌ کنید

بیپ ۳۹ استانداردی برای تولید عبارت یادآور است که مجموعه‌ای مرتب از ۱۲ تا ۲۴ کلمه حاوی اطلاعات لازم برای ایجاد یک کلید خصوصی را به وجود می‌آورد. کاربران از این کلید خصوصی برای دسترسی به کیف پول خود استفاده می‌کنند. هدف از استانداردسازی عبارت یادآور این بود که کاربران بتوانند در صورت گم شدن یا سرقت دستگاه دیجیتال خود به راحتی دارایی‌های دیجیتال را بازیابی کنند و بتوانند کلید خصوصی پیچیده خود را به مجموعه‌ای از کلمات قابل خواندن تبدیل کنند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

عبارت Seed چیست؟ عبارت بازیابی در کیف پول ارز دیجیتال و نگهداری آن

امروزه اکثر ارائه‌دهندگان کیف پول دیجیتال کاربران خود را تشویق می‌کنند که ۱۲ کلمه خصوصی خود را برای پشتیبان‌گیری روی یک برگه کاغذ بنویسند و در جایی که دیگران نبینند نگهداری کنند. با این حال، چنانچه پوزیتیوو می‌گوید، هکرها و سارقان به راحتی می‌توانند کلیدهای خصوصی عادی که به صورت ردیفی از ۱۲ کلمه هستند را شناسایی کند. اما در مقابل رنگ‌ها همه‌جای زندگی روزمره ما وجود دارند. به این ترتیب، می‌توانید کلید خصوصی خود را جلوی چشمان دیگران مخفی کنید. قطعا روح سارق از ذخیره عبارت یادآور به صورت رنگ‌ خبر ندارد!

به گفته پوزیتیموو، کاغذی با ۱۲ کلمه مشکوک‌تر از پالت رنگی است که روی آن نوشته شده «رنگ‌های دیوار خانه‌ جدیدم» یا اینکه داخل کدهای CSS تگ استایل وب‌سایت خود ذخیره کرده باشید. رنگ‌هایی که با ابزار جدید ساخته می‌شوند به صورت کد رنگی ۶ رقمی ذخیره می‌شوند، سیستمی که تقریبا هر رنگی را به صورت ترکیبی از رنگ‌های قرمز، آبی و سبز نشان می‌دهد. پوزیتیموو توضیح می‌دهد که می‌توان این رنگ‌ها را در چندین فایل از جمله HTML، CSS یا پالت رنگی با فرمت PNG ذخیره کرد.

حالا می‌توانید کلید خصوصی بیت‌کوین را به صورت مجموعه‌ای از رنگ‌ها ذخیره‌ کنید

همچنین در روش جدید برخلاف سیستم کلمه‌محور دیگر نیازی نیست که ترتیب رنگ‌ها را به خاطر بیاورید، بلکه فقط باید تمام‌ رنگ‌ها را بدانید. انعطاف‌پذیری این روش به عقیده پوزیتیموو، می‌تواند باعث شود که دولت‌ها و سارقان کار سخت‌تری برای دسترسی به اموال دیجیتال کاربران داشته باشند.

او در این مورد گفت: «می‌توانید یک رنگ را به مادرتان بدهید، رنگ دیگری را در وب‌سایت خود بگذارید، رنگ‌ دیگری را هم در کتاب طراحی وب‌ خود یادداشت کنید و بعدا سراغ عبارت یادآور خود بروید.»
پوزیتیموو دستورالعمل‌هایی برای رمزگشایی رنگ‌های بیپ ۳۹ به عبارت یادآور با تنها یک ماشین‌حساب و بدون هیچ‌ابزار دیگری دارد که می‌تواند کار کاربران را راحت‌تر کند.

منابع:decrypt.