پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالمجری شبکه فاکس بیزنس: در مورد بیت کوین ۱ میلیون دلاری تردیدی ندارم
مجری شبکه فاکس بیزنس: در مورد بیت کوین ۱ میلیون دلاری تردیدی ندارم عکس

مجری شبکه فاکس بیزنس: در مورد بیت کوین ۱ میلیون دلاری تردیدی ندارم

December 24, 2023
0
0

چارلز پین، ژورنالیست امور مالی و مجری شبکه تلویزیونی فاکس بیزنس فکر می‌کند که بیت کوین می‌تواند روزی به قیمت نجومی یک میلیون دلاری برسد؛ البته اگر دولت‌ها وارد جنگ با این ارز دیجیتال نشوند. پین بارها به وضوح از خوش‌بینی خود نسبت به بیت کوین صحبت کرده است. پین که ژورنالیست و مجری شبکه تلویزیونی است که منحصرا به مسائل مالی و اقتصادی می‌پردازد، در تازه‌ترین مصاحبه‌اش بار دیگر در مورد علاقه خود به موفقیت بیش‌تر بیت‌کوین صحبت کرد.

پین در گفتگو با پادکست Coin Stories در مورد مزایای معایب سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام در مقابل بیت‌کوین صحبت کرد. به باور چارلز پین، سهام‌داران برخلاف بیت‌کوین وارد دست و ستد مستقیم با یک کسب‌وکار بزرگ می‌شوند که به آنها امکان برپا کردن نظام سرمایه‌داری که دولت آمریکا حامی‌ آن است را می‌دهد. از این رو، دولت آمریکا ممکن است چنین موضوعی را برنتابد و درصدد توطئه برای سرنگونی این دارایی بربیاید.

پین در ادامه توضیح داد که بیت‌کوین ممکن است نسبت به سهام مزیت‌ بیش‌تری داشته باشد. به گفته چارلز پین:

بیت‌کوین احتمالا می‌تواند به [قیمت] ۱ میلیون دلار برسد. اما همچنین این توانایی را دارد که جلوی مداخله زیاد دولت را بگیرد و تحولی در این زمینه به وجود بیاورد.

<< قیمت ثور چین را در اینجا مشاهده کنید >>

پین ادعا کرد که مداخله دولت می‌تواند باعث واکنش شود؛ چرا که سیاست‌مداران ممکن است تلاش کنند تا جنبش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را به زور تحت کنترل خودشان در بیاورند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی باوجود دیجیتالی بودن نقشی همچون ارزهای فیات دارند، مستقیما از سوی بانک‌های مرکزی صدور و کنترل می‌شوند. برای همین است که اکثر اوقات بدبین‌ترین و سرسخت‌ترین منتقدان بیت کوین، منافع خود را در تبلیغ این رمزارزها می‌بینند.

با این حال، تا به حال کشورهای غربی به دلیل نگرانی‌های عمده‌ای که در مورد حریم خصوصی و عدم اعتماد به بانک مرکزی وجود داشته با ایده صدور CBDCها مخالفت کرده‌اند. اما اگر شهروندان این ارز دیجیتال را نپذیرند، چارلز چین از این واهمه دارد که دولت مردم را مجبور به استفاده از آن کند.
پین ادامه داد:

من دوست دارم که بیت ‌کوین [رمزارز] غالب باشد، و فکر می‌کنم که سرانجام همین اتفاق می‌افتد. [بیت‌کوین] ‌ پتانسیل بالایی در مقیاس جهانی برای تغییر دادن دنیا و مزایای زیادی برای مسائل اقتصادی بسیاری دارد که هم‌اکنون واقعا وضعیت اسفباری دارند.

برخی دیگر از چهره‌های مهم دنیای امور مالی از جمله آرتور هیز، مدیرعامل صرافی بیت‌مِکس (BitMEX) با پین هم‌نظر هستند. پیش از این هیوز حدود ۲ ماه قبل ادعا کرده بود که تورم افسارگسیخته احتمالی در آمریکا می‌تواند بیت‌کوین را ظرف ۳ سال به قیمت ۱ میلیون دلار برساند.

چارلز پین که یکی از برجسته‌ترین روزنامه‌نگاران مالی در آمریکا به حساب می‌آید، عموما دیدگاه خوش‌بینانه‌ای نسبت به بیت کوین داشته است. پین در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار از بیت‌کوین شنید. اما او در آن زمان نسبت به ورود به این بازار تردید داشت؛ چرا که نمی‌دانست تا چه حدی عرضه‌ی کل ثابت ۲۱ میلیون بیت‌کوین تضمین شده است.

هواداران بیت‌کوین عرضه ثابت را یکی از مزایای مهم این دارایی نسبت به ارزهای فیات دانسته‌اند؛ چرا که بر خلاف نظام پولی فیات که در آن بانک‌های مرکزی با چاپ زیاده از حد می‌توانند ارزش پول را پایین بیاورند، عرضه‌ی کل ثابت بیت‌کوین و نرخ از پیش تعیین‌شده توکن‌های جدید، این دارایی را در مقابل این خطر محافظت کرده است.

با این حال، به گفته پین، دولت‌ها نمی‌خواهند به این راحتی از کنترلی که بر پول فیات دارند دست بکشند. در اوایل این ماه، جیمی دیمون، مدیر عامل شرکت خدمات مالی و بانکداری جی‌پی مورگان به کنگره آمریکا توصیه کرد که بیت‌کوین و بقیه‌ رمزارزها را کاملا ممنوع اعلام کنند.

پس از آن الیزابت وارن، سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست در سنای آمریکا تلاش مضاعفی برای کنترل ارزهای دیجیتال کرده است. او اخیرا از لایحه‌ی جدیدی برای اداره ارزهای دیجیتال رونمایی کرد. این لایحه که «لایحه ضد پولشویی دارایی‌های دیجیتال» نام دارد به باور منتقدان می‌تواند سرانجام باعث ممنوعیت بیت‌ کوین شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.