پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی بایننس از احتمال خروج از بازار روسیه خبر داد
صرافی بایننس از احتمال خروج از بازار روسیه خبر داد عکس

صرافی بایننس از احتمال خروج از بازار روسیه خبر داد

August 29, 2023
4
0

شواهد از خروج تدریجی صرافی بایننس از بازار روسیه خبر می‌دهد. بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان در تازه‌‌ترین اقدام، استفاده از پلت‌فرم همتا به همتای خود را برای شهروندان روسیه‌ محدود کرده است. این صرافی قبلا به دلیل حمایت از بانک‌های روسیه که از طرف کاخ سفید تحریم شده بودند سرزنش شده بود.

نشریه وال استریت ژورنال در گزارش روز دوشنبه خود اعلام کرد، صرافی بایننس ممکن است به دلیل جنجال‌های اخیر که پیرامون فعالیت این صرافی در منطقه به وجود آمده، بازار روسیه را ترک کند. نمایندگان بایننس در بیانیه‌ای به این نشریه اعلام کردند که در این خصوص تمام گزینه‌ها از جمله خروج کامل از روسیه روی میز قرار دارد.

اخبار مربوط به خروج احتمالی بایننس از روسیه در حالی منتشر می‌شود که این صرافی در کانال تلگرام روسی خود از تغییر چند قانون در پلت‌فرم همتا به همتای (P2P) خود خبر داده است. صرافی بایننس اعلام کرد، کاربران روسی اکنون تنها امکان انجام مبادلات همتا به همتا از طریق ارز فیات روبل را دارند. این گزینه نیز تنها برای کاربران ساکن روسیه که احراز هؤیت شده‌اند قابل‌ دسترسی است. علاوه بر این، طبق قوانین جدید کاربران خارج از روسیه نمی‌توانند از روبل در پلت‌فرم همتا به همتای بایننس استفاده کنند. در همین حال، صرافی بایننس استفاده از ارزهای فیات غیر روسی را برای ساکنان روسیه ممنوع کرده است. به این ترتیب، کاربران روسی خارج از این کشور حق استفاده از ارزهای یورو، دلار آمریکا و گریونای اوکراین را ندارند.

پیش از این بایننس به دلیل اینکه همچنان از برخی از بانک‌های تحریم‌ شده روسیه در پلت‌فرم همتا به همتای خود پشتیبانی می‌کرد به شدت مورد سرزنش قرار گرفته بود. این شرکت روز ۲۵ آگوست (۵ شهریور) پنج بانک روسیه را که در فهرست تحریم‌های بین‌المللی دولت آمریکا قرار داشتند از فهرست گزینه‌های پرداخت روسیه خود برداشت. اما در همین حال، حدود ۱۶ بانک و کانال پرداختی از روسیه همچنان در فهرست‌ بایننس موجود هستند.

وال استریت ژورنال قبلا در گزارش روز ۲۲ آگوست (۲ شهریور) اعلام کرده بود که کاربران روسی بین ماه‌های اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) تا مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) حدود ۴۲۸ میلیون دلار معامله در پلت‌فرم همتا به همتای بایننس انجام داده‌اند. در این گزارش عنوان شده بود که وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی نقض احتمالی تحریم‌ها از سوی صرافی بایننس است.

گفتنی است که جنجال‌های اخیر پیرامون بایننس ربطی به کل صرافی ندارد، بلکه تنها پلت‌فرم همتا به همتای این صرافی را شامل می‌شوند؛ چرا که بایننس در آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) محدودیت‌هایی را برای کاربران روسیه‌ای در پلت‌فرم اصلی خود اعمال کرد تا از تحریم‌های کاخ سفید علیه کرملین پیروی کند. با این حال، این صرافی از آن زمان تا به حال بدون هیچ جنجالی برخی از محدویت‌ها را برای کاربران روسی لغو کرده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:CryptoSlate