پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبلاروس معاملات P2P ارز دیجیتال را ممنوع می‌کند
بلاروس معاملات P2P ارز دیجیتال را ممنوع می‌کند عکس

بلاروس معاملات P2P ارز دیجیتال را ممنوع می‌کند

July 4, 2023
76
0

بلاروس به دنبال اعلام یک ممنوعیت جزئی در زمینه معاملات P2P ارزهای دیجیتال است. وزارت امور داخلی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود ممنوعیت اخیر شهروندان این کشور همچنان همچون سابق حق استفاده از صرافی‌های قانونی و ثبت‌شد را دارند.

استفاده کلاهبرداران از معاملات P2P ارزهای دیجیتال برای نقد کردن پول‌های کثیف باعث تصویب این ممنوعیت جدید شد. در بیانیه‌ وزارت امور داخلی بلاروس آمده است که این سازمان مشغول کار روی یک قانون برای ممنوع اعلام کردن «تراکنش ارزهای دیجیتال بین افراد» است.
در ادامه بیانیه نیز ذکر شده است که از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون کارکنان نهادهای جرایم سایبری جلوی فعالیت ۲۷ شهروند که خدمات معاملات غیرقانونی ارزهای دیجیتال ارائه می‌دادند را گرفته است. کل درآمد فعالیت‌های غیرقانونی این شهروندان حدود 22 میلیون روبل (8.7 میلیون دلار) برآورد می‌شود.

این وزارتخانه در ادامه نیز اعلام کرد که برای محدود کردن معاملات P2P ارزهای دیجیتال تلاش می‌کند تا شهروندان تنها امکان انجام تراکنش‌های کریپتو به وسیله صرافی‌های موردتأیید را داشته باشند و «برداشت‌ پول‌های نامشروع که از طریق روش‌های مجرمانه به دست آمده‌اند ناممکن شود.»

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

صرافی اف تی ایکس (FTX) سال‌ها در مورد جابجایی‌ اموال مشتریان به بانک‌ها دروغ می‌گفت

اینفلوئنسر کریپتو در تیک ‌تاک به ۱٫۲ میلیون دلار کلاهبرداری متهم شد

در معاملات P2P یا همتا به همتا (Peer-to-Peer) دو طرف مستقیما بدون نیاز به دخالت شخص ثالث مبادله‌های ارز دیجیتال را انجام می‌دهند. در این نوع معاملات، خریداران و فروشندگان در یک وب‌سایت (که ارائه‌دهنده خدمات معاملات P2P یا پلتفرم صرافی P2P است) ثبت‌نام می‌کند و تبلیغ تجاری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود را در محدوده‌های قیمت مشخص را ثبت می‌کنند. پس از توافق ارزهای دیجیتال همچون فروشگاه‌های اینترنتی مانند eBay با تعامل خریدار و فروشنده مبادله می‌شوند. با این حال، از آنجایی که پلتفرم‌های معاملات P2P نیاز به هیچ‌گونه تشخیص هؤیتی ندارند، می‌توانند برای نقد کردن پول‌های کثیف نیز به کار بروند.

بلاروس معمولا یک کشور دوست‌دار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. دولت بلاروس در سال ۲۰۱۷ انجام معاملات ارز دیجیتال در این کشور را قانونی اعلام کرد. برخی از مؤسسات اطلاعات بلاکچین از جمله گلاس‌نود (Glassnode)، بلاروس را در اوایل سال جاری در فهرست ۱۰ کشور برتر دوست‌دار مالیات ارزهای دیجیتال در جهان ذکر کرده بودند.

در همین حال دولت این کشور پیشنهاد تصویب قانونی را داده بود که طبق آن افراد و کسب‌وکارهایی که تراکنش‌های کریپتو انجام دهند از مالیات معاف شوند. این قانون در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال و کمک به صنعت فناوری بلاروس پیشنهاد داده شده بود و قرار است که در ماه‌های آینده بررسی شود. در همین حال، بانک بلاروس (Belarusbank) که یک بانک دولتی است، در سال ۲۰۲۰ یک صرافی ارز دیجیتال تأسیس کرد که به شهروندان بلاروس و روسیه امکان خرید بیت‌کوین از طریق کارت‌های پرداختی ویزاکارت را می‌داد.

منابع:decrypt