پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاپل با ۵ میلیون دلار حقوق کتاب سم بنکمن فرید را خریداری کرد
اپل با ۵ میلیون دلار حقوق کتاب سم بنکمن فرید را خریداری کرد عکس

اپل با ۵ میلیون دلار حقوق کتاب سم بنکمن فرید را خریداری کرد

September 10, 2023
12
0

تاریخ انتشار کتاب جدیدی که به پرونده حجیم و جنجالی سم بنکمن فرید و امپراتوری کریپتوی او می‌پردازد، همزمان با دادگاه پرسروصدای او در تاریخ ۳ اکتبر (۱۱ مهر) است. در این رابطه رسانه‌ها گزارش داده‌اند که اپل با ارزش‌ترین نام تجاری جهان با نزدیک به ۳ تریلیون دلار ارزش بازار، حقوق کتاب سم بنکمن فرید، مؤسس صرافی اف تی ایکس (FTX) را خریداری کرده است. این کتاب احتمالا در آینده منبع اقتباس یک سریال تلویزیونی درباره زندگی و حواشی این چهره جنجالی صنعت کریپتو خواهد بود.

اعلام ورشکستگی صرافی اف تی ایکس بدون شک مهم‌ترین خبر نیمه دوم سال ۲۰۲۲ در صنعت ارزهای دیجیتال و چه بسا کل امور مالی بود. امپراتوری که زمانی به رهبری ساموئل بنکمن فرید، کسی که رسانه‌ها حتی به او لقب «نابغه اقتصاد» و «وارن بافت جوان» داده بودند، خیلی زود از هم پاشید و میلیاردها دلار ضرر و زیان روی دست مشتریان و سرمایه‌گذاران شرکت گذاشت.

پس از ورشکستگی بسیاری از مدیران رده‌بالای صرافی اف تی ایکس و آلامدا ریسرچ، شرکت خواهر صرافی به اتهام‌ کلاهبرداری و سوءمدیریت سرمایه‌‌های مشتریان اعتراف کردند. اما خود بنکمن فرید تا به حال هیچ‌کدام از این اتهام‌ها را نپذیرفته است. او قرار است روز ۳ اکتبر در دادگاه منطقه‌ای ناحیه منهتن نیویورک به قضاوت قاضی لوئیس کاپلان حاضر شود.

ناشران نیز تاریخ انتشار کتاب را همزمان با دادگاه انتخاب کرده‌اند تا از حواشی برای افزایش فروش استفاده کنند. کتاب سم بنکمن فرید، «سفر به بی‌انتها: ظهور و سقوط غول سرمایه‌داری جدید (Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon)» نوشته مایکل لوئیس است. لوئیس ۶ ماه با سم بنکمن فرید همراه بوده و با او مصاحبه‌های بی‌شماری انجام داده است. او قبلا حق ساخت اثر تلویزیونی و سینمایی از کتاب خود را به شرکت‌های مختلف پیشنهاد داده بود. همین موضوع باعث شد تا یک نبرد مناقصه‌ای جدی بین غول‌های دنیای فناوری مانند آمازون و اپل که دستی در صنعت سرگرمی نیز دارند در بگیرد. این حال، نهایتا اپل برنده این مناقصه شد تا حق مالکیت معنوی کتاب سم بنکمن فرید را با قیمت ۵ میلیون دلار به دست آورد.

در رابطه با پرونده صرافی اف تی ایکس بیش‌تر بخوانید:

۱.۵ میلیارد دلار از اموال رایان سلامه، مدیرعامل سابق صرافی اف ‌تی ‌ایکس مصادره شد

سم بنکمن فرید عمدا دفتر خاطرات معشوقه سابقش، کارولین الیسون را به رسانه‌ها افشا کرد

روزگار سخت سم بنکمن فرید در زندان

بنا به ادعای رسانه‌ها، پرداخت چنین مبلغ نجومی برای حقوق یک کتاب منتشرنشده بی‌سابقه است. برخی از رکوردهای حقوق کتاب شامل ۶ میلیون دلار برای کتاب «رمز داوینچی» اثر دن براون و ۲ میلیون دلار برای چهار فیلم اول اقتباس‌شده از مجموعه «هری پاتر» اثر جی.کی. رولینگ بودند.

مایکل لوئیس در تازه‌ترین اثر خود یک سال از زندگی سم بنکمن فرید را بررسی کرده است. چنانچه از عنوان کتاب نیز برمی‌آید، در کتاب به ظهور و سقوط او یعنی دوران امپراتوری اف‌تی‌ایکس و پس از آن دستگیری و استرداد پرداخته شده است. رئیس سابق صرافی اف تی ایکس به همراه سایر مدیران ارشد در باهاما، منطقه کارائیب جایی که دفتر مرکز این صرافی قرار داشت در اکتبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) دستگیر و به خاک آمریکا منتقل شدند.

مایکل لوئیس در کتاب سم بنکمن فرید به دوران امپراتوری اف‌تی‌ایکس تا دستگیری و استرداد او پرداخته است

سم بنکمن فرید بعدا با وثیقه سنگین ۲۵۰ میلیون دلاری آزاد شد و ماه‌ها در حبس خانگی در املاک شخصی والدینش در شهر پالتو آلتو، کالیفرنیا به سر ‌برد. اما بنکمن فرید تعمدا با انتشار دفتر خاطرات شریک زندگی سابقش، کارولین الیسون خبرساز شد. قاضی کاپلان پس از این جنجال قرار وثیقه بنمکن فرید را به جرم اعمال نفوذ و تخریب شاهدان پرونده لغو کرد و او را دوباره به زندان فرستاد.

فرستاده شدن سم بنکمن فرید به بازداشتگاه متروپولیتن بروکلین، یکی از بدنام‌ترین و وحشتناک‌ترین زندان‌های آمریکا فصل تازه‌ای از زندگی چهره مشهور صنعت کریپتو را آغاز کرد. بازداشتگاه متروپولیتن در اصل ظرفیت هزار زندانی را دارد، اما تعداد زندانیان آن بیش از ۱۶۰۰ نفر عنوان شده است. اما این تنها مشکل این زندان بدنام نیست، بلکه گفته‌ می‌شود وضعیت بهداشت این زندان چندان جالب نیست و سلول‌های آن بسیار کثیف است. زندانیان همواره با هجوم انگل‌ها و عوامل‌ بیماری‌زا دست به گریبان هستند. گزارش‌های زیادی از پیدا شدن حشرات در غذای زندانیان در دست است. قطع برق و کمبود شدید امکانات نیز در این زندان اتفاق معمولی است.

در کنار اینها وکلای بنکمن فرید بارها از وضعیت سخت موکل خود صحبت کرده‌اند. بنکمن فرید که وگان است، به ادعای تیم حقوقی‌اش، مجبور شده به دلیل اینکه به او غذای گوشتی داده می‌شود، بیش‌تر اوقات را با نان و کره بادام‌زمینی سر کند. همچنین وکلای مؤسیس صرافی اف تی ایکس از نرسیدن داروهای افسردگی و اختلال بیش‌فعالی کم‌توجهی به موکل خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

به‌طوری که مارک کوهن، وکیل بنکمن فرید اواخر مرداد ضمن اعتراض به وضع اسفبار موکلش، محاکمه او را «ظالمانه» دانست و خواستار تغییر شرایط موکلش شد. کوهن در این رابطه گفت:

موکلم داروی آدرال مصرف می‌کند… و مانند بسیاری از مردم در جهان رژیم غذایی وگان در پیش گرفته است. در ۱۱ روز اخیر هیچ داروی آدرالی به او داده نشده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.