پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبا افت مجدد قیمت لیر، قیمت بیت کوین در ترکیه سر به فلک کشید
با افت مجدد قیمت لیر، قیمت بیت کوین در ترکیه سر به فلک کشید عکس

با افت مجدد قیمت لیر، قیمت بیت کوین در ترکیه سر به فلک کشید

July 19, 2023
118
0

لیر ترکیه در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده، همین موضوع نیز باعث افزایش معاملات بیت کوین در این کشور شده است. بر اساس داده‌های پلتفرم تریدینگ‌ویو (TradingView)، لیر ترکیه روز گذشته سه‌شنبه به پایین‌ترین حد خود، ۲۷.۳ در برابر دلار آمریکا رسید. هم‌اکنون هر دلار آمریکا با ۲۶.۹۲ لیر ترکیه برابری می‌کند. اتفاقات اخیر از چشم مایکل سایلر، از فعالان بیت کوین و مدیر عامل شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) نیز دور نماند تا نموداری از افزایش قیمت بیت کوین را در صفحه توییتر خود به اشتراک بگذارد.

به گزارش رویترز، انتظار می‌رود بانک مرکزی ترکیه در هفته جاری نرخ بهره جدید را تعیین کند که احتمالا با ۵۰۰ واحد افزایش به ۲۰ درصد می‌رسد. دولت ترکیه تلاش دارد تا با این برنامه جلوی تورم نجومی ۳۸.۲ درصدی در این کشور را بگیرد. تورم ترکیه قبلا در ماه اکتبر ۲۰۲۲ رکورد دو دهه اخیر خود را جابجا کرده و به ۸۵.۵ درصد رسیده بود. یکی از بازرگانان ترکیه‌ای به خبرگزاری رویترز گفته است که برخی از اخباری که عنوان می‌کنند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کم‌تر از انتظار بازار خواهد بود، باعث کاهش مجدد ارزش لیر شده است.

در همین رابطه بخوانید:

رابرت اف کندی جونیور، نامزد ریاست ‌جمهوری آمریکا می‌خواهد مالیات بیت کوین را بردارد

آیا روزی قیمت بیت کوین به ۱.۵ میلیون دلار می‌رسد؟ کتی وود، سرمایه‌گذار مشهور خوش‌بین است

کاهش ارزش لیر قیمت بیت کوین را در صرافی‌های محلی به بالاترین سطح رساند. معامله‌گران در کشور ترکیه‌ نمودارهایی از اوج قیمت لیر-بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند و به سختی در تکاپو بودند تا راهی برای محافظت دارایی‌های خود در برابر پیدا کنند. قیمت بیت کوین در لحظه تهیه این خبر در بزرگ‌ترین صرافی ترکیه پاریبو (Paribu) به ۸۲۰،۶۰۰ لیر رسیده است. با نرخ فعلی ارز در ترکیه قیمت بیت کوین در این کشور ۳۰،۴۷۰ دلار، حدود ۱.۳ درصد بالاتر از قیمت جهانی است.

قیمت بیت کوین دیروز در بازارهای جهانی به ۳۰،۰۸۵ دلار رسید. با این حال، بیت کوین بعدا با قیمت ۲۹،۷۲۰ نیز معامله شد و دوباره با بازیابی قیمت، به محدوده ۳۰ هزار دلاری برگشت. اما بیت کوین هم‌اکنون از اوج قیمت خود که پس از انتشار اخبار رأی دادگاه ریپل اوج گرفته بود افت کرده است. پادشاه ارزهای دیجیتال در ۴ هفته اخیر با کاهش حجم معاملات در یک محدوده ‌باقی‌مانده است. ناکامی در شکستن سد مقاومت ۳۱ هزار دلاری در سه مرتبه مجزا در سه ماه گذشته احتمالا باعث خواهد شد که قیمت بیت کوین برای کوتاه‌مدت به سطوح پایین‌تری نیز برسد.

منابع:beincrypto