پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبازدهی بالاتر شرکت‌های صنعت کریپتو نسبت به بیت‌ کوین در سال ۲۰۲۳
بازدهی بالاتر شرکت‌های صنعت کریپتو نسبت به بیت‌ کوین در سال ۲۰۲۳ عکس

بازدهی بالاتر شرکت‌های صنعت کریپتو نسبت به بیت‌ کوین در سال ۲۰۲۳

December 20, 2023
0
0

بیت کوین در سال ۲۰۲۳ رشد بیش از ۱۵۰ درصدی را تجربه کرد، اما همچنان بازدهی این دارایی از برخی از شرکت‌های استخراج بیت‌کوین و کسب‌وکارهایی مانند کوین بیس به‌شدت پايین‌تر بوده است. این دقیقا همان چیزی است که در گزارش اخیر شرکت خدمات مالی ماتریکس پورت (Matrixport) عنوان شده است. این شرکت در تحلیل جدید خود عملکرد شرکت‌های سهامی عام صنعت ارزهای دیجیتال را بررسی کرده است و به این نتیجه رسیده که کسب‌وکارهای حوزه کریپتو از نظر بازدهی در سال ۲۰۲۳ از بیت‌کوین به‌مراتب بهتر عمل کرده‌اند.

۲۰۲۳ سال خوبی برای بیت‌کوین بود. پادشاه ارزهای دیجیتال امسال توانست از لحاظ بازدهی از بازار بورس سهام نَزدَک جلو بزند. بیت کوین در سال ۲۰۲۳، رشد ۱۵۰+ را تجربه کرد، در حالی که نزدک تنها کمی بالاتر از ۵۳ درصد رشد داشت. اما علی‌رغم عملکرد خیره‌کننده بیت‌کوین، این رمزارز پشت‌س برخی از شرکت‌های استخراج بیت‌کوین و باقی کسب‌وکارهای سهامی عام از جمله صرافی کوین بیس قرار می‌گیرد. رشد سهام شرکت کوین بیس از ابتدای سال تا به ‌امروز ۲۲۶ درصدی بوده است.

اختلاف بازدهی ۱۰۰+ درصد برخی از شرکت‌های حوزه با رشد بیت کوین به خوبی ماهیت چرخه‌ای کسب‌وکارهای استخراج بیت‌کوین را نشان می‌دهد که به شدت از نوسان‌های قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌پذیرند.

<< قیمت نیر پروتکل را در اینجا مشاهده کنید >>

گزارش قبلی ماتریکس پورت در ماه شهریور به پتانسیل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سهامی عام استخراج بیت‌کوین اشاره کرده بود. این تحلیل نشان داده بود، در صورتی که بیت کوین بتواند به بالاترین قیمت خود، ۷۰ هزار دلار برسد، سرمایه‌گذاران می‌تواند سود حدود ۱۶۷ درصدی را به دست بیاورند.

با این حال، برخی از شرکت‌های سهامی عام استخراج بیت‌کوین از جمله هایو دیجیتال، بیت فارمز و اریس انرژی توانستند در این سال سودهای بیش‌تری داشته باشند. سهام این شرکت‌ها با تخفیف ۳۳ درصدی معامله می‌شد که احتمال رشد آن تا ۵۵ درصد بود.

به گفته مارکوس تیلن، رئیس تحقیقات ماتریکس پورت، این تحلیل به خوبی نشان داد که اگر قیمت بیت‌کوین دوباره به کانال ۳۰ هزار دلاری برگردد، سهام این شرکت‌ها می‌تواند ۹۷ درصد سود و در صورت رسیدن قیمت بیت کوین به ۷۰ هزار دلار، بازدهی ۵۷۲ درصدی داشته باشد.

در تحلیل جدید ماتریکس پورت به یک نکته جالب دیگر هم اشاره شده بود. نویسندگان تجزیه‌وتحلیل به افزایش کارمزد تراکنش‌ها پس از افزایش علاقه به پروتکل اردینالز (Ordinals) اشاره کردند؛ پروتکلی که توکن‌های NFT را به بلاک‌چین بیت‌کوین آورده است. همین امر باعث شده تا درآمد شرکت‌های استخراج بیت‌کوین حتی در زمانی که قیمت بیت‌کوین پایین می‌رود یا ثابت است تنها به دلیل افزایش کارمزد تراکنش‌ها افزایش یابد.

در گزارش ماتریکس پورت به بازار کلی ارزهای دیجیتال هم اشاره شده است. در بخشی عنوان شده که عملکرد سولانا از تمام رمزارزهای راه‌اندازی‌شده در بلاک‌چین‌های لایه ۱ و ۲ پیشی گرفته است. طبق معیار ریسک تعدیل‌شده، بیت‌کوین عملکرد به‌مراتب بهتری نسبت به دومین رمزارز بازار، اتریوم داشته است. اتریوم از ابتدای سال ۲۰۳ تا به امروز رشد حدود ۸۳ درصدی را داشته است.

بسیاری از جمله تحلیل‌گران شرکت ماتریکس‌پورت نگاه خوش‌بینانه‌ای نسبت به آینده بیت کوین در ماه‌های آینده داشته‌اند. طبق پیش‌بینی تحلیل‌گران این مؤسسه، قیمت بیت‌کوین تا ماه آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) به ۶۳،۱۴۰ دلار و تا پایان سال به ۱۲۵ هزار دلار خواهد رسید. در این پیش‌بینی سوابق تاریخی، عوامل اثرگذار اقتصاد کلان و تأثیر رویداد هاوینگ، همگی روی هم از یک روند صعودی در بازار بیت‌کوین خبر داده‌اند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:Crypto Potato