پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالیک پیروزی بزرگ برای صنعت ارزهای دیجیتال؛ لایحه نظارتی رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا را گرفت
یک پیروزی بزرگ برای صنعت ارزهای دیجیتال؛ لایحه نظارتی رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا را گرفت عکس

یک پیروزی بزرگ برای صنعت ارزهای دیجیتال؛ لایحه نظارتی رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا را گرفت

July 27, 2023
351
0

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه‌ «قانون نوآوری مالی و فناوری برای قرن بیست‌ویکم (FIT Act)» را به تصویب رساند. به این ترتیب، یک چارچوب نظارتی برای ارزهای دیجیتال در آمریکا ایجاد می‌شود که به پذیرش بیش‌تر و شفافیت بالاتر ارزهای دیجیتال در این کشور کمک‌ خواهد کرد. در این قانون که برای به وجود آوردن یک چارچوب نظارتی تازه برای ارزهای دیجیتال معرفی شد، حق نظارت بر این بخش بازار به کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) اعطا شد.

اما با وجود تصویب این قانون تاریخی، در مجلس سنا که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است صداهای مخالف زیای شنیده شد. دموکرات‌های سنا به خصوص در مورد نقش کمیسیون معاملات آتی کالا در مقررات ارزهای دییجتال شک‌و‌شبه زیادی دارند. این لایحه ۲۱۲ صفحه‌ای از سوی کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان که رهبری آن برعهده جمهوری‌خواهان است به تصویب رسید. این اتفاق بزرگ پیروزی مهمی برای صنعت ارزهای دیجیتال و گامی مؤثر برای شفاف‌سازی بیش‌تر در دارایی‌های دیجیتال در آمریکا است که مدت‌ها از سوی قانونگذاران مورد انتظار بود.

قانون FIT Act روز چهارشنبه، ۲۶ جولای (۴ مرداد) از سوی کمیته خدمات مالی مجلس به تصویب رسید. علاوه بر این، این کمیته قانون مصوب بلاکچین بلاکچین (Blockchain Regulatory Certainty Act) را نیز به تصویب برساند. این قانون جامع یک چارچوب نظارتی جدید برای ارزهای دیجیتال به وجود می‌آورد و قدرت نظارتی عمده‌ای را به CFTC می‌دهد.

این لایحه در جلسه دیروز مجلس نمایندگان با ۳۵ رأی موافق و ۱۵ رأی مخالف به تصویب رسید. با این حال، همچنان برای خوشحالی هواداران و فعالان صنعت کریپتو کمی زود است؛ چرا که نمایندگان مجلس سنا به رهبری دموکرات‌ها مقاومت زیادی نسبت به این قانون نشان داده‌اند. شرود براون، سناتور حزب دموکرات و رئیس کمیته بانکداری مجلس سنا یکی از قانونگذارانی است که با صنعت ارزهای دیجیتال مخالفت زیادی دارد.

دموکرات‌ها همچنین از اینکه به جای کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) قوانین ارزهای دیجیتال را تنظیم کند به شدت انتقاد کرده‌اند. لایحه جدید در حقیقت این دو نهاد مستقل دولتی را ملزم می‌کند که در قوانین مشترک بایکدیگر همکاری داشته باشند. این دو نهاد در همین حال باید تحقیقاتی را در مورد موضوعاتی مانند NFT و DeFi انجام دهند.

: تصویب لایحه، بزرگ پیروزی مهمی برای صنعت ارزهای دیجیتال و گامی مؤثر برای شفاف‌سازی بیش‌تر در دارایی‌های دیجیتال در آمریکا است

با این وجود، سناتورهایی که به سختی برای تصویب این لایحه تلاش کرده بودند، تصویب قانون جدید را یک گام رو به جلو برای فین‌تک و نوآوری دانسته‌اند. ریچی تورس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان در این خصوص گفت: «وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال از سوی [نهادهایی اجرایی] برای مشتریان خرده‌فروشی ناکارآمد از آب درآمده است.» سناتور تورس در ادامه افزود: «وقت آن رسیده که کنگره برای مقررات ارز دیجیتال عاقلانه وارد عمل شود. این یک پیروزی بزرگ است.»

تام ایمر، نماینده جمهوری‌خواه عضو مجلس نمایندگان که رئیس گروه بلاکچین در کنگره و از حامیان پرشور ارزهای دیجیتال است نیز نظر مشابهی داشت. او در صفحه توییتر خود نوشت: «این یک پیروزی بزرگ برای آمریکا است،‌ چرا که ما یک گام به قرار دادن شهروندان آمریکایی روی صندلی‌های راننده نزدیک‌تر شده‌ایم تا یک اقتصاد دیجیتال همتا به همتا را در آینده بسازیم.»
پاتریک مک‌هنری، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان گفت که این قانون مانع از عقب‌ماندگی آمریکا از سایر کشور در زمینه تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال خواهد شد. سناتور مک‌هنری در این مورد توضیح داد:‌ «قانون جامعِ‌ ساختار بازار ارزهای دیجیتال ما، یک مسئله مهم را درنظر می‌گیرد، اینکه ارزهای دیجیتال اصلا اوراق بهادار نیستند. بلکه ممکن است که بخشی از یک قرارداد سرمایه‌گذاری باشند، اما به هیچ‌وجه اوراق بهادار نیستند.»

هرچند باید منتظر واکنش گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار باشیم، اما مطمئنا واکنش او به تصویب قانون جدید منفی خواهد بود. گنسلر همین چند روز قبل بار دیگر ضمن تکرار نقل‌قول‌های همیشگی‌اش، بازار ارزهای دیجیتال را به «غرب وحشی» توصیف کرد که «مملو از عدم انطباق با قوانین است» و در آن پول‌های سرمایه‌گذاران در «دارایی‌های بسیار سوداگرانه‌ای به خطر می‌افتدند.» علاوه بر این به عقیده آقای گنسلر، قانون چند ده ساله‌ای که هم‌اکنون موجود است، ارزهای دیجیتال را در طبقه دارایی‌های اوراق بهادار پوشش‌ می‌دهد، بنابراین نیازی به قوانین جدید نیست.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:beincrypto