پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالصرافی بایننس معاملات جفت ارز لایت کوین و دوج کوین را متوقف کرد
صرافی بایننس معاملات جفت ارز لایت کوین و دوج کوین را متوقف کرد عکس

صرافی بایننس معاملات جفت ارز لایت کوین و دوج کوین را متوقف کرد

August 18, 2023
62
0

صرافی بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان در اقدامی غیرمنتظره از تصمیم خود برای حذف معاملات جفت ارز لایت کوین (LTC) و دوج کوین (DOGE) خبر داد. این جفت ارزها که به خصوص به قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures) مرتبط به استیبل کوین بومی خود صرافی، دلار بایننس یا بی یو اس دی (BUSD) وابستگی زیادی دارند، قرار است از فهرست معاملات صرافی حذف شوند. بایننس تاریخ حذف این جفت ارز را ۲۴ آگوست (۲ شهریور) اعلام کرده است.

دلیل دیگری که ممکن است به حذف معاملات این جفت ارز مرتبط باشد، کاهش سقف اهرم معاملاتی (Leverage) این رمزارزها است. در دوره میانی منتهی به خروج این جفت ارزها از فهرست معاملات بایننس، اهرم معاملاتی این جفت ارزها به نصف رسیده و سقف آنها نیز 10x شده بود. حتی سرمایه‌گذارانی که این موقعیت‌های معاملاتی را قبلا خریداری کرده‌اند نیز از تغییر و تحولات اخیر در امان نخواهند بود.

تصمیم جدید صرافی بایننس، یکی از آخرین تغییر و تحولات این صرافی است که در مدت اخیر شروع شده است. غول ارز دیجیتال اخیرا یک برنامه پاک‌سازی عمومی را آغاز کرده و به خصوص در مورد ارزهای دیجیتالی که مستقیما به توکن بومی صرافی مرتبط بوده‌اند به شدت فعال بوده است. در عین حال، صرافی بایننس به خصوص معاملات رمزارز‌هایی که زیر ذره‌بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) قرار دارند از جمله کاردانو را کاهش داده است.

شاید بتوان پاک‌سازی اخیر را به دلیل نظارت شدیدی که نهادهای نظارتی به ویژه وزارت دادگستری آمریکا (DoJ) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار روی این صرافی اعمال کرده‌اند مرتبط دانست. در طول سال ۲۰۲۳ بایننس زیر فشار شدیدی از سوی این نهادهای نظارتی قرار گرفته است. آخرین مورد از این ماجرای بحث‌برانگیز به درخواست بایننس از دادگاه برای صدور قرار تأمین در مقابل SEC برمی‌گردد.

بایننس از دادگاه درخواست کرده تا با صدور قرار تأمین از این صرافی در مقابل بازرسی SEC محافظت کند. SEC می‌خواهد مکاتبات این صرافی تا نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) را در بازرسی خود بررسی کند. بایننس همچنین با درخواست خود از دادگاه مخالفت خود با شهادت ۶ نفر از کارمندان و مدیرانش از جمله مدیرعامل و بنیان‌گذار صرافی، چانگ پنگ ژائو را صراحتا اعلام کرده است.

در حالی که حذف جفت معاملات ارزهای لایت‌ کوین و دوج کوین می‌تواند باعث دلسردی بسیاری از سرمایه‌گذارانی شود که به قراردادهای آتی این رمزارزها اعتماد کرده‌اند، اما صرافی بایننس ادعا می‌کند که ارزیابی دوره‌ای مجموعه معاملاتش برای سازگاری با قوانین و امنیت مشتریان بسیار اهمیت دارد. در همین حال، مشخص نیست که حذف این جفت ارزها از فهرست معاملات بایننس تنها مختص به همین جفت ارز است یا اینکه باید منتظر تغییر و تحولات گسترده‌تری در فهرست‌ معاملات این شرکت ارز دیجیتال بمانیم.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.