پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبانک مرکزی روسیه از لوگوی رسمی و نرخ کارمزد روبل دیجیتال رونمایی کرد
بانک مرکزی روسیه از لوگوی رسمی و نرخ کارمزد روبل دیجیتال رونمایی کرد عکس

بانک مرکزی روسیه از لوگوی رسمی و نرخ کارمزد روبل دیجیتال رونمایی کرد

August 4, 2023
254
0

پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بانک مرکزی روسیه (بانک روسیه) مشهور به «روبل دیجیتال» یک گام دیگر به‌ سوی اجرایی شدن برداشت. بانک مرکزی روسیه در آخرین تغییر و تحولات لوگوی رسمی این ارز دیجیتال ملی رونمایی کرد. این بانک همچنین نرخ‌های کارمزد پول دیجیتال خود را نیز اعلام کرد که تنها بعد از یک دوره از حالت رایگان به حالت پولی در می‌آیند.

بانک مرکزی روسیه با رونمایی از لوگوی رسمی ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور، هؤیت سازمانی این پروژه را معرفی کرد. لوگی بین‌المللی روبل دیجیتال درون یک دایره قرار خواهد داشت که در چهار ترکیب رنگ اصلی قرمز (دقیق‌تر قرمز مرجانی) و سفید یا سیاه و سفید معرفی می‌شود.

بانک مرکزی روسیه همراه با رونمایی از لوگوی روبل دیجیتال، نرخ کامرزد انواع عملیات‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را نیز منتشر کرد. تمام خدمات روبل دیجیتال تا پایان سال ۲۰۲۴ رایگان خواهند بود، اما از سال ۲۰۲۵ هزینه هر تراکنش همتا به ‌همتا (P2P) ۱۵ روبل (معادل ۰۱۶ دلار) خواهد بود. در همین حال، نرخ کارمزد انتقال به حساب‌های تجاری ۰.۳ درصد از کل مبلغ هر تراکنش و برای پرداخت هزینه خدمات شهری نیز این هزینه ۰.۲ درصد از کل مبلغ تراکنش خواهد بود.

لوگوی رسمی روبل دیجیتال، ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، قبلا اوایل تیر ماه لایحه روبل دیجیتال را به امضا رسانده بود. ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه در اصل قرار بود از تاریخ اول آگوست ۲۰۲۳ (۱۰ مرداد) به اجرا در بیاید و مرحله آزمایشی آن با همکاری ۱۳ بانک شروع به کار کند.

توسعه‌دهنده زیرساخت اصلی روبل دیجیتال نیز بانک مرکزی این کشور خواهد بود. این ارز دیجیتال قرار است که به عنوان روشی برای پرداخت و انتقال وجه به کار رود. الویرا نابیولینا، رئیس بانک روسیه اخیرا گفته بود که مردم این کشور مجبور به استفاده از این ارز دیجیتال ملی نیستند، بلکه حق اختیار دارند. اما این مقام بانک مرکزی روسیه ابراز امیدواری کرده بود که استفاده از روبل دیجیتال بتواند برای مردم و کسب‌وکارها امور مالی را راحت‌تر و ارزان‌تر کند.

بنا به گزارش رسانه‌های محلی روسیه، اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون بانک مرکزی این کشور نیز در اظهارنظر دیگری گفته بود که از قانونگذاران این کشور انتظار نمی‌رود که لایحه عرضه انبوه روبل دیجیتال را پیش از سال ۲۰۲۵ یا حتی ۲۰۲۷ تصویب کنند. از آنجایی که علیرغم بحث‌های فراوان، همچنان قانون ارز دیجیتال از سوی قانونگذاران کشور روسیه به تصویب نرسیده، رمزارزهای خصوصی در این کشور تا حد زیادی غیرقانونی باقی خواهند ماند.

آخرین باری که یک مقام رسمی در مورد تصویب این قانون صحبت کرده بود، آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته بازار‌های مالی مجلس دومای روسیه قول تصویب ۴ لایحه برای استخراج ارزهای دیجیتال، مالیات و تسویه حساب بین‌المللی با ارزهای دیجیتال را تا ماه می ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲) داده بود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:cointelegraph