پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالسوزاندن پزو در آرژانتین جرم اعلام شد؛ بیش‌تر شهروندان بیت کوین را به پول ملی ترجیح می‌دهند
سوزاندن پزو در آرژانتین جرم اعلام شد؛ بیش‌تر شهروندان بیت کوین را به پول ملی ترجیح می‌دهند عکس

سوزاندن پزو در آرژانتین جرم اعلام شد؛ بیش‌تر شهروندان بیت کوین را به پول ملی ترجیح می‌دهند

August 13, 2023
152
0

اخیرا برخی از طرفداران فوتبال از کشورهای همسایه برای تمسخر هواداران آرژانتینی اقدام به سوزاندن ارز ملی این کشور، پزو در برخی از استادیوم‌های فوتبال شهر بوئنوس ‌آیرس کرده بودند. حال دولت آرژانتین سوزندان پول ملی این کشور را غیرقانونی اعلام کرد. دولت آرژانتین روز پنجشنبه (۱۹ مرداد) هفته گذشته اعلامیه‌ای صادر کرد که طبق آن هرگونه تخریب پزو (ARS) را جرم می‌دانست. این در حالی است که نرخ تورم سالانه در این کشور آمریکای لاتین از ۱۰۰ درصد نیز عبور کرده است.

جنجال اخیر زمانی به وجود آمد که عکس‌های برخی از هواداران کشورهای همسایه در حین سوزاندن و پاره کردن اسکناس‌های پزو در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیگر دست به دست شد. این هواداران که به شهر بندری بوئنوس ‌آیرس، پایتخت آرژانتین سفر کرده بودند، برای تمسخر و تحقیر طرف مقابل اسکناس‌های پزو و به علامت بی‌ارزشی، پول‌ ملی کشور را جلوی دیدگان شهروندان آرژانتینی پاره کرده و سوزانده بودند. سازمان پیشگیری از خشونت در ورزش آرژانتین در واکنش به این موضوع اعلام کرد که مأموران نهادهای مجری قانون می‌توانند افراد خاطی را دستگیر کنند. جرم سوزاندن و پاره کردن اسکناس‌های پزو نیز احتمالا برای متخلفان تا یک ماه حبس را دربر داشته باشد. باشگاه‌های این هواداران نیز جریمه خواهند شد.

در هفته‌های گذشته عکس‌های زیادی از هواداران باشگاه‌های برزیلی و شیلیایی منتشر شد که مشغول آتش زدن و پاره کردن پزوی آرژانتین در استادیوم‌های این کشور بودند. در پس ناراحتی هواداران آرژانتینی یک واقعیت تلخ نهفته بود، چرا که این کشور آمریکای لاتین در سال‌های اخیر در یک بحران اقتصادی عمیق فرو رفته است. بر اساس گزارش مؤسسه آمار آرژانتین، قیمت اقلام اساسی در این کشور از اواسط سال ۲۰۲۲ تاکنون بیش از دو برابر شده است.

هواداران برزیلی تیم کورینتیانس مشغول آتش زدن اسکانس‌های پزو در بازی برابر تیم بوکاجونیورز آرژانتین

شهروندان آرژانتینی با وخامت اوضاع اقتصادی این کشور برای دور زدن قوانین کنترل سرمایه داخلی هرچه بیش‌تر به استفاده از ارزهای دیجیتال رو آورده‌اند. دولت این کشور بر اساس این قانون معاملات ارز خارجی را نیز محدود کرده، همین موضوع نیز باعث شده تا انتقال پول به داخل و خارج از کشور آرژانتین با دشواری‌های زیادی همراه باشد.

ارزش پزوی آرژانتین در نرخ برابری ارزها در بازار فارکس کاهش چشمگیری داشته است. هم‌اکنون هر ۱۰۰۰ پزوی آرژانتین با ۳.۴۹ دلار آمریکا معامله می شود. بانک مرکزی آرژانتین در اوایل سال ۲۰۲۳ یک اسکناس جدید ۲ هزار پزویی به چاپ رساند تا از حمل مقادیر زیادی پول نقد برای مخارج روزانه شهروندان جلوگیری کند. اما با وجود این اقدام تحلیل‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۵.۶ درصد از مردم آرژانتین در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این رقم در مقایسه با سال گذشته که ۲.۹ درصد بود، رشد نزدیک به دو برابری داشته است. این رشد در ۱۲ ماه اخیر معادل افزوده‌ شدن ۱.۲ میلیون کاربر جدید ارزهای دیجیتال در این کشور لاتین است.

در ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) نیز گزارش‌ رسانه‌ها نشان می‌داد که مردم بیش‌تری در آرژانتین ترجیم می‌دهند به جای اعتماد به پزو از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنند. در حال حاضر قیمت بیت کوین در آرژانتین ۸.۴ میلیون پزو است. آرژانتین هم‌اکنون در بین ۱۴۶ کشوری که بیش‌ترین استفاده از ارزهای دیجیتال را دارند، در رتبه ۱۳ قرار گرفته است. در واقع، بنا به آمارهای مؤسسه استاتیستا (Statista)، شهروندان این کشور آمریکای لاتین حدود ۸ درصد از کل کاربران ارزهای دیجیتال در جهان را تشکیل می‌دهند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto News