پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی بایننس بعد از ورشکستگی بانک سیلورگیت، یواس‌دی‌کوین‌های خود را به بیت‌کوین و اتریوم تبدیل کرده است
صرافی بایننس بعد از ورشکستگی بانک سیلورگیت، یواس‌دی‌کوین‌های خود را به بیت‌کوین و اتریوم تبدیل کرده است عکس

صرافی بایننس بعد از ورشکستگی بانک سیلورگیت، یواس‌دی‌کوین‌های خود را به بیت‌کوین و اتریوم تبدیل کرده است

August 8, 2023
270
0

صرافی بایننس آخرین گزارش اثبات ذخایر خود را روز ۱ آگوست (۱۰ مرداد) منتشر کرد تا شفافیت ذخایر ارزهای دیجیتال خود را نشان دهد. با این حال، حرکت جالب ذخایر استیبل کوین یواس‌دی‌کوین‌ (USDC) در دوران ورشکستگی بانک سیلورگیت توجه بسیاری از کاربران فضای کریپتو را به خود جلب کرده و به خصوص در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) به سوژه داغی تبدیل شده است.

یوای‌دی‌سی یا یواس‌دی‌کوین (USD Coin) با نماد USDC یک استیبل کوین است که از سوی کنسرسیوم سنتر (Centre) راه‌اندازی شده است. این کنسرسیوم همکاری میان دو شرکت سریکل و کوین بیس است. اثبات ذخایر (Proof Of Reserves) نیز اصطلاحی است که به حسابرسی مستقل کسب‌وکارها اشاره دارد. در این فرایند تأیید می‌شود که شرکت حسابرسی‌شده دارای ذخایر مالی یا پشتوانه کافی برای بازپرداخت تمام بدهی‌های مشتریانش است.

حال آخرین حسابرسی اثبات ذخایر صرافی بایننس نشان می‌دهد که این شرکت مقدار بسیار کافی ارز دیجیتال و پول نقد برای بازگرداندن دارایی‌های کاربرانش در اختیار دارد. نسبت موجودی خالص بایننس نسبت به موجودی خالص مشتریانش نیز برای تمام ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰۰ درصد است.

نسبت ذخایر مالی صرافی بایننس به دارایی‌های مشتریان

در حالی که گزارش جدید نشان از سلامت مالی بایننس دارد، اما نقل و انتقالات ذخایر یواس‌دی‌کوین‌ این صرافی بعد از ورشکستگی بانک سیلورگیت و دوران قیمت نزولی این استیبل کوین توجهات را به خود جلب کرده است. در گزارش اثبات ذخایر صرافی بایننس اعلام شده است که موجودی یواس‌دی‌کوین‌ این شرکت از ۳.۴ میلیارد دلار در اول مارس ۲۰۲۳ (۱۰ اسفند ۱۴۰۱) به ۲۳.۹ میلیون دلار تا اول ماه می (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) رسیده است. این استیبل کوین از آنجایی که بخشی از پشتوانه مالی خود را در بانک ورشکسته سیلورگیت نگهداری کرده بود، پس از سقوط سیلورگیت دچار فشار فروش شدیدی شد و ثبات خود را در بازار از دست داد.

صرافی بایننس تبدیل یواس‌دی‌کوین‌های مشتریانش به دلار بایننس یا بی‌یو‌اس‌دی (BUSD) را در درون خود صرافی از ماه سپتامبر سال قبل شروع کرده بود، اما در آن زمان همچنان مقدار قابل‌توجهی یواس‌دی‌کوین را نیز در ذخایر مالی خود نگه‌ داشته بود. اطلاعات بلاکچین نیز نشان می‌دهد که دقیقا بعد از اینکه بانک سیلورگیت روز ۱۲ مارس (۲۱ اسفند ۱۴۰۱) اعلام ورشکستگی کرد، صرافی بایننس نیز تبدیل ذخایر یواس‌دی‌کوین خود به بیت‌کوین و اتریوم را نیز شروع کرد.

در واقع، صرافی بایننس از ۱۲ مارس تا ۱ می تقریبا ۱۰۰ هزار بیت‌کوین و ۵۵۰ هزار اتریوم را خریداری کرده که در مجموع حدود ۳.۵ میلیارد دلار ارزش داشته‌اند؛ این مقدار دقیقا معادل همان مقدار ذخایر یواس‌دی‌کوین‌ شرکت بود. افشای ذخایر یواس‌دی‌کوین‌ صرافی بایننس به خصوص پس از اینکه برایان آرمسترانگ، مدیرعامل صرافی کوین بیس در جلسه گزارش درآمدهای سه‌ ماهه دوم شرکت به کنایه گفته بود صرافی بایننس یواس‌دی‌کوین‌ را به یک استیبل کوین دیگر تبدیل کرده، توجهات زیادی را جلب کرد.

پس از اینکه صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) اعلام ورشکستگی کرد، گزارش‌های اثبات ذخایر تبدیل به روش محبوبی برای صرافی‌های ارز دیجیتال شدند تا ضمن جلب اعتماد مشتریان، وضعیت مالی شرکت‌ها را به صورت شفافی نشان دهند. اف‌تی‌ایکس پیش از اینکه در نوامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) ورشکسته شود، همواره اوضاع مالی خود را خوب نشان داده بود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Cointelegraph